Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec papierowych skierowań do sanatorium od stycznia 2023 r. Zastąpią je e-skierowania na leczenie i rehabilitację uzdrowiskowe

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Rehabilitacja ruchowa służy poprawie kondycji i sprawności ruchowej, często utraconej na skutek choroby i unieruchomienia.
Rehabilitacja ruchowa służy poprawie kondycji i sprawności ruchowej, często utraconej na skutek choroby i unieruchomienia. bialasiewicz/123RF
Papierowe skierowania na leczenie i rehabilitację uzdrowiskowe wkrótce odejdą do przeszłości. Rząd zapowiedział wdrożenie usługi e-skierowania w miejsce dotychczasowych dokumentów wystawianych przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego. Choć w wyjątkowych sytuacjach stare rozwiązania będą funkcjonować sześć miesięcy dłużej, elektroniczne skierowania mają obowiązywać już od 1 stycznia 2023 roku.

Spis treści

Elektroniczne skierowanie na rehabilitację w uzdrowisku już od 1 stycznia 2023 r.

Leczenie uzdrowiskowe oraz rehabilitacja uzdrowiskowa będą dostępne na podstawie e-skierowania. Przewiduje to projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który opublikowano w poniedziałek w na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Rozróżniono tam dwie postaci, w jakich skierowanie może być wystawiane i potwierdzane: elektroniczna forma, której wystawianie i potwierdzanie będzie odbywało się w systemie informacji medycznej, oraz papierowa postać, której wystawianie i potwierdzanie będzie odbywało się na zasadach dotychczasowych.

Skierowanie wystawiane w postaci elektronicznej będzie zawierało obowiązkowe elementy takie, jak m.in.:

  • oznaczenie świadczeniodawcy wystawiającego skierowanie, obejmujące nazwę usługodawcy, jego identyfikator, nr REGON, nazwę oraz kody identyfikujące jednostkę i komórkę organizacyjną zakładu leczniczego oraz specjalność komórki organizacyjnej zakładu leczniczego,
  • adres miejsca wystawienia skierowania,
  • numer umowy zawartej przez świadczeniodawcę z Narodowym Funduszem Zdrowia,
  • numer identyfikujący skierowanie i datę jego wystawienia,
  • oznaczenie świadczeniobiorcy, tj. imię (imiona), nazwisko, adres zamieszkania, dane kontaktowe,
  • oznaczenie osoby wystawiającej skierowanie elektroniczne, które będzie obejmowało imię (imiona) i nazwisko osoby wystawiającej skierowanie lub osoby upoważnionej do wystawienia skierowania, kwalifikacje zawodowe, identyfikator pracownika medycznego oraz podpis.

Zobacz również:

Jak będzie działać e-skierowanie na leczenie rehabilitacyjne i uzdrowiskowe?

Skierowanie elektroniczne po wystawieniu będzie przekazywane poprzez system informacji medycznej do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjent zostanie przy tym poinformowany o kolejnych etapach przetwarzania e-skierowania, w tym o jego rejestracji i potwierdzeniu. Będzie miało to miejsce w aplikacji mobilnej Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub w wiadomości przekazanej na wskazany numer telefonu lub na adres poczty elektronicznej.

Zobacz: Ile kosztuje sanatorium prywatnie?

Projektowana regulacja przewiduje wyjątki od reguły, kiedy skierowanie będzie wystawione i prowadzone w postaci papierowej. Dotyczyć to będzie przypadków, gdy skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową ma być zrealizowane poza granicami kraju lub kiedy nie pozwalają na to techniczne warunki, bo np. brak jest dostępu do systemu teleinformatycznego.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r., przy czym do dnia 30 czerwca 2023 r. dopuszcza się stosowanie skierowań w postaci papierowej, z wyjątkami. (PAP)

Agata Zbieg
agz/ mhr/ arz

Dowiedz się też na temat:

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec papierowych skierowań do sanatorium od stycznia 2023 r. Zastąpią je e-skierowania na leczenie i rehabilitację uzdrowiskowe - Strona Zdrowia

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto