Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Higiena psychiczna dzieci i młodzieży. Kiedy szukać pomocy psychologa lub terapeuty i gdzie się zgłosić w regionie łódzkim?

Matylda Witkowska
Archiwum Polska Press
Coraz więcej jest możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Jest ona dostępna także w mniejszych ośrodkach.

Higiena psychiczna dzieci. Kiedy trzeba szukać pomocy?

Coraz więcej jest możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Jest ona dostępna także w mniejszych ośrodkach.

Dzieci i młodzież też potrzebują czasem wsparcia psychologa, terapeuty specjalizującego się w uzależnieniach, czy pomocy lekarza psychiatry. Nie ma w tym nic złego i nie jest to powód do wstydu. Coraz więcej rodziców widząc problemy swojego dziecka, zgłasza się z nim do psychologa, psychiatry czy terapeuty.

Co powinno zaniepokoić rodzica i skłonić go rozważenia wizyty z dzieckiem u specjalisty od higieny psychicznej?

Tu odpowiedź niestety nie jest prosta. Samych zaburzeń psychicznych jest kilkadziesiąt, a każde z nich ma kilkanaście różnych objawów. Problemów psychicznych wymagających konsultacji jest dużo więcej.

Specjaliści mają jednak dla rodziców radę: jeśli z jakiegoś powodu martwią się o dziecko, powinni zareagować!

„Warto rozmawiać z dzieckiem i obserwować jego zachowania.Każda gwałtowna zmiana w relacjach, zachowaniu, przeżywaniu zachodząca u drugiej osoby, z którą jesteśmy blisko powinno skutkować rozmową” - radzą specjaliści Rzecznika Praw Pacjenta. Jeśli nie radzimy sobie z sytuacją sami – skorzystajmy z pomocy specjalisty.

Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień w ramach NFZ. Jak działa system w Polsce?

Zdrowie psychiczne. Co robić, gdy jestem dzieckiem lub nastolatkiem i źle się czuję? Odpowiedzi na najważniejsze pytania

Od zeszłego roku działają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej ich zadaniem jest szybka pomoc dzieciom w ich naturalnym otoczeniu, wśród bliskich i rówieśników, kolegów ze szkoły. Rodzinom pomogą tu psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Oferują bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ m. in. porady psychologiczne, sesje psychoterapeutyczne, czy sesje wsparcia psychospołecznego. Wszystko po to, by w przyszłości dzieci i młodzież z nierozwiązanymi, narastającymi problemami psychicznymi nie trafiły na oddziały psychiatryczne. Pomoc otrzymają tu rodzice z dziećmi do 18. roku życia i samodzielnie młodzież pełnoletnia.

Takie ośrodki pracują z całą rodziną, dlatego warto wybrać ten, który jest blisko domu.

Działają m.in. w powiecie bełchatowskim, wieluńskim, skierniewickim, pajęczańskim, oraz w Piotrkowie Trybunalskim i w Skierniewicach.

W tych powiatach umowę z NFZ na takie leczenie mają:

  • Klinika Wolmed, Bełchatów, ul. Opalowa 9, tel. 44 633 78 99 lub 721 022 622
  • Klinika Wolmed, Pajęczno, ul. Wiśniowa 26, tel. 885 209 009
  • EZRA UKSW, Piotrków Trybunalski, ul. Słowackiego 15, tel. 536 495 777
  • Przychodnia "Eskulap", Skierniewice, ul. Jana III Sobieskiego 29, tel. 46 832 13 29 lub 790 425 533
  • Centermed Kielce, Sulejów, ul Piotrkowska 26/30, tel. 515 870 263
  • Poradnia Psychologiczno-Terapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży Joanna Wysogląd - Wolniak, Wieluń, ul. Częstochowska 57, tel. 720 820 024
  • Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Wspólna Troska", Balcerów (pow. skierniewicki) Balcerów 15C, tel. 501-664-258

E-uzależnienia. Gdy dziecko uzależnia się od komputera, tabletu, smartfona...

W tym roku NFZ i Ministerstwo Zdrowia uruchomiły także specjalną pomoc dla dzieci i młodzieży uzależnionych od urządzeń elektronicznych. Od kilku miesięcy łódzki NFZ zapewnia dzieciom i młodzieży diagnozę i leczenie e-uzależnień w ramach pilotażowego programu prowadzonego w ośrodku MONAR przy ul. Tuszyńskiej 123/125 w Łodzi (tel. 884 882 558).

- To miejsce w którym doświadczeni terapeuci udzielą i dzieciom i rodzicom pomocy w postaci porad lekarskich, psychologicznych i sesje psychoterapii – mówi Anna Leder rzeczniczka ŁOW NFZ.

Z bezpłatnej pomocy mogą skorzystać dzieci w wieku od 7 lat do ukończenia szkoły średniej. Tu też pomoc psychologiczna obejmuje całą rodzinę. Nie jest potrzebne skierowanie.
Dzieci coraz częściej wpatrują się w ekrany, a jednocześnie komputery i telefony są im potrzebne do nauki czy komunikacji z bliskimi. Kiedy rodzice powinni być zaniepokojeni?

-Jeżeli używanie urządzeń przez dziecko staje się problemem, najlepiej żeby rodzice zwrócili się o pomoc – mówi Marek Grondas, terapeuta MONAR-u z Łodzi. - Uważa się, że zajmowanie się ponad cztery godziny dziennie poza zadaniami edukacyjnymi już powinno budzić niepokój rodziców – ocenia.

Inne niepokojące objawy u dzieci, które mogą świadczyć o e-uzależnieniu to :

  • rozdrażnienie,
  • niemożność kontrolowania czasu spędzanego przed ekranem,
  • izolowanie się,
  • problemy ze snem i koncentracją
  • zastępowanie prawdziwych kontaktów międzyludzkich wirtualnymi.

Jeśli obserwujemy je u swojego dziecka to warto zgłosić się na konsultację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto