Koła gospodyń wiejskich w gminie Mokrsko ZDJĘCIA

red
Poznajcie stowarzyszenia działające na terenie gminy Mokrsko. Publikacja towarzyszy konkursowi "Łódzkie Smaki", którego partnerem jest Urząd Gminy w Mokrsku.

MATERIAŁ INFORMACYJNY GMINY MOKRSKO

Na terenie gminy Mokrsko od lat działa wiele aktywnych organizacji i grup nieformalnych. Wśród nich znajdują się koła gospodyń wiejskich, które od kilkudziesięciu lat z przerwami dbają nie tylko o podtrzymanie tradycji kulinarnych, ale angażują się też w działalność kulturalno-społeczną gminy i w rozwój swoich małych ojczyzn. Do dziś działają trzy tego typu organizacje.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ożarowie powstało w 1933 r. Jego pierwszą przewodniczącą była pani Zofia Fertała. Panie od samego początku organizowały kursy i pokazy z zakresu żywienia oraz prac ogrodniczych. Angażowały się w działalność oświatowo-wychowawczą i dbały o rozwój życia kulturalnego wsi, wystawiając m.in. przedstawienia dla lokalnej społeczności. Uczestniczyły ponadto m.in. w budowie ośrodka zdrowia czy remizy strażackiej. W 1983 r. członkiniom wręczono sztandar. Przez wiele lat na czele koła stała pani Teresa Sołtysiak, która za swoją działalność odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po przerwie w działalności w 2015 r. z inicjatywy mieszkanek reaktywowano istniejące koło, które organizuje i współorganizuje wydarzenia kulturalno-społeczne, aktywizuje i integruje mieszkańców. Od 2018 r. na czele Koła stoi pani Maria Hadryś.

Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrsku rozpoczęło swoją działalność w 1976 r. Przewodniczącą była pani Zenona Wyrembak. A przez ok. 20 lat funkcję tę sprawowała pani Krystyna Krajcer. Koło od początku działalności organizowało kursy szycia i gotowania. Chętnie również współorganizowało i brało aktywny udział w dożynkach czy obchodach świąt państwowych. W 2019 r. organizacja doczekała się ważnego wydarzenia, jakim było poświęcenie własnoręcznie wykonanego przez panie sztandaru. Koło chętnie podejmuje się organizacji i współorganizacji wydarzeń nawiązujących do dawnych tradycji, obrzędów. Aktywizuje i integruje lokalną społeczność. Od 2002 r. na czele Koła stoi pani Elżbieta Wyrembak.

Koło Gospodyń Wiejskich w Słupsku powstało w 1965 r. Jego pierwszą przewodniczącą była pani Janina Zimoch. Członkinie od początku organizowały wycieczki, kursy gotowania i pieczenia, spotkania okolicznościowe. Rokrocznie, we współpracy z powstałym przy Kole Klubem Seniora, organizują też Bal Seniora, podczas którego spotykają się seniorzy i przedstawiciele jednostek gminy Mokrsko. Od 1975 r. przewodniczącą Koła jest pani Krystyna Brąś, którą od lat wspiera pani Sabina Kmiecik.

Koła gospodyń wiejskich z pewnością są istotnymi organizacjami społecznymi na terenie gminy Mokrsko, które wspierają instytucje gminne i powiatowe w realizacji wielu cennych przedsięwzięć. Inspirują, inicjują i integrują lokalną społeczność. Stanowią prawdziwą ostoję miejscowych tradycji. I stanowią przykład dla młodszych pokoleń.

Koła gospodyń wiejskich w gminie Mokrsko ZDJĘCIA

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie