Jubileusz 40-lecia Nadwarciańskiego Grodu w Załęczu Wielkim[Zdjęcia]

Katarzyna Krawczyk
Nadwarciański Gród w Załęczu Wielkim świętował jubileusz 40-lecia. Ośrodek powstał z inicjatywy sieradzkiej chorągwi ZHP przy wsparciu wojewódzkiej Rady Przyjaciół Harcerstwa i pomocy Społecznego Komitetu Budowy Ośrodka pod przewodnictwem Stanisława Stronczyńskiego. Podziękowano wszystkim, którzy tworzyli to miejsce i tym, którzy obecnie są z nim związani. Nadwarciański Gród dziś pełni funkcję ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego ZHP. I choć kojarzy się przede wszystkim z harcerzami, to przyjeżdżają do niego także zwykli turyści oraz dzieci i młodzież na obozy językowe czy „zieloną szkołę”. Krystyna Mikita, związana z ośrodkiem od 40 lat funkcję komendantki pełni od 20 lat. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski:

-Wzruszyłam się, bo było to trzymane w tajemnicy. W tym roku minęło 40 lat mojej pracy etatowej w Związku Harcerstwa Polskiego. Prowadziłam finanse społecznego komitetu budowy jako główna księgowa sieradzkiej komendy chorągwi. Zostawiłam tu kawał życia. Misją w momencie tworzenia ośrodka było to, że on służy dzieciom i młodzieży. Pamiętam rok 1999, kiedy z ostatnią wizytą był tu pan Stronczyński z Wielunia, który chodząc po ośrodków mówił: druhno Krystyno, niech druhna pamięta - ten ośrodek ma służyć dzieciom.

Od kilku lat Nadwarciański Gród współpracuje z Fundacją Kościuszkowska Dzięki temu w wakacje do Załęcza przyjeżdżają dzieci z całej Polski, by uczyć się języka angielskiego. Samorząd województwa łódzkiego organizuje tam także kolonie dla dzieci z rodzin wielodzietnych.

- Jesteśmy w wyjątkowym miejscu. To miejsce, które przez wiele lat skupiało wokół siebie wyjątkowych ludzi. Miejsce stało się kuźnią pomysłów, idei – tak o Nadwarciańskim Grodzie mówi Małgorzata Sinica, Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego.

W jubileuszu wzięło udział wiele osób, które dawniej bywały w Grodzie, m.in. muzyk Zbigniew Piasecki: -Bardzo często bywałem w Załęczu jak jeszcze żył Jurek Kaczorowski, który był tu komendantem. Napisałem tu kilka piosenek, m.in. „Moja załęczańska ballada”, która jest czołową piosenką Załęcza. Było tu ciekawie, atmosfera była bardzo fajna. Nasze „śpiewanki” odbywały się w przepięknych miejscach, nad Wartą na takich miejscach, gdzie można było usiąść wokół ognia.

Dziękuję szefowej Krystynie Mikicie za to, że tworzy taką atmosferę, że o to dba – mówił marszałek województwa łódzkiego, Witold Stępień, który otrzymał Złotą honorową odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa - Harcerstwo zostaje w sercu. Buduje w sercu patriotyzm, zaradność, podejście do ludzi, ładuje je na całe życie.

Anna Olczak, związana z ośrodkiem: -Ośrodek obchodzi 40-lecie, ja obchodzę rocznicę 30-go obozu, który udało mi się poprowadzić w czasie akcji letniej. Dzielenie się doświadczeniem, wiedzą, dobrym słowem z dziećmi to jest tym najważniejszym, co przyświeca idei ośrodka.

W Nadwarciańskim Grodzie i w ludziach, którzy w nim pracują drzemie wielki potencjał, którzy może się przełożyć na pozyskiwanie turystów – zaznacza Jacek Olczyk, wójt gminy Pątnów: -Nasza gmina jest perłą w powiecie wieluńskim, mamy też duży kapitał ludzki. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć warunki do rozwoju bazy noclegowej i małej gastronomii, by móc przyjmować turystów na jak najlepszym poziomie.

Z okazji 40-lecia Nadwarciańskiego Grodu wręczono szereg odznaczeń. Honorowe wyróżnienie „Laskę skautową” otrzymali Anna Mroczek z Regionalnego Centrum Polityki Społecznej i Tomasz Łysek - prezes zarządu wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. - Tego miejsca nie było by bez ludzi, którzy podjęli decyzję, że on ma tu być, nie byłoby go gdyby nie ludzie którzy go budowali. Ośrodek ewoluował, ale zawsze był bliski harcerstwu – mówi Mroczek.

Słowa podziękowania skierowano do członków Społecznego Komitetu Budowy Ośrodka, podziękowano Jerzemu Prokopczykowi, głównemu architektowi Tadeuszowi Miziale, nie zapomniano też o pracownikach ośrodka: Jerzym Górniku, Edwardzie Zajączkowskim, Urszuli Kossowskiej, Zofii Tokarskiej, Danucie Jarząb, Ryszardzie Niewiadomskim, Stanisławie Niezgodzie, Jerzym Niewiadomskim, Agacie Midek, Bożenie Zarębskiej, Jolancie Pietras, Marii Cieśli, Henryku Zarębskim i Iwonie Ciupie. Podziękowania trafiły też do dzieci Stanisława Stronczyńskiego - przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Ośrodka. Zmarł w 2000 roku.

Załęcze to miejsce godne polecenia – przekonuje harcerka Aleksandra. Jak zapewnia brak zasięgu telefonicznego nikogo stąd nie odstrasza - Przyjeżdżając tu do Załęcza śpiewamy, gramy, bawimy się. Przyjeżdżamy i mamy warsztaty, zdobywamy kolejne stopnie, odznaki. Czas spędzony w Załęczu jest czasem dobrze spędzonym. Nawiązując do braku zasięgu - nie używamy tego i można nawiązać kontakt z naturą.

Wręczone odznaczenia:

Złotą honorową odznaką ruchu przyjaciół harcerstwa nagrodzono Urząd gminy w Pątnowie i marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia.

Srebrny krzyż za zasługi dla ZHP otrzymali : Irena Mierzwiak, Anna Olczak, Jerzy Pieniążek.

Brązowy krzyż za zasługi dla ZHP otrzymali : Maria Cieśla, Iwona Ciupa, Jerzy Górnik, Jolanta Pietras, Henryk Zarębski, Iwona Ciupa.

Srebrną honorową odznakę ruchu przyjaciół harcerstwa otrzymali: Hieronim Andrzejewski, Krzysztof Gara, Magdalena Kapuścińska-Borkiewicz, Stefania Stanisławska, Wacław Witkowski oraz Starostwo Powiatowe w Wieluniu, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu, Radio Ziemi Wieluńskiej i Korona Candeles.

Srebrną odznakę Zasłużony dla chorągwi łódzkiej ZHP otrzymali : Maria Donat, Maria Florek, Eugeniusz Milczarski, Grażyna Truszkowska, Małgorzata Smolnik i Lech Izdebski.

   Z okazji 40-lecia ukazał się pamiątkowy medal. Otrzymali go: Jerzy Kowalski, Jerzy Pieniążek, Hieronim Andrzejewski, Eugeniusz Milczarski, Gabriela Zielińska, Włodzimierz Kałczak, Maria Donat, Anna Olczak, Jerzy Dymarski, Barbara Szczepańska, Antoni Mikita, Paweł Winiarski.

 Komendanci chorągwi łódzkiej i sieradzkiej harcmistrzynie i harcmistrzowie,
Jerzy Kowalski, Dionizy Łoziński, Paweł Winiarski, Barbara Szczepańska, Adam Kochera, Tomasz Cieplucha, Ewa Grabarczyk, a także Jadwiga Kaczorowska, Gabriela Zielińska i Krzysztof Kujawiak

Na terenie ośrodka odsłonięto kamień - symbol 50. rocznicy odsłonięcia tablicy upamiętniającej budowę przez harcerzy drogi Dzietrzniki-Załęcze.

Relację i zdjęcia z jubileuszu można znaleźć w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

Foto 1-16: Paweł Olejnik
17-105: Katarzyna Krawczyk

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie