Kuźnia kowalska w Mokrsku. Nowa atrakcja w dawnym dworku, w którym kilku lat działa izba tradycji bogata w eksponaty ZDJĘCIA, WIDEO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Jak wyglądała praca kowala na ziemi wieluńskiej? Jakich narzędzi używał? Będzie można się o tym przekonać w kuźni tradycyjnej, zrekonstruowanej w dawnym dworku w Mokrsku. Jej otwarciu w sobotę 3 czerwca będą towarzyszyć m.in. pokazy i warsztaty kowalstwa i występ zespołu folklorystycznego

Kuźnia tradycyjna. Nowa atrakcja historyczna w powiecie wieluńskim

W dawnym dworku szlacheckim w Mokrsku będzie funkcjonować kuźnia. Pracownię odtworzył z pietyzmem Rajmund Kieler, prezes Klubu Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko. Będzie ona wyposażona w prawdziwe przyrządy kowalskie, w tym miech, czyli urządzenie dmuchające powietrze do pieca. Inicjatywa starszym przypomni, a młodszym unaoczni, jak wyglądała praca kowala.

- Po proboszczu i wójcie kowal był trzecią najważniejszą osobą we wsi. Nie tylko świadczył dla ludności usługi typowo kowalsko-ślusarskie, czyli wytwarzanie narzędzi, naprawy maszyn i narzędzi, ale kowal także między innymi leczył zwierzęta – opowiada Rajmund Kieler.

ZOBACZ WIDEO – kuźnia kowalska w dawnym dworku w Mokrsku

Klub Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko zaprasza 3 czerwca na otwarcie kuźni

Kuźnia tradycyjna w Mokrsku zainauguruje działalność w najbliższą sobotę, 3 czerwca. Będą pokazy kowalstwa oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. O godz. 14 w sali kominkowej dworku wykład o kowalstwie na ziemi wieluński wygłosi Tomasz Spychała, etnograf z Muzeum Ziemi Wieluńskiej. O 15 zaplanowano oficjalne otwarcie kuźni, o 17 rozpocznie się koncert Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego z Ożarowa. Wydarzenie jest finansowane z grantu udzielonego z budżetu powiatu wieluńskiego.

W dawnym dworku zgromadzono wiele eksponatów

Od kilku lat w dawnym dworku funkcjonuje Gminna Izba Tradycji i Pamięci, w której można podziwiać m.in. przedmioty używane przez mieszkańców dawnej wsi. W jednej z sal zgromadzono wyłącznie eksponaty z czasów PRL. Klub Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko zadbał też o oczywiście o wystawę sprzętu używanego przez kowala, które teraz będzie eksponowane w kuźni.

- Wszystkie eksponowane tutaj przedmioty są pozyskiwane z naszych miejscowości, mają duszę – podkreśla Rajmund Kieler.

W kuźni pan Rajmund czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Sam przez pewien czas pracował w fachu kowalskim, którego nauczył go jego dziadek.

- Urodziłem się dziesięć metrów od kuźni, od małego podglądałem, co tam się dzieje, a później dziadek mnie nauczył kowalstwa. W 1987 r. zdałem egzamin mistrza kowalskiego i przez kilka lat prowadziłem kuźnię po dziadku, ale ze względów zdrowotnych musiałem zaprzestać tej działalności. Teraz chciałbym pokazać innym, jak to dawniej u kowala w kuźni bywało – mówi prezes Klubu Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko.

Dworek i park w Mokrsku. Malownicze miejsce z ciekawą historią

Dworek w Mokrsku znajduje się w malowniczym parku z trzema stawami, tzw. kaskadowymi, bowiem woda przepływa z jednego do drugiego. Zachowała się wysepka (kopiec), na której przed wiekami znajdował się pierwotny dwór obronny o konstrukcji drewnianej. Wśród wysokiej zieleni w parku podworskim nie brakuje pomników przyrody.

Przez osiem pokoleń (w latach 1555-1817) władał Mokrskiem ród Kożuchowskich. Ich staraniem powstała w dworze na kopcu drukarnia, w której wydrukowano zbiór postanowień sejmowych z lat 1550-172. Dzieło to w szkołach pijarskich było podręcznikiem do nauczania dziejów Polski i rozsławiło wieś w kraju. Oryginał księgi znajduje się na Zamku Królewskim w Warszawie, natomiast w Mokrsku jest dostępna jej kopia, z której użytek robią np. studenci prawa przy pisaniu prac dyplomowych.

W ubiegłym roku minęła 100 rocznica rozbudowy murowanego dworku. Jubileusz upamiętniono wieloma ciekawymi wydarzeniami, organizowanymi wspólnie przez Klub Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko i Dom Kultury w Ożarowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie