Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolegium Nauczycielskie w Wieluniu zakończy działalność w 2015 roku

Redakcja
Dyrektor Kolegium Nauczycielskiego w Wileuniu Ewa Lewik-Tsirigotis liczy, że znajdą się chętni na kształcenie zawodowe
Dyrektor Kolegium Nauczycielskiego w Wileuniu Ewa Lewik-Tsirigotis liczy, że znajdą się chętni na kształcenie zawodowe Zbyszek Rybczyński
To już pewne. Kolegium Nauczycielskie zniknie z edukacyjnej mapy Wielunia. Szansy na dalsze funkcjonowanie upatruje się w kształceniu zawodowym

Ubiegłoroczny nabór, który zakończył się niepowodzeniem, był ostatnim w ponad 20-letniej historii Kolegium Nauczycielskiego w Wieluniu. Wtedy jeszcze sytuacja prawna, w jakiej funkcjonują kolegia, była niejednoznaczna. Teraz już wszystko się wyjaśniło. W ostatnim czasie do placówki dotarło pismo z Ministerstwa Edukacji Narodowej, z którego wynika jednoznacznie, że nie można już ogłaszać naboru. Tym samym kolegium zakończy działalność w 2015 roku, gdy mury uczelni opuszczą obecni studenci drugiego roku.

Przed siedzibą uczelni przy ulicy Piłudskiego nieprzypadkowo można natrafić na banner Sieradzkiego Centrum Kształcenia Ustawicznego. To placówka, która tak jak kolegium, podlega Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi. Pojawił się pomysł, aby również w Wieluniu uruchomić tego rodzaju kształcenie.

- Jako pracownicy kolegium myśleliśmy o różnych formach przekształcenia, natomiast ta propozycja wyszła z departamentu kultury i edukacji UM w Łodzi. Chcę jednak zaznaczyć, że na ten moment nie zapadła decyzja, że będziemy funkcjonować chociażby jako filia sieradzkiego Centrum. Na razie sprawdzamy, jakie jest zainteresowanie taką formą kształcenia - mówi Ewa Lewik-Tsirigotis, dyrektor wieluńskiego KN. - Mamy nadzieję, że uda nam się we wrześniu stworzyć grupy zajęciowe. Czy i jakie zostaną uruchomione kierunki kształcenia - to głównie będzie zależeć od zapotrzebowania wieluńskiego rynku. Od tego, czym ludzie będą zainteresowani, zależy również, jaka część kadry naszego kolegium mogłaby liczyć na zatrudnienie.

Można powiedzieć, że ubiegłoroczny nabór do kolegium był skazany na porażkę. Niedoszłych studentów zniechęcił fakt, że nie mieliby już możliwości uzyskania dyplomu i tytułu zawodowego licencjata po ukończeniu kolegium. Wynika to z faktu, że 30 września 2015 roku z mocy ustawy wygaśnie porozumienie z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie. Absolwenci mogliby liczyć tylko na dyplom ukończenia kolegium.

Do sekretariatu kolegium zgłaszają się już osoby zainteresowane kształceniem zawodowym, m.in. zdobyciem kwalifikacji opiekuna: osób starszych, dzieci, czy domu pomocy społecznej. Nauka na
wszystkich kierunkach jest bezpłatna i może odbywać się w systemie dziennym, jak i zaocznym.

- Jesteśmy też otwarci na propozycje pracodawców. Możemy organizować różnego rodzaju kursy zawodowe, które można rozpocząć w dowolnym momencie - dodaje Ewa Lewik-Tsirigotis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto