Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Język angielski w czasach płynnej nowoczesności, czyli Erasmus+ w Osjakowie

OPRAC.:
Natalia Ptak
Natalia Ptak
W ramach projektu Erasmus+ „Język angielski w czasach płynnej nowoczesności – English in Modern Times of Fluid Change” już w grudniu Szkoła Podstawowa w Osjakowie będzie gościć 12-osobową grupę uczniów wraz z opiekunami. Natomiast w marcu przyszłego roku grupa uczniów z Osjakowa wyjedzie na wymianę do Portugalii.

Erasmus + w Szkole Podstawowej w Osjakowie

Od września 2019 r. Szkoła Podstawowa im Powstańców Styczniowych w Osjakowie realizuje program Erasmus+ „Język angielski w czasach płynnej nowoczesności – English in Modern Times of Fluid Change”. Projekt ten skierowany jest zarówno do nauczycieli, jak i uczniów klas starszych. Kluczową kwestią jest współpraca międzynarodowa, pomiędzy szkołą w Osjakowie, a szkołą z Portugalii. Dzięki wymianie polsko-portugalskiej będzie możliwe porównanie metod uczenia języków obcych w poszczególnych krajach oraz wypracowanie i przetestowanie wypracowanych technik na różnych grupach narodowych. W ramach projektu już w grudniu tego roku Szkoła Podstawowa w Osjakowie będzie gościć 12-osobową grupę uczniów wraz z opiekunami. Natomiast w marcu przyszłego roku grupa z Osjakowa wyjedzie na wymianę do Portugalii.

Wizyta w Portugalii

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa na świecie międzynarodowy projekt Erasmus+ „English in Modern Times of Fluid Change – Język angielski w czasach płynnej nowoczesności” realizowany we współpracy ze szkołą portugalską wreszcie wkroczył na właściwe tory.Na przełomie września i października dyrektor szkoły Hanna Kołodziej wraz z nauczycielką języka angielskiego Magdaleną Betką wyjechały do szkoły partnerskiej w miasteczku Cuba w Portugalii. Podczas tych kilku dni spędzonych w szkole partnerskiej, nauczyciele zapoznali się ze strukturą i zasadami funkcjonowania szkół podstawowych oraz systemem szkolnictwa w Portugalii. Panie zwiedziły szkołę, poznały kadrę nauczycielską oraz kierownictwo szkoły jak również pozostałych pracowników placówki oraz poznały najbliższą okolicę. Podczas wielogodzinnych rozmów prowadzonych z nauczycielami z Portugalii porównywano wyposażenie szkoły, metody pracy, liczebność klas, przedmioty nauczane w każdej ze szkół oraz tematy bezpośrednio związane z naszym projektem, tj. międzykulturowość, przedsiębiorczość, wykluczenie społeczne czy problem migracji. Nauczycielki rozmawiały także bezpośrednio z uczniami oraz co najważniejsze brały udział w zajęciach prowadzonych przez kolegów i koleżanki z Portugalii, uczestniczyły w lekcjach języka angielskiego oraz lekcji geografii i wychowania fizycznego prowadzoną metodą CLIL (Content and Language Integrated Learing – zintegrowane podejście do uczenia się treści za pomocą dodatkowego języka, w tym przypadku języka angielskiego).

Język angielski w czasach płynnej nowoczesności, czyli Erasm...

Wizyta delegacji z Portugalii w Osjakowie

Od 8 do 10 listopada osjakowska szkoła gościła dwie nauczycielki z partnerskiej szkoły w Portugalii. Panie zwiedziły budynki szkoły, obejrzały klasy oraz zaplecze dydaktyczne, poznały nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów, a także wzięły udział w lekcji wychowania fizycznego. Nauczyciele z Polski oraz Portugalii rozmawiali o systemie edukacyjnym w obu krajach, porównywali wyposażenie szkół oraz rozmawiali o przedmiotach nauczanych w szkołach. Po południu panie odwiedziły Wieluń, gdzie zobaczyły m.in. ratusz, pomnik „Wieczna Miłość” oraz pomnik upamiętniający zniszczenie szpitala pw. Wszystkich Świętych znajdujący się przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka. 9 listopada nauczycielki uczestniczyły w 3 lekcjach, a także odwiedziły osjakowski kościół parafialny. W godzinach popołudniowych goście wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę do Częstochowy, gdzie zwiedzano Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Podczas trzeciego dnia pobytu w Osjakowie 10 listopada nauczycielki z Portugalii obserwowały kolejną lekcję języka angielskiego oraz obejrzały prezentację multimedialną. W trakcie prezentacji poznały one historię Polski i zobaczyły najpiękniejsze polskie miasta. Uczestniczyły także w uroczystej akademii z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości, wysłuchały pieśni patriotycznych zaśpiewanych przez chór szkolny i obejrzały występy taneczne grup przedszkolnych. Po uroczystości dyrektor szkoły wręczyła gościom drobne upominki oraz certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Oczywiście nie mogło zabraknąć również wizyty gości w Urzędzie Gminy czy udziału w zajęciach tanecznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie.

Były to bardzo intensywne dni, ale wypełnione rozmowami, wymianą doświadczeń oraz życzliwą atmosferą. Goście byli zachwyceni naszą szkołą I bardzo zadowoleni z wizyty w Polsce. Program Erasmus+ realizowany przez naszą szkołę oraz szkołę w Portugalii stwarza ogromne możliwości zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Czekamy z niecierpliwością na 12 uczniów oraz 4 nauczycieli, którzy mają nas odwiedzić już w grudniu tego roku- podsumowują koordynatorki projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto