Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różokrzyżowcy prowadzą ośrodek na uboczu Wielunia. Dawniej była tu jednostka wojskowa. Zobaczcie, jak prezentuje się Aurora ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Od ponad dwudziestu lat na skraju Wielunia działa główna siedziba Międzynarodowej Szkoły Złotego Różokrzyża. Dla wielu mieszkańców jest to miejsce zagadkowe. W galerii zdjęć można zobaczyć, jak wygląda ośrodek konferencyjny Aurora, który powstał w miejscu dawnej jednostki wojskowej. Zachował się schron, który różokrzyżowcy wykorzystali na magazyn.

Ośrodek różokrzyżowców w Wieluniu działa od 2001 roku

Ośrodek konferencyjny Aurora przy ulicy Wojska Polskiego został otwarty w 2001 r., dwa lata po odkupieniu opuszczonej jednostki wojskowej. Uczniowie Lectorium Rosicrucianum zjeżdżają tutaj na gnostyckie spotkania, podczas których zgłębiają tajemnice swojej wiary. Początki w Wieluniu były trudne. Przedstawiciele szkoły cierpliwie tłumaczyli na łamach prasy, że nie są sektą, a ludzie snuli rozmaite teorie na temat ich działalności. Na przykład o tym, jak to tajemniczy goście będą podstępnie werbować członków. Był nawet protest pod ratuszem.

Dziś różokrzyżowcy nie budzą większych emocji, działają sobie na uboczu Wielunia w zasadzie niezauważenie. Niemniej ośrodek wciąż kojarzy się z tajemniczymi praktykami. Różokrzyżowcy jednak nie mają tutaj nic do ukrycia. Nie mieli nic przeciwko, gdy przed kilku laty wieluńska Fundacja Młodzi Propagują Sztukę zaproponowała zorganizowanie dla chętnych wycieczki po ośrodku. Skorzystaliśmy z okazji zwiedzenia siedziby różokrzyżowców, a wykonane wtedy zdjęcia możecie obejrzeć w naszej galerii. Gospodarze oprowadzili po swoich włościach, jednocześnie opowiadając o najważniejszych aspektach religii spod znaku Złotego Różokrzyża. Byli na tyle uprzejmi, że wpuścili zwiedzających nawet do świątyni, choć w niej nie można robić zdjęć.

Gdy zwiedza się ośrodek, nie ma się wrażenia obcowania z czymś nadzwyczajnym. Ot, kilka skromnie urządzonych budynków, rozległy park ze stawem, no i dawny schron wojskowy. Wbrew legendom, świątynia różokrzyżowców nie mieści się w bunkrze, tylko w głównym budynku Aurory. W pozostałych obiektach urządzone są: recepcja, sala konferencyjna, księgarnia, sypialnie z piętrowymi łóżkami, jadalnia z kuchnią, magazyn.

W dawnym schronie, który wykorzystano na magazyn, znajdowało się stanowisko dowodzenia Radiolokacyjnej Jednostki Wojskowej. Jeszcze trochę ponad 20 lat temu działały tutaj cztery radary radiolokacyjne polskiej konstrukcji. Była również strzelnica do broni krótkiej. Wieluńska jednostka miała pseudonim „Komar” i podlegała pod 7 Łaski Samodzielny Batalion Radiotechniczny.

Ascetyczny wystrój świątyni

Sama świątynia zaskakuje ascetycznym wyglądem. Za każdym umieszczonym tutaj przedmiotem kryje się jakieś głębsze znaczenie. To bardzo charakterystyczne dla świata różokrzyżowców, który przepełniony jest symbolami. Przed ołtarzem znajduje się fontanna z trzema strumieniami, obok pusty dzban. Na stoliku leży nie tajemnicza księga, lecz Nowy Testament, otwarty na ewangelii św. Jana. - To najbardziej gnostycka z ewangelii – podkreślają uczniowie, którzy czują się przynależni do wspólnoty chrześcijańskiej.

Na co dzień w ośrodku przebywa kilka osób, które zajmują się utrzymywaniem rozległego terenu. Jest tutaj bardzo zielono. W stawie pływają karpie japońskiej odmiany (dawniej był to dwa razy większy zbiornik ppoż.). Ośrodek tętni życiem, kiedy uczniowie zjeżdżają do Wielunia na duchowe spotkania (konferencje). Na co dzień różokrzyżowcy najnormalniej w świecie pracują, studiują, itd. Wszyscy są wegetarianami.

Różokrzyżowcy prowadzą ośrodek na uboczu Wielunia. Dawniej b...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto