Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grażyna Szapołowska spotkała się wczoraj z czytelnikami miejskiej biblioteki w Wieluniu[ZDJĘCIA]

EM
Aktorka Grażyna Szapołowska była wczoraj gościem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

Grażyna Szapołowska zniewala nie tylko urodą ale i talentem podpartym wielkimi kreacjami, m. in. niezapomnianą rolą Telimeny w "Panu Tadeuszu". Kobieta z charyzmą i niezwykłą osobowością, ciągle wielbiona nie tylko przez mężczyzn za jej subtelność, tajemniczość i niedopowiedzenia w kreacji ról kobiecych. Podczas spotkania swoimi licznymi wspomnieniami przybliżyła i dała zakosztować świata tak odległego i intrygującego, świata kulis filmu i teatru.

- W pamięci utkwiła mi szczególnie opowieść o tym jak Grażyna Szapołowska wracała do Polski ze Związku Radzieckiego i nie wiedziała jak przewieźć do Polski sobole, które kupiła za ruble zarobione właśnie w ZSRR. Podpowiedziała jej Beata Tyszkiewicz, do której zadzwoniła po radę. Poradziła, aby skórę dała na spód, a górę torby czymś wyłożyła. Tak też zrobiła. Kiedy zatrzymano ja na granicy do kontroli celnik prześwietlił czekolady, a na widok masła stwierdził, że na pewno wiezie je dzieciom i szybko przepuścił. Uradowana aktorka wróciła do Polski ze skórą, z której później we Włoszech uszyto jej futro - śmieje się poetka Eleonora Grondowa, która bardzo miło wspomina wczorajsze spotkanie z autorką.

- Zabawnych opowieści było więcej jak chociażby ta o tym jak rozleciał się wagon zbity z gwoździ na potrzeby kręcenia sceny w ZSRR. Okazało się, że pieniądze zaoszczędzono nawet na gwoździach - uśmiecha się poetka.

Nie zabrakło także wspomnień związanych z pracą na planie w Stanach Zjednoczonych i oczywiście polskich filmach.

Bardziej nostalgicznie zrobiło się przy prezentacji książek, w których aktorka uchyliła rąbka tajemnicy swojej niezwykłej twórczości literackiej będącej studium wspomnień i psychologii trudów życia kobiety, matki i aktorki. A są to książki "Zapomniałam o Tobie", "Ścigając pamięć" i "Poza mną". Grażyna Szapołowska wydała także zbiór opowiadań pt. "Pocałunki".

Spotkanie poprowadziła poetka Magdalena Kapuścińska.

Grażyna Szapołowska to aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. W latach 1977-1984 i 2004-2011 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie. Jest laureatką Orła za główną rolę kobiecą w filmie Pan Tadeusz. Jej debiutem na wielkim ekranie była rola Jagody w polsko-jugosłowiańskim dramacie psychologicznym Zapach ziemi (1977). Wybitną i odważną rolę lesbijki Livii (u boku nagrodzonej w Cannes Jadwigi Jankowskiej-Cieślak) zagrała w 1982 r. w węgierskim filmie Egymásra nézve (Inne spojrzenie).Przełom w jej karierze nastąpił w 1983 r., wraz z występem w popularnej komedii muzycznej Lata dwudzieste... lata trzydzieste... Janusza Rzeszewskiego.

W latach 80. skupiła się na pracy w filmie. Współpracowała z Krzysztofem Kieślowskim, co zaowocowało rolą w Krótkim filmie o miłości (1988) za którą otrzymała nagrodę Srebrnego Hugo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Została też laureatką nagrody za najlepszą rolę kobiecą na 13. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Spotkanie z Grażyną Szapołowską zorganizowano w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto