Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klaster energetyczny w powiecie pajęczańskim staje się faktem. Cztery gminy podpisały porozumienie

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Klaster energetyczny w powiecie pajęczańskim staje się faktem. Cztery gminy podpisały porozumienie
Klaster energetyczny w powiecie pajęczańskim staje się faktem. Cztery gminy podpisały porozumienie Krzysztof Kardas
Na tej współpracy skorzystać mają mieszkańcy i przedsiębiorcy z tereny czterech gmin w powiecie pajęczańskim. Działoszyn, Pajęczno, Rząśnia i Sulmierzyce tworzą klaster energetyczny. Gminy podpisały już porozumienie w tej sprawie.

Inicjatywa, która zrodziła się pod koniec ubiegłego roku na terenie powiatu pajęczańskiego nabiera realnego wymiaru. Chodzi o klaster energetyczny, który wspólnie utworzą cztery gminy z terenu tego powiatu: Pajęczno, Działoszyn. Rząśnia i Sulmierzyce. W ubiegłym tygodniu w działoszyńskim magistracie wójtowie i burmistrzowie tych gmin podpisali porozumienie w sprawie utworzenia klastra energii.

Dzięki naszemu zaangażowaniu w klaster energii, będziemy mogli wnioskować o pozyskanie środków na budowę i rozwój infrastruktury opartej na odnawialnych źródłach energii. Przede wszystkim, zamierzamy składać wnioski o fundusze na instalację fotowoltaiki, pomp ciepła oraz magazynów energii dla naszych mieszkańców - mówi burmistrz Działoszyna Rafał Drab

Utworzenie klastra ma na celu między innymi obniżenie rachunków za energię elektryczną, skorzystać na tym mają więc wszyscy mieszkańcy oraz przedsiębiorcy z czterech gmin, które zdecydowały się podjąć współpracę.

Władze Działoszyna liczą także na inne korzyści płynące z utworzenia klastra.

"Wprowadzenie odnawialnych źródeł energii i nowoczesnych technologii energetycznych przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy, wzrostu lokalnej gospodarki i zwiększenia konkurencyjności regionu" - twierdzi działoszyński magistrat. Podobnego nadzieje z tym projektem wiążą także pozostali samorządowcy.

-To przedsięwzięcie ma nam dać możliwości, żeby w przyszłości, mam nadzieję niedalekiej, oszczędzać na przykład na opłacie dystrybucyjnej, bo dzięki temu możemy płacić ją w niższej wysokości. Możemy też występować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o dotacje i granty na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Już za samo utworzenie takiego klastra mamy szanse na otrzymanie pieniędzy na projekty instalacji OZE - mówił we wrześniu ubiegłego roku o pomyśle stworzenia klastra energii burmistrz Pajęczna Piotr Mielczarek.

Gminy, które zdecydowały się na współpracę mają już spory potencjał jeśli chodzi o produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Docelowo utworzenie klastra i współdziałanie czterech gmin ma prowadzić do utworzenia spółdzielni energetycznej. Gminy będa mogły nadwyżkę energii sprzedawać takiej spółdzielni, a później kupować ją po okazyjnych cenach.

- Jestem przekonany, że nasza aktywność w ramach klastra energii przyniesie realne korzyści i pozwoli na obniżenie rachunków za prąd -mówił podczas uroczystego podpisania umowy burmistrz Rafał Drab.

Klaster energetyczny w powiecie pajęczańskim staje się faktem. Cztery gminy podpisały porozumienie

Klaster energetyczny w powiecie pajęczańskim staje się fakte...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto