18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienny kufer już prawie gotowy. Wieluńska Kapsuła Czasu zostanie zakopana 1 września

Daniel Sibiak
Podczas gdy w wieluńskim ZUGIL-u z wysokostopowej stali powstaje Wieluńska Kapsuła Czasu, w jednej z pracowni rzeźby współczesnej należącej do Ni’Finn Polska wykuwany jest posąg, który oznaczy miejsce zdeponowania przesyłek do potomnych.

Kufer przykrywający kapsułę czasu wykonany będzie z piaskowca żarnowieckiego pochodzącego z rodziny jurajskich piaskowców świętokrzyskich. Jego kolory to często biały, szary albo jasnokremowy. Chyba najlepszy przykład jego zastosowania w Polsce to elewacja dawnego gmachu Komitetu Centralnego PZPR - dziś Giełdy Papierów Wartościowych a także wiele pałacyków w Konstancinie - Jeziornej.

O procesie powstawania rzeźby opowiada Joanna Rybińska, z działu marketingu Ni’Finn Polska, Pracownie Rzeźby i Konserwacji Zabytków:

– Droga od głazu do wyrzeźbionego kufra jest długa. Najpierw należy wybrać właściwy blok, który ‘’wyda’’ formak na rzeźbę kufra - ponieważ kufer ma mieć rozmiary 40 na 40 na 60 - formak czyli wycięta z głazu bryła, z której rzeźbiarz wykona dzieło musi mieć 50 na 50 na 70 tak, aby można było bezpiecznie usuwać naddatek kamienia.

Kiedyś taki formak wycięto by ręcznie piłą zbliżoną wyglądem do długiej, dwuosobowej piły do drewna, dzisiaj pilarz włącza po prostu maszynę i ten sam efekt osiągamy kilka razy szybciej.

– Kiedy głaz trafi już do rzeźbiarza ten sprawdza ponownie, że kamień nie posiada żadnych sztychów, czyli pęknięć i przystępuje do narysowania kufra na formaku. Powoli zaczyna ściągać też naddatek kamienia używając wielu dostępnych mu narzędzi od dłut ręcznych zwanych szpicami, gradzinami itd poprzez szlifierki ręczne i pneumatyczne, młotki, pucki i odbijaki. Kufer rzeźbi się około 7 dni roboczych. Następnie przy pomocy kostek ściernych następuje ostatecznie szlifowanie kamienia i impregnacja (kiedyś robiono to olejami i smarami dzisiaj mamy to tego specjalne preparaty) – opowiada Joanna Rybińska.

Zarówno kamienny kufer jak i stalową kapsułę będzie można zobaczyć już 1 września od godz. 10:00 (na skwerze przed biblioteką miejską w Wieluniu). Zdeponowanie kapsuły nastąpi o godz. 11.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto