Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kapsuła czasu – tajemnice przetrwały wieki


Marek Mikulski
archiwum
Gdy egipscy urzędnicy plombowali drzwi do robu młodego króla,nie myśleli chyba, że będzie to kiedyś najsłynniejsza kapsuła czasu


Przez 33 wieki ciszy wykutego w skale korytarza nie zakłócały ludzkie głosy. Dopiero 26 listopada 1922 roku brytyjski egiptolog Howard Carter oraz jego sponsor, lord Carnarvon, stanęli przed prowadzącymi do grobowca opieczętowanym drzwiami. Za nimi badacze mieli nadzieję odnaleźć grobowiec zagadkowego faraona, Tutanchamona.


Carter wybił otwór w górnej części drzwi, włożył do środka świecę i uważnie się rozejrzał. Gdy po chwili wzrok przyzwyczaił się do nikłego światła, oniemiał z wrażenia. 
W migotliwym świetle ukazały się wyrzeźbione głowy zwierząt, pozłacane łoża, złote koła rydwanów, alabastrowe wazy, inkrustowany sarkofag oraz złoty tron. Dwa posągi stały na straży następnego opieczętowanego pomieszczenia - zapowiadając kolejne, ekscytujące odkrycia.


Jedna z jnajwiększych przygod rozpoczęła się w 1907 roku, kiedy brytyjski arystokrata, lord Carnarvon, zapalony egiptolog-amator, zaangażował znanego archeologa, Howarda Cartera, do prowadzenia prac wykopaliskowych w Doliny Królów. Początkowo nic nie wróżyło sukcesu, lecz Carter był przekonany, że grobowiec Tutanchamona wciąż czeka na swego odkrywcę. Przeczucie go nie myliło. Pod odkopaną chatą wieśniaków odsłonił zagadkowe schody prowadzące na dno doliny.

Napięcie wzrosło, gdy odkryto kolejne stopnie - zmierzające do drzwi, które nosiły pieczęcie z królewskim imieniem Tutanchamon. Szybko okazało się, że grobowiec, w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych w Dolinie Królów, nie został nigdy splądrowany przez rabusiów.
 Bezcenne przedmioty w przedsionku i w małej izbie odchodzącej od niego sfotografowano i zakonserwowano. Skarbiec był pełen wspaniałych przedmiotów wykonanych ze złota, ametystu, turkusów, kornaliny i innych szlachetnych materiałów.


Dotarcie do szczątków faraona zabrało badaczom jeszcze wiele czasu. W środku pierwszej, figuralnej trumny znaleziono drugą, pozłacaną. Napięcie rosło, gdy dwie kolejno otwierane zawierały w sobie jeszcze mniejsze. W końcu Carter uchylił ostatnią z trumien i ujrzał wspaniały sarkofag z żółtego kwarcytu, o prostokątnym kształcie, z wiekiem z różowego granitu. Wieko uniesiono za pomocą kołowrotka i pod bandażami odsłonił się złoty wizerunek młodego faraona. Wreszcie pod koniec października 1926 roku otworzono ostatnią trumnę, odsłaniając mumię faraona, spoczywającą tam od 33 stuleci

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto