Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile mieszkań zbudowały samorządy z województwa łódzkiego w latach 2000-2020? Policzyli to specjaliści dla czasopisma Wspólnota

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Wideo
od 16 lat
Zielona Góra, Płock, Gostynin i Ustka otwierają listy miast, w których w latach 2000 - 2020 powstało najwięcej mieszkań komunalnych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W tym zestawieniu odległe miejsce zajęła Łódź, natomiast dobrze wypadły Kutno i Piotrków.

MIESZKAŃ KOMUNALNYCH W POLSCE JEST CORAZ MNIEJ

Ranking mieszkań komunalnych, które powstały w pierwszych 20 latach XXI wieku przygotowało czasopismo samorządowe Wspólnota. Jego autorzy: Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska zwracają uwagę na to, że udział zasobów komunalnych jest w Polsce bardzo niewielki, a co więcej, systematycznie się zmniejsza. Powszechność gminnych zasobów mieszkaniowych jest nieco większa w dużych miastach (na prawach powiatu), ale i tak się zmniejsza.

Sytuacja jest oczywiście znacznie bardziej zróżnicowana, jeśli weźmiemy pod uwagę poszczególne miasta - podkreślają autorzy. - Największy udział tego typu mieszkań jest w miastach w zachodniej części kraju, w Szczecinie, Wrocławiu, Gliwicach. - Zupełnie inaczej jest na wschodzie Polski.

Cztery rankingi

Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska przygotowali zestawienie miejscowości z podziałem na: miasta wojewódzkie, na prawach powiatu, powiatowe oraz inne, czyli pozostałe. Pierwszy ranking uwzględnia w sumie 18 pozycji, w województwie lubuskim obejmuje bowiem zarówno Zieloną Górę jak i Gorzów, a w województwie kujawsko-pomorskim i Toruń i Bydgoszcz. Liderem jest Zielona Góra, w tym czasie powstało tam niemal 16 mieszkań komunalnych na tysiąc mieszkańców, a Łódź zajęła 15 miejsce z wynikiem 3,8 mieszkania na tysiąc osób.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Wysoka pozycja Kutna

W kategorii miast powiatowych wysoko uplasowało się Kutno, które - z wynikiem 16,8 mieszkań na tysiąc osób - zajęło piąte miejsce. Wygrał Gostynin ze wskaźnikiem 27,5.

Ranking pokazuje, że miasto sukcesywnie zwiększało zasób lokali w ramach budownictwa społecznego i komunalnego - tak skomentował wyniki Jacek Boczkaja, zastępca prezydenta Kutna. - Realizacja inwestycji przebiegała z różną intensywnością, w zależności od posiadanych środków i sytuacji na rynku usług budowlanych.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

W 2022 roku miasto planuje budowę dwóch budynków wielorodzinnych przy ul. Siemiradzkiego (łącznie 36 mieszkań) w ramach budownictwa społecznego. Trwają również prace koncepcyjne dotyczące budowy dziewięciu budynków wielorodzinnych z parkingami podziemnymi przy ul. Bema, gdzie powstać ma łącznie 177 mieszkań.

W tej kategorii są jeszcze inne miasta z regionu:

  • Zgierz , który zajął 24 miejsce,
  • Łęczyca - 46,
  • Poddębice - 48,
  • Bełchatów - 55,
  • Łowicz - 59,
  • Rawa - 73,
  • Wieluń - 95,
  • Zduńska Wola - 96,
  • Tomaszów - 116,
  • Radomsko - 119,
  • Sieradz - 169,
  • Opoczno - 176,
  • Brzeziny - 182,
  • Pabianice - 218,
  • Wieruszów - 229,
  • Łask i Pajęczno - 243.

Piotrków natomiast uplasował się na siódmym miejscu w gronie miast na prawach powiatu, w ciągu 20 lat powstało tam 9,16 mieszkania na tysiąc osób, a Skierniewice są 39 (wskaźnik: 2,28 mieszkania na tysiąc osób).

W gronie miast pozostałych nasz region reprezentują: Aleksandrów Łódzki na miejscu 18, Stryków - 34, Szadek - 84, Głowno - 103, Koluszki - 129, Przedbórz - 164, Żychlin - 239, Konstantynów - 258.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

HOROSKOP 2022

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile mieszkań zbudowały samorządy z województwa łódzkiego w latach 2000-2020? Policzyli to specjaliści dla czasopisma Wspólnota - Bełchatów Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto