Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siódma edycja sympozjum regionalistów za nami. Ukazał się także nowy tom "Blisko i daleko" FOTO

ryb
26 listopada po raz siódmy odbyło się Sympozjum Regionalistów, organizowane wspólnie przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowego i Muzeum w Praszce. Tom z ubiegłorocznymi referatami jest już dostępny

Ukazał się szósty tom wydawnictwa „Blisko i daleko”. W tej serii co do zasady znajdują swoje miejsce prace, które najpierw prezentowane są na dorocznym Sympozjum Regionalistów, organizowanym w murach Muzeum w Praszce. Właśnie ta instytucja jest współwydawcą książki obok Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego.

Obowiązki redaktora publikacji tradycyjnie wziął na siebie dr Zdzisław Włodarczyk, prezes WTN. On też jest autorem jednego z rozdziałów, odkrywającego przed czytelnikami dzieje kościoła ewangelickiego w Wieluniu w latach 1939-45. Tę XVII-wieczną świątynię trafił pocisk w trakcie bombardowania miasta przez Luftwaffe. W czasie niemieckiej okupacji pojawiła się koncepcja, aby przekształcić ją w kino. Kontrowersyjny pomysł ostatecznie nie został wcielony w życie.

W wydawnictwie znajdziemy również teksty regionalistów spoza kręgu uczestników ubiegłorocznego sympozjum. Jeden z nich, autorstwa Adama Ustyniaka, traktuje o amatorskim kole teatralnym przy Cukrowni Wieluń, które niedługo po II wojnie wystawiło "Zemstę" Fredry w jednym z teatrów na warszawskiej Pradze.

We wstępie redaktor publikacji wspomina historyka dra Zbigniewa Szczerbika, zmarłego w 2020 r. dyrektora Muzeum w Praszce, "niestrudzonego realizatora idei regionalizmu w praktyce". Panowie współpracowali m.in. przy redagowaniu "Wieluńskiego słownika biograficznego" oraz "Blisko i daleko".

- W przypadku Zbyszka permanentna konfrontacja człowieka z przemijaniem została przerwana niespodziewanie i zbyt wcześnie. Przed nim było jeszcze tyle niezrealizowanych projektów - wspomina dr Włodarczyk.

Właśnie imieniem Zbigniewa Szczerbika nazwano Sympozjum Regionalistów, które odbyło się po raz siódmy w minioną sobotę, 26 listopada. Uczestnicy spotkania w Muzeum w Praszce mieli okazję wysłuchać m.in. referatu poświęconego studentom Uniwersytetu Warszawskiego z Wielunia i Praszki w latach 1916-39.

W galerii zdjęć znajdziecie spis treści najnowszego „Blisko i daleko”, jak również program siódmego sympozjum

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto