Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden kierunek na Krótkiej i Nadodrzańskiej wzbudza kontrowersje

Redakcja
Do władz miasta wpłynęły wnioski o przywrócenie ruchu w dwóch kierunkach na ulicach Nadodrzańskiej i Krótkiej

Minęło pół roku od wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ulicach Nadodrzańskiej i Krótkiej. Ledwo kierowcy zdążyli się przyzwyczaić do nowej organizacji ruchu, a już mówi się o kolejnych zmianach. Domagają się tego mieszkańcy i przedsiębiorcy, którym obecna sytuacja nie jest na rękę.

- Na naszą ulicę nie można teraz wjechać od strony miasta i przez to tracimy klientów - mówi Kazimierz Wróbel, jeden z licznych przedsiębiorców z ulicy Krótkiej. - Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego było zupełnie nieprzemyślane. Czemu to wszystko miało służyć? Najgorsze jest to, że nikt z nami tego nie konsultował.

Zmiana organizacji ruchu na Krótkiej była autorskim pomysłem poprzednich władz miasta. Pierwotnie jeden kierunek zamierzano bowiem wprowadzić tylko na równoległej do niej Nadodrzańskiej, o co prosiła wieluńska policja. Chodziło głównie o to, aby umożliwić kierowcom swobodne parkowanie po jednej stronie jezdni.

Wcześniej na całej ulicy obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Mimo to kierowcy zostawiali auta na Nadodrzańskiej, utrudniając ruch. Działo się tak zwłaszcza w czasie dużych imprez sportowych lub koncertów w hali WOSiR, a także wywiadówek w I Liceum Ogólnokształcącym.

- Wskutek interwencji mieszkańców policjanci wystawiali kierowcom zawiadomienia i później na komendzie byli oni pouczani albo karani mandatami. Ludzie mieli do nas pretensje, bo mówili, że nie mają gdzie parkować. Stąd nasz pomysł, aby zmienić organizację ruchu na Nadodrzańskiej. To rozwiązało problem - tłumaczy mł. insp. Andrzej Małolepszy, zastępca komendanta policji w Wieluniu.

Pojawiły się jednak inne problemy, bo mieszkańcy mają teraz utrudniony dojazd na osiedle Stare Sady. Dlatego zarówno w sprawie Krótkiej, jak i Nadodrzańskiej wpłynęły do władz miasta pisma z postulatami przywrócenia ruchu w dwóch kierunkach. Komisja bezpieczeństwa przy staroście już raz rozpatrywała takie wnioski i decyzje były odmowne. Teraz sprawa ma zostać rozważona ponownie. Według przewodniczącej zarządu osiedla nr 8, plan minimum dla Nadodrzańskiej to poprawa bezpieczeństwa na wyjeździe z osiedla.

- Przy skrzyżowaniu powinien być zakaz zatrzymywania się na Nadodrzańskiej, bo teraz trzeba mocno się natrudzić, żeby wyjeżdżając z osiedla, nie uderzyć w stojące samochody - mówi Romualda Czyż. - W kwestii ewentualnego przywrócenia ruchu w dwóch kierunkach powinny być przeprowadzone konsultacje społeczne.

W ocenie przewodniczącego komisji porządku i prawa publicznego Rady Miejskiej przywrócenie starych zasad na ulicy Krótkiej jest możliwe i uzasadnione. Inaczej Roman Drosiński widzi ulicę Nadodrzańską.

- Na Nadodrzańskiej ruch w jednym kierunku ma sens, bo dzięki temu można swobodnie parkować po jednej stronie jezdni. I tak powinno pozostać. Trzeba się jednak zastanowić, czy nie odwrócić kierunku jazdy, co byłoby na rękę mieszkańcom osiedla Stare Sady, którzy mają garaże przy ulicy Częstochowskiej, z którą łączy się Nadodrzańska - mówi radny Drosiński. - Jedno jest pewne. Jakiekolwiek rozwiązanie zostanie przyjęte, wszystkim się nie dogodzi.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto