Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lepsza diagnostyka na wieluńskiej porodówce

Zbyszek Rybczyński
W ostatnim czasie na oddziale ginekologiczno-położniczym pojawił się nowoczesny aparat USG, który zastąpił stary sprzęt
W ostatnim czasie na oddziale ginekologiczno-położniczym pojawił się nowoczesny aparat USG, który zastąpił stary sprzęt Zbyszek Rybczyński
892 dzieci przyszło na świat w wieluńskim szpitalu w 2015 r. Kolejny rok z rzędu na oddziale ginekologiczno-położniczym zaszły zmiany na lepsze. Ostatnią nowością jest zakup wielofunkcyjnego aparatu ultrasonograficznego

O wieluńskiej porodówce krążą różne opinie, faktem jest jednak, że lecznica stara się polepszać warunki na oddziale i oferować nowe usługi. W połowie ub. r. uruchomiono poradnię laktacyjną i szkołę rodzenia, zaś w ostatnio został kupiony nowoczesny aparat USG, dzięki któremu poprawi się jakość badań wykonywanych u kobiet w ciąży, ale nie tylko. Sprzęt umożliwia też diagnostykę już urodzonych dzieci.

- Bardzo zależy nam na tym, żeby podnosić jakość opieki nad kobietami ciężarnymi i noworodkami - podkreśla Bożena Łaz, dyrektor SP ZOZ.

Nowy ultrasonograf dla oddziału położniczo-ginekologicznego kosztował ponad 100 tys. zł, a środki na jego zakup lecznica wygospodarowała z własnego budżetu. Urządzenie posiada pełny zakres oprogramowania do diagnostyki ciąży i płodu i można do niego podpiąć cztery sondy jednocześnie.

- To sprzęt najnowszej generacji, bez porównania z poprzednim aparatem, który miał już swoje lata i był mocno wysłużony. Różnicę widać choćby w jakości obrazu na monitorze - mówi Katarzyna Górska, ginekolog-położnik.

Specjalna głowica umożliwia badanie przezciemiączkowe mózgu noworodka. Jak przekonuje dyrektor Łaz, w znacznym stopniu usprawni to ocenę stanu dziecka po urodzeniu. I szybko zareagować, w razie gdyby uwidoczniły się nieprawidłowości. Warto w tym miejscu przypomnieć, że każdy noworodek ma badane stawy biodrowe.

- To nas wyróżnia spośród innych szpitali, które standardowo nie prowadzą takich badań. A nie są one finansowane przez NFZ - przekonuje Bożena Łaz. - Po trzech miesiącach rodzice mogą przyjść z dzieckiem na kolejne badanie, tym razem już do poradni. Jeśli coś jest nie tak, dziecko zostaje objęte opieką lekarza - dodaje szefowa SP ZOZ.

Programu profilaktyki schorzeń stawów biodrowych funkcjonuje w szpitalu od wielu lat. Od kilku miesięcy natomiast w ofercie lecznicy są szkoła rodzenia oraz poradnia laktacyjna (do której kobiety mogą zgłaszać się z wszelkimi problemami dotyczącymi karmienia piersią). Pracują w nich położone z odpowiednimi certyfikatami.

Więcej o szkole rodzenia i poradni laktacyjnej można przeczytać TUTAJ oraz na stronie internetowej SP ZOZ w Wieluniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto