Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy rok 2022 Wieluńskiej Spółdzielni mieszkaniowej. Zobaczcie zdjęcia spółdzielni z lat 62-87

OPRAC.:
Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa w latach 60-90.
Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa w latach 60-90. Mirosław Grabczak dla "Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa 1962 - 1987" Tadeusza Olejnika/archiwum WSM
Rok 2022 jest dla Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej rokiem jubileuszowym. WSM obchodzi 60-lecie istnienia. W zasobach spółdzielni mieszka zdecydowana większość mieszkańców Wielunia. Pierwsze działania zmierzające do stworzenia spółdzielni podejmowano na początku 1962 roku. Jej zebranie założycielskie, w trakcie którego podpisano statut odbyło się w lipcu tego samego roku. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia osiedli i innych obiektów spółdzielni z lat 60. i późniejszych. Zobaczcie jak zmieniła się WSM na przestrzeni lat.

Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa w latach 60-90

Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa obchodzi w 2022 roku 60-lecie istnienia. Spółdzielnia powstała w 1962 roku. W marcu tego właśnie roku odbyło się zebranie informacyjne o celach i zadaniach statutowych spółdzielni. Pierwszą rade i zarząd wybrano w maju 1962 roku, a 16 lipca odbyło się zebranie członków założycieli Spółdzielni Mieszkaniowej "Nasz Dom" w Wieluniu, bo taka nazwę nosiła początkowo obecna WSM. W trakcie zebrania członkowie założyciele spółdzielni (drugie zdjęcie w galerii) podpisali jej statut.

W trakcie zebrania wybrano także władze nowej spółdzielni mieszkaniowej - radę i zarząd. Przewodniczącą rady została Teresa Pawlak, a wiceprzewodniczącą Teresa Panaszek. W skład rady weszli także: Marian Gawłowski, Zofia Chałubiec, Józef Kaczmarzyk i Teresa Grosel.

Przewodniczącym zarządu wieluńskiej spółdzielni został Stanisław Kasza, a wiceprzewodniczącym Ryszard Majtyka. Skład zarządu uzupełnił Eugeniusz Zakręta.

5 listopada tego samego roku "Spółdzielnia Mieszkaniowa Nasz Dom" w Wieluniu została zarejestrowana w Sądzie Rejestrowym w Sieradzu.

Pierwsi lokatorzy spółdzielni mieszkaniowej zasiedlili w 1965 roku bloki nr 3 i 5 przy ul. Okólnej. Jeszcze w tym samym roku zarząd spółdzielni zlecił opracowanie założeń budowy osiedla przy ul. Traugutta i Sieradzkiej. Budowę pierwszych bloków w tym miejscu rozpoczęto w kolejnym roku.

W latach 70. do użytku przekazano przedszkole na osiedlu 25-lecia PRL - obecnie os. Armii Krajowej. W tym czasie spółdzielnia dwukrotnie zmieniała nazwę: w 1971 roku na "Powiatowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wieluniu" i w 1972 na obowiązująca do dziś "Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wieluniu".

Lata 70. to także kolejne inwestycje spółdzielni. W 1972 roku WSM rozpoczęła budowę pierwszych bloków na os. Kopernika oraz budowę osiedla w Praszce.

Rok 1975 to w WSM czas powstawania dwóch największych osiedli w Wieluniu. Rozpoczęto wówczas budowę 4 pierwszych bloków na os. Waryńskiego (obecnie Wyszyńskiego) oraz prace projektowe nad os. Stare Sady. Pierwszy blok na os. Waryńskiego zasiedlono już rok później.

Budowa pierwszych bloków na os. stare Sady wystartowała w 1984 roku. Podobnie jak w przypadku os. Waryńskiego, tak i tu już po roku zasiedlono pierwsze bloki.

Oprac. na podst. "Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa 1962 - 1987" Tadeusza Olejnika.

Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa przez 60 lat funkcjonowania stale zmieniała oblicze. Obecnie w zasobach WSM mieszka zdecydowana większość mieszkańców Wielunia. W naszej galerii zdjęć możecie zobaczyć jak wyglądały zasoby WSM w początkowych latach jej istnienia.

Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa w latach 60-90.

Jubileuszowy rok 2022 Wieluńskiej Spółdzielni mieszkaniowej....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto