Już dzisiaj koncert w wieluńskim kościele na rzecz budowy domu seniora w XIX-wiecznym pałacu

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Udostępnij:
W zabytkowym pałacu w podwieluńskiej Rudzie ma powstać dom seniora dziennego pobytu. To inicjatywa społeczna, wymagająca wsparcia ludzi dobrej woli. W niedzielę 9 stycznia odbędzie się w Wieluniu charytatywny koncert na rzecz budowy placówki dla osób w podeszłym wieku. W galerii prezentujemy zdjęcia rudzkiego zabytku oraz jego otoczenia w zimowej scenerii.

W najbliższą niedzielę, 9 stycznia, w kościele Św. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu zaśpiewa sopranistka Iwona Karbowska. Na fortepianie będzie jej akompaniować Wojciech Stysz. Uczestnicy koncertu usłyszą kolędy, w tym te mniej znane, arie z operetek, a także utwory instrumentalne Chopina. Początek o godz. 19. Wstęp na koncert jest wolny.

Wydarzenie ma charakter charytatywny. Będzie połączone ze zbiórką funduszy na rzecz budowy domu seniora w dawnym pałacu Taczanowskich w Rudzie. To inicjatywa Waldemara Kluski, prezesa Stowarzyszenia „Tacy Sami”. Po odkupieniu majątku w 2020 r. systemem gospodarskim przeprowadzono pierwsze prace renowacyjne w budynkach podworskich. W ubiegłym roku wieluńskie stowarzyszenie pozyskało 50 tys. zł z budżetu woj. łódzkiego na prace badawcze i projektowe.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: pałac w Rudzie i jego otoczenie w zimowej scenerii

Dom seniora to jeden z pomysłów na rewitalizację XIX-wiecznego kompleksu w Rudzie, który popadł w ruinę. W planach jest również urządzenie warsztatu terapii zajęciowej, czyli miejsca przygotowującego osoby niepełnosprawne do życia zawodowego. Na tę działalność planuje się zaadaptować budynki gospodarcze.

- Pomysł utworzenia w pałacu w Rudzie domu seniora dziennego pobytu to ukłon w stronę naszych rodziców, dziadków, aby bezpiecznie i godnie, w pięknym otoczeniu, mogli cieszyć się jak najdłużej swoim życiem. Pałac wraz z parkiem i zabudowaniami gospodarskimi daje możliwości realizacji wielu przedsięwzięć dla osób starszych i niepełnosprawnych. Łączy się tu szacunek do przodków, dbałość o ludzi współcześnie żyjących i myślenie o przyszłości. Poprzez przywrócenie tego obiektu do życia planujemy utworzyć również miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych przy obsłudze obiektu i parku – mówi Waldemar Kluska.

Tempo realizacji przedsięwzięcia jest ściśle uzależnione od możliwości finansowych. Osoby chcące wesprzeć inicjatywę potrzebne informacje znajdą na stronach internetowych stowarzyszenia: tacysami-wielun.pl, facebook.com/tacysami.wielun.

Już dzisiaj koncert w wieluńskim kościele na rzecz budowy do...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PrawoDoZycia
Póki co pewnych seniorów się wykańcza i REPRESJONUJE w akcie ZEMSTY za... ich WALKĘ O ŻYCIE I kierowane prośby o pomoc. Takie rzeczy tylko w Wieluniu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie