Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Wieluński Bieg Pokoju i Pojednania[Zdjęcia i wyniki]

Ireneusz Wierzbicki
Łącznie niemal pół tysiąca osób wzięło udział w II Biegu Pokoju i Pojednania, który rozpoczął cykl tegorocznych uroczystości upamiętniających 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Na tak imponującą liczbę uczestników składa się ponad setka dzieciaków biorących udział w biegach na kilkusetmetrowych dystansach oraz rekordowa liczba 360 zawodników, którzy rywalizowali w biegu głównym na dystansie 10 kilometrów. Wśród nich znaleźli się nie tylko mieszkańcy Wielunia i okolic, ale też goście z całej Polski i zagranicy – m.in. z Francji i Ukrainy.

O zmaganiach biegaczy barwnie opowiadał kibicom Tomasz Zimoch, dziennikarz i komentator sportowy. A że pogoda dopisała, to i nic dziwnego, że widzów spragnionych sportowych emocji nie brakowało. Mocno przypiekające słońce dawało się we znaki biegaczom, ale organizatorzy robili co w ich mocy, by te niedogodności zminimalizować.

– Na trasie mamy ustawionych sześć punktów z wodą i trzy kurtyny wodne, a dodatkowo w tym roku wspiera nas „Rowerowy Wieluń”, który wozi wodę na całej trasie rowerami – podkreślała Joanna Skotnicka-Fiuk, kierownik Biura Obsługi Burmistrza. I dodała, że tak duże zainteresowanie biegiem nie jest dziełem przypadku, a przygotowania do wydarzenia rozpoczęły się tuż po zakończeniu poprzedniej edycji.

– Dbamy o to, aby informacja o naszym biegu dotarła do jak najszerszej rzeszy ludzi. Staramy się dotrzeć do biegaczy z naszymi ulotkami, mamy mocną kampanię reklamową zarówno w Internecie, jak i w prasie – wskazywała Skotnicka-Fiuk. I podkreślała, że organizatorzy starają się zapewnić uczestnikom jak najlepsze warunki.

– W miasteczku biegowym mają możliwość wzięcia prysznica, są toalety, leżaczki, dostają ciepły posiłek po biegu. Wszyscy raczej bardzo dobrze to komentują i oceniają pod względem organizacyjnym bardzo wysoko – przekonywała kierownik Biura Obsługi Burmistrza.

Nie bez znaczenia, a wręcz być może dla niektórych uczestników biegu kluczowa, była kwestia nagród. Dzięki zaangażowaniu sponsorów udało się ich wręczyć aż 60.

Najważniejsze jednak, że poprzez organizację Biegu Pokoju i Pojednania magistrat chce nieco odświeżyć sposób obchodzenia kolejnych rocznic bombardowania miasta.

Warto dodać, że mieszkańcy Wielunia i okolic mogli przygotowywać się do biegu już od wiosny, podczas regularnych treningów w lasku miejskim, organizowanych przez grupę „Wieluń Biega”.

– Przyznam szczerze, że początkowo podchodziliśmy do tego z rezerwą. Natomiast ilość osób, które brały udział w treningach prowadzonych przez zawodowych trenerów była tak duża, że okazało się, że jednak w Wieluniu jest spory potencjał biegowy, ze dużo osób się tym interesuje – nie krył

zadowolenia burmistrz. – Mamy w Wieluniu miejsca, gdzie można pobiegać, choćby lasek miejski, gdzie są świetne warunki i nie dziwi mnie, że taka duża grupa mieszkańców Wielunia i okolic w tym biegu bierze udział. Bardzo się z tego cieszę, że taki był odzew mieszkańców.

Również Damian Szczęsny z grupy „Wieluń Biega” cieszył się z efektów wspólnych treningów dla mieszkańców miasta i regionu i wskazuje, że pomysł przyjął się bardzo dobrze.

– Zaczynaliśmy te treningi i nie wiadomo było, jaka tak naprawdę będzie frekwencja. Jednak każdy tydzień pokazywał, że będzie super i możemy powiedzieć, że odnieśliśmy sukces, bo na żadnym treningu nie było mniej niż 10-15 osób – cieszył się Damian Szczęsny i podkreślał, że sporo osób trenujących wcześniej w lasku wzięło udział w głównym biegu. Często był to dla nich pierwszy start w takiej imprezie.

– Było dużo debiutów, sporo osób nie wiedziało, jak to tak naprawdę jest na zawodach. Ale myślę, że każdemu się podobało i każdy będzie kontynuował ideę biegania – podsumował Szczęsny i zaprosił do wspólnych treningów z „Wieluń Biega”, które, jak zapewnił, będą kontynuowane przez kolejny rok.

Wyniki

BIEGI DLA DZIECI:

Przedszkolaki – dziewczynki

1. Emilia Mądraszek

2. Maja Szczepańska

3. Nikola Majchrowska

Przedszkolaki – chłopcy

1. Wojciech Warchulski

2. Michał Panek

3. Wojciech Spaleniak

Szkoła podstawowa, klasy I – III – dziewczynki

1. Patrycja Antończyk

2. Julia Uznańska

3. Maja Kuźniar

Szkoła podstawowa, klasy I – III – chłopcy

1. Marcel Sadziński

2. Michał Birlet

3. Tomasz Mądraszek, Arkadiusz Żóraw (ex æquo)

Szkoła podstawowa, klasy IV – VI – dziewczynki

1. Maja Rychlik

2. Roksana Dyguda

3. Samanta Zborowska

Szkoła podstawowa, klasy IV – VI – chłopcy

1. Piotr Wawrzyniak

2. Mateusz Duda

3. Marcel Sola

BIEG GŁÓWNY:

OPEN – mężczyźni

1. Sergii Rybak (Ukraina)

2. Oleksii Obukhovskyi (Ukraina)

3. Wiktor Nergizniak (Ukraina)

OPEN – kobiety

1. Maryna Nemczenko (Ukraina)

2. Karolina Półrola (Polska - Radomsko)

3. Mariola Sojda (Polska - Częstochowa)

Gmina Wieluń – mężczyźni

1. Arkadiusz Gęsiak

2. Damian Szczęsny

3. Rafał Lemanik

Gmina Wieluń – kobiety

1. Dorota Surma

2. Barbara Frysiak

3. Aneta Madziara

Zdjęcia i relację będzie można znaleźć także w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: II Wieluński Bieg Pokoju i Pojednania[Zdjęcia i wyniki] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto