Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 50-lecia GOK w Konopnicy pełen niespodzianek i dobrego humoru. Wystąpił Artur Barciś ZDJĘCIA

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
Jubileusz 50-lecia Gminnego Ośrodka Kultury w Konopnicy obfitował w moc niespodzianek i dobrego humoru, który zapewnił Artur Barciś. Swoim show rozbawił licznie zgromadzoną w sali widowiskowej publiczność do łez. Hitem wieczoru był także wspaniały występ wokalny i taneczny reaktywowanego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Konopnickiej.

- Ci artyści, którzy za chwilę wystąpią, nie ukrywam, sprawili mi ogromną przyjemność i niemałą frajdę tym, że zgodzili się spotkać razem na tej scenie. Postanowili udowodnić, że pomimo upływu lat, pomimo siwych włosów i wielu dolegliwości, łączy ich wspólna pasja do tańca, śpiewu i występów na scenie - mówiła Anna Krześniak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy.

To nikt inny jak członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Wieluńskiej, a następnie Ziemi Konopnickiej. Choć nie tańczą już od ponad 30 lat, ostatni raz spotkali się we wspólnym tańcu z okazji Dni Konopnicy w 2006 roku.

- Niektórzy z nich tworzyli pierwszy zespół taneczny jaki powstał 50 lat temu i jak będzie można się przekonać, niczego nie zapomnieli, bo nadal są w doskonałej formie. Jestem pełna podziwu z jakim zapałem przygotowywali się do dzisiejszego występu - mówiła zapowiadając zespół Anna Krześniak.

I rzeczywiście pokazał się on z fantastycznej strony. Piękna choreografia w połączeniu z ludowymi strojami zrobiła wrażenie na widzach już na początku występu. Potem było jeszcze lepiej i ciekawiej. Taniec urozmaicono występami wokalnymi, które dodały mu animuszu. Swoje przepiękne głosy zaprezentowali doskonale znany już konopnickiej publiczności Lech Dondziak, który przed laty występował w zespole Warpley oraz debiutująca w tej roli Jolanta Mitka. Wokalistów i tancerzy nagrodzono gromki brawami.

Tego wyjątkowego wieczoru na deskach GCKiBP w Konopnicy zaprezentowały się także dzieci z grupy tanecznej działającej przy GCKiBP, pod okiem Marzeny Biedroń w układzie tanecznym hip-hop. Wrażenie na publiczności wywarły także przepiękne interpretacje piosenek do słów Agnieszki Osieckiej. Weronika Bartczak i Alicja Pabjaniak brawurowo zaśpiewały piosenki „Tango Tandresse" oraz „Miasteczko cud". Po nich na scenie pojawił się Zespół Śpiewaczy Nadwarcianki, który niedawno świętował 35-lecie działalności. Muzyczna wizytówka Konopnicy, jak zwykle pokazała się z jak najlepszej strony.

Wisienką na torcie był występ popularnego aktora Artura Barcisia, który zagrał w niezliczonej ilości spektakli teatralnych, filmów i seriali. Największą popularność przyniosły mu jednak role: Tadeusza Norka w „Miodowych latach" oraz Arkadiusza Czerepacha, bezwzględnego doradcy wójta w serialu „Ranczo". Aktor szybko nawiązał dobry kontakt z publicznością, bawiąc ją do łez przeróżnymi opowieściami, anegdotami i historiami, które złożyły się na przygotowane show. Otrzymał owacje na stojąco.

Aktor nie krył wzruszenia z tak ciepłego przyjęcia, a po występie chętnie pozował z wszystkimi do zdjęć i rozdawał autografy. Fani mile zaskoczyli go ponownie, gdy ustawili się w kolejce po autografy z jego niedawno wydaną książką pt. „Aktor musi grać, by żyć". O tym, jak doszło do rozmowy z Kamilą Drecką, która namówiła go na szczerą rozmowę, która zaowocowała wydaniem książki, mówił w trakcie spotkania. Publikacja jest dostępna w zbiorach GCKiBP.

Podczas jubileuszu mieszkańców i gości zaproszono w sentymentalną podróż do lat 60-tych, która zakończyła się w 1973 roku. Zaprezentowano film dokumentalny nakręcony przez Telewizję Polskę. Dzięki niemu licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście zobaczyli, jak tworzyła się kultura w Konopnicy. Jej pionierką była Felicja Budzik, nauczycielka w miejscowej szkole i działaczka społeczna. To dzięki niej powstały pierwsze zespoły ludowe i teatralne. Do wydarzeń artystycznych angażowała również uczniów, zaszczepiając w nich miłość nie tylko do kultury, ale i działań prowadzonych na rzecz gminy i jej społeczeństwa.

Film wywarł ogromny wpływ na uczestnikach uroczystości, co podkreślano także w przemówieniach. Nic dziwnego, że organizatorzy postanowili uczcić pamięć Felicji Budzik w wyjątkowy sposób. Przed GCKIBP odsłonięta została bowiem ławeczka poświęcona pamięci Felicji Budzik. Powstała w ramach zainicjowanej w tym roku akcji "Przysiądź w dobrym towarzystwie".

W trakcie jubileuszu ceniona poetka Eleonora Grondowa, zaprezentowała publiczności napisany, specjalnie na tę okazję wiersz. Został niezwykle ciepło przyjęty przez publiczność.

Nauczycielka Szkoły Podstawowej w Konopnicy Anna Wesołowska przedstawiła z kolei bogaty rys historyczny placówki i ludzi, którzy tworzyli ją przez 50 lat. Miłym akcentem było wręczenie podziękowań wszystkim dyrektorom ośrodka kultury. Dyplomy i kwiaty otrzymali: Stanisław Budzik, Irena Dobruchowska, Janina Dębiec, Sławomir Bieniek, Leszek Janiak, Danuta Urbaniak, Monika Madeja i Karol Królewicz.

W trakcie uroczystości wręczono także dyplomy i nagrody laureatom konkursu plastyczno-literackiego „Moja przygoda z kulturą". Jego celem było przedstawienie zarówno wspomnień, jak i oczekiwań, jakie mieszkańcy w różnym wieku wiążą z lokalną kulturą. Oto laureaci w poszczególnych kategoriach:

Przedszkole
1. Wojciech Iwański
2. Natalia Skurka

Szkoła Podstawowa, klasy I-IV
1. Michalina Mielczarek
2. Lena Kurowska
3. Vanessa Mitka
4. Aleksander Wypych

Szkoła Podstawowa, klasy V-VIII
1. Tomasz Kolanek
2. Julia Wypych
3. Wojciech Jagieniak

Nagrodę specjalną ufundowaną przez radną Agatę Grondową otrzymała Katarzyna Skurka.

W trakcie jubileuszu nie mogło oczywiście zabraknąć tortu i życzeń dla jubilata. Na ręce dyrektor Anny Krześniak spływały gratulacje za cudowne wrażenia artystyczne, które mogli przeżyć uczestnicy uroczystości. Nawiązywano także do historii placówki i tego jak prężnie się rozwija, co sprawia, że odcisnęła na trwałe swoje piętno na kulturalnej mapie powiatu wieluńskiego. Jeszcze przed jubileuszem na ścianie budynku powstał przepiękny mural, upamiętniający obchody 50-lecia GOK. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym swoje oblicze zmienił też budynek centrum kultury, który jest już po termomodernizacji. Wójt Grzegorz Turalczyk, który gratulował bogatej działalności i osiągnięć Annie Krześniak, podkreślał, że już wkrótce dzięki dotacji w wysokości 4,5 mln zł, zmieni się także wnętrze ośrodka kultury i biblioteki.

Po wystąpieniu wójta gminy Konopnica w długiej kolejce z życzeniami, kwiatami i oryginalnymi prezentami ustawili się: starosta wieluński Marek Kieler, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Andrzej Chowis, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Dorota Więckowska. Na uroczystości reprezentowała także posła Piotra Polaka. Z gratulacjami przybyli także: wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba, radna powiatu wieluńskiego Grażyna Ryczyńska, zastępca wójta gminy Osjaków Renata Kostrzycka, dyrektor GOK w Osjakowie Mirosława Kłobus, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu Magdalena Wicher wraz z bibliotekarką Magdaleną Płatek, radni gminy Konopnica, kierownik ŚDS w Strobinie Tomasz Kącki, prezes Stowarzyszenia Nasz Strobin Krystyna Owczarek, Jadwiga Freus, działaczka kulturalna z Siemkowic, Iwona Cłapa, sołtys Konopnicy oraz przedstawicielki Stowarzyszenia Wrońsko Moja Maleńka Ojczyzna.

Wzruszona Anna Krześniak dziękowała za tak liczne przybycie i wszystkie słowa uznania, jednocześnie zapraszając na kolejne imprezy i wydarzenia, które odbywają się w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy.

Jubileusz 50-lecia GOK w Konopnicy pełen niespodzianek i dob...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto