Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 55-lecia Muzeum Ziemi Wieluńskiej [ZDJĘCIA]

Daniel Sibiak
Mnóstwo ciepłych słów, kwiatów i oryginalnych prezentów złożyli dzisiaj na ręce dyrektora Jana Książka goście, którzy uczestniczyli w jubileuszu 55-lecia Odrodzonego Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wszyscy życzyli pracownikom muzeów w Wieluniu i Ożarowie, aby placówki utrzymały bardzo wysoki poziom, który wypracowały przez lata i utrzymują do dzisiaj, dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników. To dzięki ich badawczemu wysiłkowi muzeum może poszczycić się dziś m.in. pokaźnym dorobkiem wydawniczym, który liczy 40 publikacji.

Jubileusz zgromadził wielu gości nie tylko z Wielunia, ale także sąsiednich placówek muzeów i bibliotek w województwie łódzkim. Za sprawą ciekawie zmontowanego filmu zabrano ich w sentymentalną podróż, ukazującą bogatą działalność wydawniczą, historyczną, badawczo-naukową, a także kulturalną wieluńskiego muzeum. Nic zatem dziwnego, że na ręce dyrektora Jana Książka kierowano gratulacje dla całego zespołu, który dzięki wielu cennym inicjatywom stworzył z Muzeum Ziemi Wieluńskiej jedną z najciekawszych instytucji w województwie łódzkim. Jan Książek, który nie krył wzruszenia tylu ciepłymi słowami na temat działalności muzeum nie zapomniał o swoich poprzednikach, którzy postawili mu wysoko poprzeczkę. Dziękował obecnym na sali Prof. Tadeuszowi Olejnikowi i Bogusławowi Abramkowi za to, że miał przyjemność z nimi pracować, a przede wszystkim uczyć się od nich i czerpać wiedzę z ich doświadczenia.

- Pierwsze muzeum zostało otwarte w 1926 roku dzięki Felicji Rymarkiewiczowej, właścicielce ziemskiej z Niedzielska i funkcjonowało do czasu wybuchu II wojny. Spirytus movens odrodzenia muzeum był Tadeusz Olejnik, dziś profesor, który na początku lat 60-tych zorganizował Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Owocem tych działań było powołanie muzeum z początkiem 1964 roku – mówił Jan Książek.

Dyrektor Książek podkreślał również zaangażowanie i profesjonalizm pracowników muzeum, dzięki którym placówka może szczycić się taką renomą.

- Sukcesem było na pewno powołanie wieluńskiej biblioteki regionalnej w ramach działań statutowych MZW. Na dzisiaj wydaliśmy około 40 publikacji. Za to m.in. Biblioteka Wojewódzka w Łodzi uhonorowała nas Złotymi Ekslibrisami a następnie Nagrodą Superekslibris za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o ziemi łódzkiej. Jesteśmy dumni z tego, że nieduże muzeum ma znamiona placówki w jakimś stopniu również badawczej - podkreślał Jan Książek.

Autorami tych wydawnictw, a w kilku przypadkach także redaktorami, są głównie pracownicy muzeum, a także badacze podejmujący zagadnienia związane z historyczną ziemią wieluńską i osób z nią związanych. Tematyka? Archeologiczna, etnograficzna, historyczna, numizmatyczna. Nakłady są dostosowane do rynku i sięgają od 300 do 1770 egzemplarzy.

MZW wydaje też katalogi i foldery do wystaw, mapy, pocztówki i plakaty. Ponadto wieluńscy muzealnicy są autorami lub redaktorami kilkunastu publikacji wydanych przez inne podmioty. Napisali również setki artykułów do czasopism i rozdziały monografii gmin.

Na jubileuszu nie zabrakło przedstawicieli parlamentu w osobie posła Pawła Rychlika, a także samorządu miejskiego i powiatowego na czele z burmistrzem Pawłem Okrasą i starostą Markiem Kielerem, którzy podkreślali jak ważną rolę pełniło na przestrzeni 55 ostatnich lat muzeum dla wielu mieszkańców Wielunia i ziemi wieluńskiej. Podkreślali to także wójtowie Mokrska, Osjakowa, Pątnowa i Wierzchlasa, którzy przybyli z życzeniami.

- Dorobek Muzeum Ziemi Wieluńskiej jest daleko wyższy niż dorobek muzeów w podobnych obszarowo miastach. Dziękuję wszystkim dotychczasowym dyrektorom i pracownikom, którzy swoją pracą przyczynili się do wysokiej pozycji tego muzeum nie tylko w województwie, ale i całym kraju. Przede wszystkim chciałbym jednak podziękować za niezwykłą rolę w kształtowaniu świadomości historycznej wśród mieszkańców, a przede wszystkim dzieci i młodzieży - mówił burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Jubileusz uświetnił koncert zespołu Tadeusza Nic Nie Rusza z I LO w Wieluniu i Wieluńskiego Domu Kultury oraz Iwony Karbowskiej.

Po zakończeniu części oficjalnej gości zaproszono do zwiedzania wystaw stałych oraz czasowych „Polskie drogi do niepodległości" i pokonkursowej XII edycji konkursu „Moje drzewo genealogiczne"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto