Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Festiwal Geologiczny w Wieluniu [ZDJĘCIA]

Redakcja
Przez jeden dzień Wieluń był geologiczną stolicą Polski. Mieszkańcy mogli podziwiać skamieniałe organizmy sprzed milionów lat tudzież szczątki mamutów, wziąć udział w wycieczce do kamieniołomu oraz posłuchać ciekawych referatów popularnonaukowych

Festiwal Geologiczny to impreza wpisująca się w działania władz miasta na rzecz promocji walorów krajobrazowych i naukowych Jury Wieluńskiej. Są one współfinansowane z funduszy unijnych, o które wystarał się w Łodzi ratusz. Druga edycja festiwalu różniła się od ubiegłorocznej przede wszystkim tym, że trwała jeden dzień, zamiast dwóch.

Na plantach przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej mieszkańcy mogli podziwiać dziesiątki skamieniałości, jak na przykład amonity i koprolity z Madagaskaru na stoisku Gigantów Mocy z Bełchatowa. Uwagę przechodniów już z daleka przykuwały okazy prezentowane przez Muzeum Ziemi PAN – m.in. żebro mamuta włochatego, ząb trzonowy słonia leśnego czy czaszka niedźwiedzia jaskiniowego. Do udziału w konkursach i zabawach zachęcali przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, z którym współpracuje gmina Wieluń. Swoje stoiska miały też: bełchatowska kopalnia, gmina Sławno, gmina Wieluń, Jurajski Oddział PTTK w Wieluniu oraz Wieluńska Grupa Speleologiczna.

Każdy chętny mógł wziąć udział w wycieczce do kamieniołomu w rejonie ulicy Częstochowskiej, która popołudniem wyruszyła spod muzeum. W drodze do zaniedbywanego przez wiele lat obiektu o dużych walorach geologicznych, grupa zatrzymała się przy jednej z posesji. Mieszkanka ulicy Tartacznej Halina Małecka zaprezentowała pokaźny zbiór okazów znalezionych w kamieniołomie. Fachowo omówił je dr hab. Hubert Wierzbowski, który przewodniczył wycieczce.

- Tu na razie nie jest bezpiecznie, ale będziemy nad tym pracować. Najpierw jako gmina musieliśmy wejść w posiadanie tych terenów. Wykupy już się zakończyły i teraz możemy tutaj swobodnie działać – mówił na terenie kamieniołomu burmistrz Janusz Antczak. W przyszłości ma tutaj powstać geopark.

O tym, jak wykorzystywać potencjał obiektów poeksploatacyjnych (na przykładzie kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie), opowiadali w muzeum Monika Krzeczyńska i Paweł Woźniak z Państwowego Instytutu Geologicznego. Referaty popularnonaukowe wygłosili także Hubert Wierzbowski („Osady morza jurajskiego na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej”), Adam Szynkiewicz („Jura Wieluńska. Wycieczki geologiczne”) oraz Paweł Śpiewak („Kamień budowlany w obiektach architektonicznych Wielunia”). Wystąpienie Adam Szynkiewicza było ściśle związane z publikacją jego autorstwa, która ukazała się nakładem gminy Wieluń. Jest to fachowo opracowany i bogato ilustrowany przewodnik po obiektach geologicznych Jury Wieluńskiej.

Więcej na temat festiwalu geologicznego w „Naszym Tygodniku”, który ukazuje się w piątki z "Dziennikiem Łódzkim".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto