Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W niedzielę 5 września biskup rzeszowski Jan Wątroba przewodniczył uroczystej mszy świętej w Wieluniu, którą uczczono jubileusz 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia

Za sprawą ozdobionego koronami papieskimi obrazu Matki Bożej Pocieszenia wieluńska kolegiata cieszy się statusem sanktuarium. Otoczone kultem religijnym malowidło znajduje się w kaplicy po prawej stronie ołtarza głównego. 5 września 1971 r. aktu koronacji obrazu dokonał prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w asyście metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły oraz biskupa częstochowskiego Stefana Bareły. W uroczystościach uczestniczyło kilkudziesięciu biskupów i tysiące wiernych.

Dokładnie 50 lat po pamiętnych wydarzeniach odbyła się w Wieluniu uroczysta msza jubileuszowa. Przewodniczył jej biskup rzeszowski Jan Wątroba, duchowny pochodzący z ziemi wieluńskiej. Niedzielne nabożeństwo poprzedziła procesja ulicami centrum miasta. Wśród wielu duchownych obecnych na uroczystościach byli m.in. księża dziekani dekanatów wieluńskiego, działoszyńskiego, krzepickiego, mokrskiego i praszkowskiego. Nie zabrakło przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych. Zgromadzonych przywitał ks. Jacek Zieliński, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP.

- Niech Eucharystia sprawowana dziś przez Ciebie w intencji wszystkich czcicieli Matki Bożej Pocieszenia na nowo uświadomi nam, jak wielki skarb posiadamy w naszym sanktuarium. Niech sprowadzi na nas i nasze rodziny obfity strumień bożej łaski oraz ugruntuje w nas pobożność maryjną – tymi słowami proboszcz zwrócił się do bpa Wątroby.

W tygodniu poprzedzającym jubileusz zorganizowano misje parafialne, które prowadził były wikariusz wieluńskiej parafii ks. Tomasz Podlewski. Rozpoczęły się w niedzielę 29 sierpnia od mszy św. odpustowej, celebrowanej przez metropolitę częstochowskiego abpa Wacława Depo. Na 50-lecie koronacji dokonano renowacji i konserwacji obrazu, ołtarza i kaplicy.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia z 1640 r., nieznanego autorstwa, podarował wieluńskim ojcom Augustianom przeor krakowski Stanisław Starowski. Został wykonany techniką olejną na płótnie naklejonym na lipową deskę. Najstarsze znane informacje o kulcie maryjnym w Wieluniu pochodzą z drugiej połowy XVII w. W kronice klasztornej z tego okresu odnotowano:

„W kościele znajduje się sławny obraz Matki Bożej, który Bóg raczył ozdobić łaskami. Do tego obrazu przybywa wielu wiernych, którzy znajdują tutaj ulgę w swoich trudnościach, pociechę w nieszczęściach oraz uzdrowienie w chorobach i w dowód wdzięczności zostawiają swoje wota”.

Z okazji jubileuszu Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowało plenerową wystawę. Na ogrodzeniu kościoła prezentowane są wielkoformatowe zdjęcia dokumentujące uroczystość z 1971 r. Na planszach zamieszczono również relację spisaną przez ks. Edwarda Banaszkiewicza, ówczesnego kustosza Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, a także obszerny fragment homilii wygłoszonej przez prymasa Wyszyńskiego.

Od 1 stycznia do 5 września 2021 r. udzielano jubileuszowych odpustów. Pielgrzymi odwiedzający wieluńskie sanktuarium mogą otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Stosowny dekret wydała w tej sprawie Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych przez papieża Franciszka.

Jubileusz 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto