Kolejne zmiany w strefie płatnego parkowania w Wieluniu. Od lutego 2021 r. za półgodzinny postój w centrum zapłacimy złotówkę

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Z 50 groszy do 1 zł wzrośnie opłata za półgodzinny postój auta w centrum Wielunia. Zniesiona zostanie też ulgowa stawka opłaty karnej – będzie wynosić 50 złotych bez względu na termin jej uiszczenia. Zmiany mają w części zrekompensować utratę wpływów do budżetu Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który administruje strefą płatnego parkowania. Przyjęte zmiany są konsekwencją wcześniejszej decyzji o skróceniu płatnego postoju do godz. 14.

W październiku wieluńscy radni zdecydowali, że od 1 stycznia 2021 r. postój w Wieluniu będzie płatny do godz. 14, zamiast do 17, jak ma to miejsce od wielu lat. Projekt uchwały zgłosił radny Sławomir Kaftan. Wydłużenie bezpłatnego postoju ma zachęcić mieszkańców do robienia zakupów w centrum miasta. Tutejsi przedsiębiorcy toczą nierówną walkę z placówkami handlowymi z darmowymi parkingami. Trudno jednak przewidzieć, jaki efekt przyniesie eksperyment ze skróceniem godzin funkcjonowania strefy płatnego parkowania. Sceptycy obawiają się zapchania parkingów, na których obecnie system opłat wymusza rotację aut.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Za postój będziemy płacić tylko do godz. 14! Ma to być zachętą do robienia zakupów w centrum miasta

Rozwiązanie potencjalnie korzystne dla biznesu z ulic Kaliskiej czy Narutowicza przyniesie straty Wieluńskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, który administruje strefą płatnego parkowania i czerpie dochody z tego tytułu. W ślad za październikową uchwałą pojawiły się więc propozycje w części rekompensujące mniejsze wpływy do kasy WOSiR. Na grudniowej sesji przegłosowano zwiększenie opłaty za pierwsze pół godziny postoju z 50 groszy do 1 zł. Ponadto zniesiona zostanie ulgowa stawka opłaty karnej – będzie wynosić 50 złotych bez względu na termin jej uiszczenia. Te zmiany wejdą w życie z początkiem lutego 2021 r.

Utrata wpływów w wyniku skrócenia płatnego postoju do godz. 14 to jednak tylko jedna z bolączek finansowych WOSiR. Okazuje się, że taka zmiana już na wejściu wiąże się z niemałymi kosztami. Przeprogramowanie parkomatów będzie kosztować ok. 20 tys. zł. Konieczne są też zmiany na tabliczkach parkomatowych i znakach drogowych. WOSiR poniósł w tym roku znaczne straty spowodowane epidemią koronawirusa zarówno z płatnych parkingów, jak i z tytułu zarządzania obiektami sportowymi.

„Spadek przychodów tylko ze strefy w porównaniu do lat ubiegłych spowodowany wystąpieniem pandemii szacujemy na ok. 25 %. Przyjęcie proponowanych zmian w opłatach za parkowanie pozwoli w niewielkim stopniu zrekompensować utracone przychody WOSiR, jednocześnie w niewielkim stopniu obciążając parkujących w Strefie, którzy otrzymują zwolnienie z opłat na trzy godziny dziennie w stosunku dla lat ubiegłych” - czytamy w uzasadnieniu uchwały. Z całym dokumentem można zapoznać się w galerii zdjęć.

Propozycję zwiększenia opłat parkingowych burmistrz Paweł Okrasa forsował już rok temu. Wtedy też uzasadniano to potrzebą zwiększenia dochodów WOSiR. Uchwała nie uzyskała jednak poparcia wymaganej większości radnych. Obecne stawki za postój w centrum miasta obowiązują od lutego 2016 r.

Dłużej funkcjonuje powiązanie wysokości opłaty karnej za brak biletu parkingowego lub przekroczenie wykupionego czasu z terminem jej uiszczenia. Opłata wynosi 25 złotych, jeśli zostanie dokonana w ciągu trzech dni roboczych od daty wystawienia wezwania. Po tym czasie trzeba już zapłacić 50 złotych. Od lutego 2021 r., zgodnie z podjętą uchwałą, w każdej sytuacji opłata wyniesie 50 zł.

Zarówno uchwała w sprawie skrócenia płatnego postoju, jak i ta dotycząca zmian w opłatach, podzieliły radnych i sprowokowały długie dyskusje przy samorządowym stole obrad. Z uzasadnienia tej drugiej dowiadujemy się, że opłaty za parkowanie tylko w godzinach 14-15 oraz 16-17 stanowią blisko 40 proc. całodziennego utargu ze strefy. Radna Anna Dziuba-Marzec stwierdziła, że gdyby w październiku urząd przedstawił takie wyliczenia, to być może uchwała wprowadzająca darmowe parkowanie od godz. 14 nie przeszłaby. W konsekwencji nie byłoby kolejnej.

Radna Dziuba-Marzec zagłosowała przeciwko podwyżce opłaty parkingowej, bo nie widzi powodu, dla którego np. emeryt przyjeżdżający do centrum do południa ma zapłacić dwa razy więcej niż do tej pory. Głosów przeciw uchwale były łącznie trzy, 12 radnych było za, a czterech wstrzymało się. Zdaniem radnego Jarosława Rozmarynowskiego, podniesienie stawki za półgodzinny postój o 50 groszy jest „urealnieniem sytuacji”, a Wieluń i tak pozostanie jednym z miast z najniższymi opłatami parkingowymi. - Musimy ratować dochody WOSiR – tak z kolei zaczął swoje sesyjne wystąpienie radny Robert Kaja.

- Czas pokaże, jakie będą efekty tych decyzji. Według mnie skrócenie płatnego postoju spowoduje, że strefa będzie się zapychać. A po to powstała strefa, żeby wymusić rotację w centrum. 50 groszy za pół godziny to fajna, symboliczna kwota, wiele spraw można w tym czasie załatwić. Patrzę na podwyżkę sceptycznie, ale muszę być konsekwentny, bo z tych wpływów wspomagany jest również wieluński sport. Im mniej wpływów z parkingów, tym więcej będziemy musieli dołożyć z budżetu gminy kosztem innych zadań – podsumował Kaja, który był wiceburmistrzem Wielunia, kiedy wprowadzano opłaty za parkowanie w mieście.

Kolejne zmiany w strefie płatnego parkowania w Wieluniu. Od ...

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ekstrudowany

Ten cały WOSiR jest zupełnie niepotrzebny! Rozpędzić to towarzystwo wzajemnej adoracji w diabły! Wielcy administratorzy i animatorzy sportu... Myślałby kto? Odebrali obiekty szkołom i instytucjom, przyjęli stado urzędników i "administrują". Może do zarządzania wieluńskimi toaletami (w liczbie 1) też powołają podobną instytucję? Jak zabiorą toalety marketom, to będzie całkiem realne.

Dodaj ogłoszenie