Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie odstraszać gołębie bez ich krzywdzenia. Uczennica I LO w Wieluniu Wiktoria Kędzierska w finale konkursu naukowego E(x)plory

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. arch. prywatne
Urządzenie emitujące niesłyszalne dla człowieka dźwięki przypominające odgłosy sokoła wędrownego i jastrzębi, zasilane energią słoneczną. To pomysł Wiktorii Kędzierskiej na wyeliminowanie szkód wyrządzanych przez gromady gołębi. Uczennica I LO w Wieluniu zakwalifikowała się do ogólnopolskiego finału Konkursu Naukowego E(x)plory.

Konkurs E(x)plory stwarza możliwości wykazania się swoimi pomysłami początkującym naukowcom. W tym roku do regionalnego etapu zakwalifikowało się 18 projektów z woj. łódzkiego. Spośród nich wybrano sześć, które będą walczyć o główne nagrody w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w Gdyni. Jest wśród nich projekt „Infradźwiękowy odstraszacz, który umożliwi ludziom i gołębiom bezkonfliktowe życie” autorstwa Wiktorii Kędzierskiej, uczennicy I LO im. T. Kościuszki w Wieluniu.

Urządzenie zniechęca ptaki do przebywania w miejscach niepożądanych, co może znacząco ograniczyć ich negatywne wpływ na ludzkie życie. Utrudnia to pozostawienie nieczystości i alergennego pyłu. Dodatkowo minimalizuje ryzyko znęcania się nad gołębiami spowodowanym frustracją. Jako pasjonatce tych ptaków zależy mi na społecznym ociepleniu ich wizerunku - wyjaśnia Wiktoria Kędzierska.

Młoda wielunianka przekonuje, że urządzenie wyeliminuje szkody wyrządzane przez gromady gołębi, nie wyrządzając jednak krzywdy ptakom. Jego działanie opiera się na generowaniu dźwięków przypominających odgłosy sokoła wędrownego i jastrzębia, ale o częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka. Czujnik został tak pomyślany, aby namierzać obiekty o wielkości gołębia, co umożliwi emitowanie dźwięków tylko w przypadku ich obecności. Całość zasili energia pochodząca z panelu fotowoltaicznego.

Opiekunem naukowym uczennicy I LO jest Aleksandra Czyż-Kędzierska. Gdynia E(x)plory Week 2020, podczas którego innowacyjny odstraszacz gołębi stanie do rywalizacji o krajowe laury, zaplanowano pod koniec listopada. Wydarzenie, podobnie jak finał regionalny, odbędzie się online. Młodzi naukowcy będą walczyć o stypendia na rozwój swoich projektów ufundowane przez Grupę LOTOS, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

Więcej o projekcie Wiktorii Kędzierskiej: Infradźwiękowy odstraszacz, który umożliwi ludziom i gołębiom bezkonfliktowe życie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto