Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne samorządy stawiają na fotowoltaikę. W powiecie wieluńskim liderem jest Osjaków

Redakcja
Rząśnia, Sulmierzyce, Osjaków to gminy w naszym regonie, w których obiekty użyteczności publicznej są zasilane prądem wytwarzanym ze słońca. Wkrótce dołączy do nich gmina Czarnożyły.

W gminie Rząśnia w 2016 roku zbudowano dwie farmy fotowoltaiczne o mocy 100 i 50 kilowatów. Pierwsza zasila w energię hydrofornię, druga oczyszczalnię ścieków. W powiecie wieluńskim prym w zakresie produkcji ekologicznego prądu na własny użytek wiedzie Osjaków. W ramach zakończonego niedawno dużego unijnego projektu wyposażono w instalacje fotowoltaiczne cztery obiekty komunalne. Największa, o mocy prawie 40 kW, prądem wytwarzanym z energii słonecznej zasila oczyszczalnię ścieków w Osjakowie. Kolejne ogniwa zamontowano na stacjach uzdatniania wody w Osjakowie i Chorzynie oraz na gmachu ośrodka kultury.

Przy udziale funduszy europejskich urządzono również nowe przedszkole w Raduckim Folwarku, które zostało wyposażone w urządzenia prądotwórcze, jak i pompę ciepła. Podobny zestaw będzie zasilał świetlicę wiejską w Drobnicach, na której termomodernizację gmina również zdobyła dofinansowanie. W pompę ciepła wyposażono budynek powstały w ramach projektu „Nadwarciańska turystyka aktywna na terenie gminy Osjaków”.

W panele do produkcji słonecznego prądu inwestuje obecnie gmina Czarnożyły. Instalacje o mocy 39 kW każda będą zasilać oczyszczalnię ścieków oraz stację uzdatniania wody. Dotację unijną na ten cel gmina zdobyła w tym samym konkursie, co Osjaków. Oba projekty oprócz obiektów publicznych obejmują montaż eko-instalacji w wielu gospodarstwach domowych.

Niedawno zarząd województwa łódzkiego rozstrzygnął drugi konkurs z zakresu odnawialnych źródeł energii, w którym na liście premiowanych samorządowych znalazło się pięć gmin z naszego terenu. Nie wszystkie jednak ujęły w swoich projektach obiekty publiczne. Najlepiej wypada tu Wierzchlas, który wyposaży w instalacje fotowoltaiczne szkoły i Urząd Gminy. W Pajęcznie ogniwa do produkcji prądu zamontuje na swoich obiektach partner projektu, czyli Starostwo Powiatowe. W Sulmierzycach energię słoneczną wykorzysta na swoje potrzeby Urząd Gminy. Z kolei projekty gmin Wieluń i Skomlin ograniczają się do ekologicznych instalacji na prywatnych posesjach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wieluń, Skomlin, Wierzchlas, Sulmierzyce i Pajęczno z dotacjami na odnawialne źródła energii

Panele fotowoltaiczne są również nieodłącznym elementem tzw. budynków pasywnych. W takiej technologii zbudowano w Sulmierzycach nowe przedszkole. Kolejne obiekty pasywne powstaną w Wieruszowie (na potrzeby szkoły i poradni psychologicznej) oraz Rząśni (nowa siedziba Urzędu Gminy).

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto