Gmina Wierzchlas. Szkoła w Strugach przekazana na rzecz stowarzyszenia ZDJĘCIA

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Gmina Wierzchlas. Szkoła w Strugach przekazana na rzecz stowarzyszenia
Gmina Wierzchlas. Szkoła w Strugach przekazana na rzecz stowarzyszenia facebook.com/spsk.strugi
W miniony piątek 12 marca Rada Gminy Wierzchlas zdecydowała o przekazaniu budynku, w którym mieści się Szkoła Podstawowa w Strugach na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Na ostatecznej decyzji zaważył zaledwie jeden głos. Stowarzyszenie od lat prowadzi integracyjną placówkę w Strugach, a właścicielem samej nieruchomości próbuje stać się od dwóch lat. Jak mówi dyrektor szkoły Piotr Makos, dzięki decyzji radnych możliwa będzie rozbudowa placówki i zapewnienie uczniom lepszych warunków.

Gmina Wierzchlas. Szkoła w Strugach przekazana na rzecz stowarzyszenia

Decyzja radnych Rady Gminy Wierzchlas z piątku 12 marca kończy ciągnący się od dwóch lat temat przekazanie budynku szkoły w Strugach na rzecz prowadzącego placówkę Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.
Jeszcze przed głosowaniem na piątkowej sesji radna Anna Olejnik apelowała, by rada wyraziła zgodę na przekazanie nieruchomości.

Radni wiedzą, że jeżeli państwo nie przekażecie tej szkoły, to rozwój tej szkoły zostanie zahamowany, a chodzi tu o najsłabsze dzieci w naszej gminie, czyli dzieci niepełnosprawne - podnosiła Anna Olejnik

Rada zdecydowała o przekazaniu szkoły, choć uchwała przeszła zaledwie jednym głosem (7 radnych głosowało za, 6 radnych było przeciw i jedna osoba wstrzymała się od głosu). W naszej galerii zdjęć możecie zobaczyć jak głosowali poszczególni radni:

Temat przekazania szkoły od początku budzi kontrowersje. Część mieszkańców sprzeciwiała się oddawania obiektu, który był budowany w czynie społecznym przez mieszkańców wsi Strugi i Jajczaki. Jak z kolei wyjaśnia dyrektor placówki Piotr Makos, po ostatniej reformie oświaty w szkole zwyczajnie zrobiło się za ciasno i konieczna jest jej rozbudowa. By stowarzyszenie mogło pozyskać na nią środki lub zaciągnąć kredyt na inwestycję, musi być właścicielem nieruchomości.

Jeśli szkoła będzie własnością gminy, to nie możemy starać się o dofinansowanie na rozbudowę., Z kolei gmina nie była skłonna inwestować w stowarzyszenie - mówi dyrektor szkoły w Strugach.

Radni gminy zielone światło dla przekazania szkoły na rzecz stowarzyszenia dali już w maju 2019 roku. Wówczas także nie byli jednomyślni, jednak po burzliwych obradach z udziałem mieszkańców i rodziców dzieci uczęszczających do szkoły w Strugach, rada wydała pozytywną opinie w sprawie przekazania szkoły.

Dyrektor nie kryje zadowolenia z piątkowej decyzji radnych. Zaznacza jednak, że gmina Wierzchlas zabezpieczyła się na ewentualność, gdyby w przyszłości w obiekcie w Strugach prowadzona była działalność inna niż funkcjonująca tam obecnie szkoła.

To bardzo mądra decyzja pana wójta i pana przewodniczącego rady, że w protokole uzgodnień zostanie zapisane, że nieruchomość zostanie przekazana tylko i wyłącznie do momentu, kiedy będą prowadzone działania oświatowe. Jeśli stowarzyszenie podejmie się w tym miejscu jakiejkolwiek innej działalności, wówczas szkołą wraca do mienia gminy - wyjaśnia Piotr Makos.

Wójt gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk zapewnia, że taki właśnie zapis zabezpieczający interes gminy znajdzie się w akcie notarialnym. Ten zostanie podpisany po tym, jak uchwałę podjętą przez radę zbada wojewoda, który ma na to 30 dni.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich chce rozbudować placówkę w Strugach o nowe sale. W szkole przydałaby się też sala gimnastyczna.

W Szkole brakuje miejsca po reformie oświaty

Jak była szkoła podstawowa sześcioklasowa, to mieliśmy i salkę rehabilitacyjną i salkę logopedyczną. Reforma spowodowała, że praktycznie wszystko zostało wykorzystane do maksimum. Decyzja rady gminy jest bardzo dobra, bo możemy się rozwijać. W szkole jest potencjał, tych dzieci przybywa. Stanowimy naprawdę dobrą kadrę, jeśli chodzi o pracę z dziećmi z niepełnosprawnością i myślę, że ten krok, który został poczyniony wpłynie tylko i wyłącznie na rozwój naszej placówki - mówi dyrektor szkoły w Strugach.

Do szkoły w Strugach uczęszczają dzieci z całego powiatu wieluńskiego, a nawet i z miejscowości spoza powiatu. Obecnie uczniów do szkoły dowożą trzy linie autobusowe i jeden bus. W placówce uczy się obecnie 96 uczniów, w oddziale przedszkolnym z kolei 42 przedszkolaków.

Wójt Gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk podkreśla, że współpracy gminy ze stowarzyszeniem dotąd układała się bardzo dobrze i liczy na to, że tak będzie dalej. Jak mówi, dotąd to stowarzyszenie ponosiło nakłady na utrzymanie, czy remonty obiektu, co kosztowało już około pół mln zł. Wójt podkreśla, że dopiero za kilka lat będzie można jasno stwierdzić, czy rada podjęła dobrą decyzję przekazując nieruchomość na rzecz stowarzyszenia. Jak mówi, sprawa ciągnie się już jednak od lat i nadszedł czas, by w końcu ją zamknąć.

Dwa lata temu odbyło się dość burzliwe zebranie wiejskie dwóch sołectw. Sołectwo Strugi właściwie jednogłośnie opowiedziało się za przekazaniem szkoły, sołectwo Jajczaki było podzielone - przypomina Leszek Gierczyk - ta sprawa wzbudza duże emocje. Ja ze swojej strony starałem się przygotować takie warunki, które będą zawarte w akcie notarialnym, żeby jak najbardziej zabezpieczyć interesy gminy, a przede wszystkim lokalnej społeczności, żeby ta szkoła nadal jej służyła.

Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Strugach jako placówka prowadzona przez stowarzyszenie istnieje od 1 września 2009 roku. Szkołą integracyjna powstała z inicjatywy mieszkańców wsi Jajczaki i Strugi. Przez pierwsze 10 lat funkcjonowania placówki prowadzonej przez stowarzyszenie ilość uczniów w szkole zwiększyła się czterokrotnie.

Gmina Wierzchlas. Szkoła w Strugach przekazana na rzecz stowarzyszenia

Gmina Wierzchlas. Szkoła w Strugach przekazana na rzecz stow...

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie