Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja w wieluńskim muzeum ku pamięci społeczności żydowskiej FOTO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W Muzeum Ziemi Wieluńskiej zorganizowano konferencję związaną z 80. rocznicą likwidacji getta żydowskiego w Wieluniu

W konferencji zorganizowanej 25 sierpnia wzięli udział m.in. historycy z Wielunia i Łodzi. Referat otwierający wygłosił Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, który przedstawił losy społeczności żydowskiej w Wieluniu w okresie międzywojennym. W tym czasie co trzeci mieszkaniec miasta był Żydem.

O tym, co spotkało wyznawców judaizmu w okresie II wojny, mówił prof. Tadeusz Olejnik. Getto żydowskie niemiecki okupant utworzył wiosną 1941 r. w obrębie ulic Krakowskie Przedmieście, Targowej, Kilińskiego.

Likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1942 r. Przed wywózkami z Wielunia Żydów przetrzymywano w koszmarnych warunkach w kościele i klasztorze poaugustiańskim. Wiele osób zmarło z wycieńczenia bądź zostało zamordowanych. Przebieg wydarzeń sprzed 80 lat przedstawiła podczas konferencji Izabela Trela z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Większość Żydów deportowano z Wielunia prosto do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Działalności tego miejsca w okresie likwidacji gett w rejencji łódzkiej Kraju Warty poświęcony był referat Bartłomieja Grzanki z muzeum w Chełmnie.

Konferencję zakończyło wystąpienie Agnieszki Mysakowskiej, nauczycielki historii w II LO, która przybliżyła działalność grupy „Szlakiem wieluńskich Żydów”.

Konferencja odbyła się w jednej z sal, w których urządzono wystawę stałą „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”. Są na niej prezentowane także eksponaty związane z wieluńskimi wyznawcami religii mojżeszowej.

Żydzi w Wieluniu zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. W miejscu synagogi, unicestwionej w trakcie II wojny, od 2009 r. stoi pomnik upamiętniający społeczność żydowską. W 80. rocznicę likwidacji getta posadzono dąb pamięci na placu Jagiellońskim.

Na placu Legionów do 14 września można oglądać wystawę poświęconą likwidacji gett prowincjonalnych w Kraju Warty, przygotowaną przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W sobotę (27 sierpnia) w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu otwarta zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Chasydzi”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto