Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II wojna światowa w Wieruszowie. Tak wyglądało miasto i tak żyli wieruszowianie. Zobacz archiwalne zdjęcia

Maria Kwiecińska
Maria Kwiecińska
8 maja 1945 roku II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Już niebawem minie 78 lat kiedy to największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. A jak wyglądał Wieruszów w latach wojennych. Jak żyli wieruszowianie? Zobaczcie w galerii.


>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
8 maja 1945 roku II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Już niebawem minie 78 lat kiedy to największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. A jak wyglądał Wieruszów w latach wojennych. Jak żyli wieruszowianie? Zobaczcie w galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
8 maja 1945 roku II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Już niebawem minie 78 lat kiedy to największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. A jak wyglądał Wieruszów w latach wojennych. Jak żyli wieruszowianie? Zobaczcie w galerii.

II wojna światowa – największa wojna w dziejach, zaliczana do wojen totalnych, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Walki toczyły się głównie w Europie, Azji oraz Afryce i na wszystkich oceanach, choć miała także epizody w Arktyce i Ameryce Północnej. Oprócz państw Europy, ich kolonii i państw Azji brały w niej udział także państwa obu Ameryk.

W wojnie uczestniczyło 1,7 miliarda ludzi, w tym 110 milionów ludzi z bronią. Zginęły w niej dziesiątki milionów osób; według różnych szacunków od 50 do 78 milionów. Rekordowe liczby to skutek między innymi ludobójstw, przede wszystkim holokaustu, pochłaniających miliony ludzkich istnień.

8 maja obchodzimy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej, która zakończyła się wejściem w życie aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, 8 maja 1945 roku o 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godzinie 23.01. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal jednak toczyły się walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 roku definitywnie zakończyła II wojnę światową. Dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała, niestety, odzyskania wolności. Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, także dla Polski, koniec II wojny światowej był początkiem sowieckiego zniewolenia.

We wrześniu 1939 roku Wieruszów zajęły wojska niemieckie. W pierwszych dniach okupacji Niemcy dokonali masakry Żydów, oskarżając ich o udział w obronie mostu na Prośnie. Wybrali 80 Żydów, których w wagonie towarowym wywieźli do Norymbergi. Okupanci powołali Judenrat, którego zadaniem było zbieranie wysokich podatków oraz dostarczanie siły roboczej do różnych prac budowlanych prowadzonych przez Niemców. We wrześniu 1941 roku zostało utworzone getto, w którym zgrmadzono około 1200 Żydów. Pomiędzy 11 a 23 sierpnia 1942 roku dzielnica została zlikwidowana. Na miejscu starców i chorych, a wszystkich pozostałych wywieziono do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem. Wyzwolenie Wieruszowa, w styczniu 1945 roku, zakończyło okres krwawej okupacji, okupionej wielkimi stratami wśród ludności cywilnej miasta. W czasie wojny zginęło 177 mieszkańców narodowości polskiej i prawie cała ponad 2000 ludności narodowości żydowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: II wojna światowa w Wieruszowie. Tak wyglądało miasto i tak żyli wieruszowianie. Zobacz archiwalne zdjęcia - Wieruszów Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto