Do Wieluńskiej Akademii Siatkówki przystąpiło osiem szkół podstawowych z Wielunia i okolicznych miejscowości. Spotkanie nieprzypadkowo zorganizowano w Gimnazjum nr 2. To właśnie tutaj, pod patronatem PZPS oraz dzięki ministerialnym funduszom, funkcjonuje Siatkarski Ośrodek Szkolny. Szkoła może się pochwalić m.in. wicemistrzostwem Polski dziewcząt. W murach tej placówki pierwsze siatkarskie kroki stawiali Mariusz Wlazły i Marcin Kryś, m.in. przyszli mistrzowie świata juniorów, którzy zostali ambasadorami akademii.
Stworzony dwa lata temu program SOS-ów jest skierowany do młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Utworzenie akademii siatkówki to pójście o krok dalej. Chodzi o objęcie szkoleniem jak najmłodszych dzieci w oparciu o nowoczesne metody.
- Otwieramy akademię, aby szukać talentów, które potem trafią do klubów czy do SOS-ów - mówi Leszek Pałyga, wieluński trener piłki siatkowej. - Zgłosiły się do nas szkoły, które już propagują siatkówkę na terenie powiatu wieluńskiego. Od nowego roku szkolnego będziemy się spotykać raz w miesiącu w ramach wieluńskiej ligi mini siatkówki. Chcemy, aby jak najwięcej dzieci pokochało siatkówkę, sport i mile spędzało czas.
Obok Gimnazjum nr 2, rolę współorganizatora Wieluńskiej Akademii Siatkówki wziął na siebie MUKS Siatkarz Wieluń. Do projektu przystąpiły wszystkie trzy podstawówki z Wielunia oraz placówki z Kurowa, Wierzchlasu, Masłowic, Rudy i Załęcza Małego. Swoje podpisy na porozumieniu złożyli także burmistrz Janusz Antczak i koordynator SOS Adam Kowalski.
- To, co tutaj zrobiliście, to wzorcowy model akademii, który można pokazywać innym - chwalił wielunian Waldemar Wspaniały, szef projektu Siatkarskie Ośrodki Szkolne.
Minister Andrzej Biernat sięgnął pamięcią kilka lat wstecz, gdy seniorska drużyna Siatkarza grała w najwyższej klasie rozgrywkowej - Pluslidze.
- Tradycje szczytne, ale jak sami wiecie - kosztowne. Lepiej poprzestać na wychowaniu młodych ludzi. Niech zdobywają mistrzowskie tytuły juniorskie, a potem idą do zamożnych i pracują na chwałę reprezentacji Polski, wzorem Mariusza Wlazłego - przekonywał minister.
Burmistrz Janusz Antczak: - Mamy możliwość realizowania bardzo nowoczesnego programu szkoleniowego, który w pierwszej kolejności ma zmierzać do podniesienia sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Czyli zabawa poprzez sport. Ale to także danie szansy rozwoju najbardziej utalentowanym dzieciom, które trzeba odpowiednio przygotować, aby w przyszłości przynosiły Wieluniowi chlubę, tak jak m.in. Mariusz Wlazły i Marcin Kryś.
Budowa Centrum Frame Running w Złotowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?