Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Czerwona strefa w Wieluniu. Jak funkcjonuje miasto objęte nowymi restrykcjami ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Od soboty 8 sierpnia powiat wieluński jest „czerwoną strefą” na epidemicznej mapie Polski. Oznacza to m.in. obowiązek noszenia maseczek w każdej przestrzeni publicznej. Ministerstwo Zdrowia w ostatniej chwili zmieniło wytyczne i zezwoliło na działalność kin i siłowni, jednak przy zachowaniu rygorystycznych limitów klientów.

Najsurowsze ograniczenia mające zapobiec szerzeniu się epidemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia zaleciło w dziewięciu powiatach. Nowe zasady obowiązują od soboty 8 sierpnia. Powiat wieluński jest póki co jedyną czerwoną strefą w województwie łódzkim. Kolejne dziesięć powiatów, w tym wieruszowski, są strefami żółtymi, gdzie nowe restrykcje są łagodniejsze. Ograniczenia przywrócono w powiatach, w których zanotowano największe wzrosty liczby zakażeń w ostatnich dwóch tygodniach. Dotyczą one m.in. obowiązku noszenia maseczek, a także organizacji targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu. Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe rygory bezpieczeństwa, będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

Jak w praktyce wygląda życie w „czerwonej strefie”? O powrocie przygnębiających widoków opustoszałych ulic i parków z okresu lockdownu nie ma mowy. Wieluń tętni życiem, tyle że mieszkańcy chodzą w maseczkach nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale również na zewnątrz. Przy lejącym się z nieba żarze jest to dla wielu osób dużym utrudnieniem, jednak zdecydowana większość stosuje się do nowych zasad. ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: zdjęcia z Wielunia objętego nowymi restrykcjami.

Ci, którzy nie mają zakrytych ust i nosa, mogą zostać zatrzymani przez policję. W sobotę wieluńscy mundurowi pełnili służbę m.in. w rejonie Kauflandu. Po mieście przemieszczał się radiowóz z głośnikiem, z którego do przechodniów docierał prewencyjny komunikat: „Uwaga, uwaga! Policja informuje: mamy stan epidemii, wzywa się do zakrywania ust i nosa, chroń siebie i bliskich”.

Staramy się przede wszystkim uświadamiać mieszkańców powiatu wieluńskiego w kwestii obowiązujących aktualnie restrykcji. Dlatego też wobec osób niestosujących się do przepisów "covidowych" generalnie stosujemy pouczenia. Jeśli jednak kontrolowana osoba będzie się opierać, czyli odmówi założenia maski przy braku przeciwwskazań do jej noszenia, musi liczyć się z nałożeniem mandatu, a w sytuacji odmowy jego przyjęcia – skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu – przestrzega podkom. Aneta Sobieraj z KWP w Łodzi.

W powiecie wieluńskim obowiązuje całkowity zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych. Odwoływane są jednak także imprezy o innym charakterze, jak zlot food trucków w Wieluniu, który miał odbyć się w kolejny weekend. WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Koronawirus znów blokuje rozrywkę. Kolejne imprezy w powiecie wieluńskim odwołane

Nie wszystkie początkowo planowane restrykcje w czerwonych strefach weszły w życie. Przysłowiowym rzutem na taśmę Ministerstwo Zdrowia zezwoliło na działalność kin i siłowni, jednak przy zastosowaniu rygorystycznych limitów klientów. W przypadku seansu filmowego zajętych może być maksymalnie 25 proc. miejsc na widowni. W siłowniach obowiązuje przelicznik powierzchni – 10 metrów kwadratowych na każdą osobę.

W rządowym rozporządzeniu nie ma wprost mowy o zakazie korzystania z publicznych miejsc rekreacji. Jednak niektóre gminy, jak Osjaków, zamknęły do odwołania place zabaw i siłownie pod chmurką. W Wieluniu, jak informuje kierownik biura burmistrza Radosław Urbaniak, takiego zakazu nie ma. Aczkolwiek tutaj mylące dla mieszkańców mogą być komunikaty zawieszone w marcu, których urzędnicy zapomnieli zdjąć po "odmrożeniu" placów zabaw.

- Na ten moment place zabaw i siłownie zewnętrzne w gminie Wieluń są normalnie dostępne. Jeśli coś zmieni się w tym zakresie po weekendzie, będziemy o tym informować. Stare komunikaty zostaną zdjęte – mówi Radosław Urbaniak.

Koronawirus w powiecie wieluńskim - aktualne zasady (strefa czerwona):

  • organizacja kongresów i targów - zakaz
  • wydarzenia sportowe - bez udziału publiczności
  • wydarzenia kulturalne - zakaz
  • gastronomia - 1 osoba na 4 mkw
  • działalność hotelarska - bez zmian
  • aquaparki i baseny - bez zmian
  • wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne - zakaz
  • siłownie - 1 osoba na 10 mkw
  • kina - 25 proc. publiczności
  • zgromadzenia - bez zmian
  • kościoły - 50 proc. obłożenia świątyni (obowiązek zakrywania ust i nosa) + 150 osób na zewnątrz (obowiązek zakrywania ust i nosa, niezależnie od dystansu)
  • wesela i inne uroczystości rodzinne - limit 50 osób, z wyjątkiem obsługi
  • inne imprezy i spotkania niezależnie od ich rodzaju - limit 50 osób, z wyjątkiem obsługi
  • transport zbiorowy - 50 proc. miejsc siedzących (jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać dopóki nie ma poniżej 50 proc.)
  • maski - obowiązek noszenia wszędzie w przestrzeni publicznej
  • handel - bez zmian
  • kluby nocne, dyskoteki - bez zmian
  • salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu - bez zmian

Koronawirus. Czerwona strefa w Wieluniu. Jak funkcjonuje mia...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto