Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Od początku epidemii w powiecie wieluńskim zakaziło się już ponad tysiąc osób. Sytuacja w regionie RAPORT 19.10.2020

OPRAC.:
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Od początku epidemii w powiecie wieluńskim koronawirusem zakaziło się już ponad tysiąc osób. Od piątku do niedzieli służby sanitarne zarejestrowały 120 nowych przypadków. Znaczące są też przyrosty infekcji w powiecie pajęczańskim. Decyzją wojewody łódzkiego szpitale w Pajęcznie i Wieruszowie zmieniają swój profil na zakaźny.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek (19 października) o 7482 nowych i potwierdzonych infekcjach w całym kraju. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami zmarło 36 osób. W województwie łódzkim dzienny przyrost infekcji wyniósł 679.

Z raportów służb wojewody łódzkiego wynika, że przez trzy dni (piątek, sobota, niedziela) w powiecie wieluńskim zdiagnozowano 120 nowych zakażeń. Coraz trudniejsza jest też sytuacja epidemiczna w powiecie pajęczańskim, gdzie w analogicznym okresie przybyło 84 osób z dodatnimi wynikami testów na koronawirusa. W powiecie wieruszowskim wykryto od piątku do niedzieli 17 nowych infekcji.

Liczba osób zakażonych w powiecie wieluńskim od początku epidemii przekroczyła tysiąc. W całym województwie więcej zakażonych jest tylko w Łodzi. Liczba aktywnych infekcji w pow. wieluńskim niechybnie zbliża się do 300, w pajęczańskim jest ich na granicy 200, a w wieruszowskim ok. 50.

Informacje dotyczące aktualnej sytuacje epidemicznej w regionie znajdują się również w galerii zdjęć.

Punkt poboru wymazów już w każdym powiecie woj. łódzkiego

W minionym tygodniu łódzki NFZ uruchomił nowe punkty pobrań wymazów do testów na koronawirusa. Jeden z nich rozpoczął działalność przy szpitalu w Pajęcznie. Do tej pory pow. pajęczański był jedynym powiatem w Łódzkiem bez takiego miejsca. W sumie na terenie województwa są teraz 32 punkty wymazowe. Ich działalność (jak również testy w laboratoriach) finansuje łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Zwiększenie liczby sieci mobilnych punktów wymazów i wydłużenie godzin ich pracy jest ważną częścią jesiennej strategii Ministerstwa Zdrowia w walce z COVID19. Z wymazów w punktach skorzystają m.in. pacjenci na zlecenie lekarza POZ i przyszli kuracjusze, dla których negatywny wynik testu jest warunkiem rozpoczęcia leczenia w sanatorium – mówi Anna Leder z łódzkiego NFZ.

Godziny pracy punktów pobrań mogą się zmieniać w zależności od bieżących potrzeb. Szczegółowe informacje są dostępne:

  • na www.nfz-lodz.pl
  • na stronie pacjent.gov.pl
  • pod bezpłatnym numerem: 800 190 590

Szpitale w Pajęcznie i Wieruszowie przekształcone w zakaźne

Decyzją wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego szpital w Pajęcznie od 15 października do odwołania musi zapewniać 28 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Placówka działa na drugim poziomie zabezpieczenia (najwyższy jest poziom trzeci, do którego kwalifikowane są szpitale specjalistyczne). Podobną rolę od 21 października przewidziano dla szpitala w Wieruszowie. Jego dyrekcja odwołała się od decyzji, tłumacząc, że placówka nie jest przygotowana do zadań, które chce się na nią odgórnie nałożyć. Urząd Wojewódzki w Łodzi wydał w tej sprawie komunikat, który w całości publikujemy poniżej:

„Wszystkie szpitale powiatowe, w całej Polsce tworzą w swoich placówkach miejsca dla chorych na Covid 19 w związku z dużym wzrostem liczby osób zakażonych oraz tych, którzy wymagają pilnej hospitalizacji. Tak samo jest w szpitalu w Wieruszowie. Niezbędne jest stworzenie takich miejsc w tej części województwa łódzkiego. Te decyzje wynikają z szybko rosnących potrzeb. Za każdym razem są konsultowane przez szereg specjalistów.
Zapewniamy placówkom wsparcie. W najbliższych dniach odbędą się szkolenia z lekarzami zakaźnikami. Dostarczamy środki ochrony osobistej. Szpital w Wieruszowie nie jest przeznaczony dla pacjentów w najcięższych stanach, wymagających leczenia pod respiratorem. Jeżeli stan zakażonego w Wieruszowie znacząco się pogorszy, zostanie on przetransportowany do bardziej specjalistycznej placówki, tak jak to bywało w przypadku tej placówki gdy stan chorego z innym schorzeniem nagle się pogarszał.
Apelujemy o to, by w tej nadzwyczajnej sytuacji podejść niezwykle odpowiedzialnie do powierzonych placówkom zadań. Musimy zrobić wszystko, by mieszkańcy naszego województwa mieli zapewnioną opiekę medyczną”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto