Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wieluń przejmie od powiatu 25 dróg. Burmistrz zaskoczony ulicą Kolejową [FOTO]

Redakcja
Fot. Zbigniew Rybczyński
Gmina Wieluń stanie się właścicielem aż 25 dróg zaliczonych dotąd do kategorii powiatowych. Większość mieści się w centrum miasta, ale są też takie znajdujące się na jego peryferiach, jak Kolejowa i Graniczna. W trakcie dyskusji poprzedzającej podjęcie uchwały w tej sprawie okazało się, że burmistrz nie zdawał sobie sprawy, że wśród przejmowanych ulic znajduje się również Kolejowa.

W przypadku dróg w centrum Wielunia przygotowana przez ratusz i podjęta przez radnych uchwała usankcjonuje stan faktyczny. To z budżetu miasta finansowano ich bieżące utrzymanie, remonty, odśnieżanie, malowanie pasów, itp. Powiat stał się ich właścicielem kilka lat temu wskutek uchylenia tzw. decyzji komunalizacyjnych. Mimo to nadal zarządzał nimi urząd miasta, na mocy umowy użyczenia zawartej ze starostwem. Większość z nich objęta jest strefą płatnego parkowania, z której zyski zasilają budżet gminy.

- Bilans wychodzi na plus. Nie dosyć że wpływy ze strefy wystarczają nam na pokrycie kosztów utrzymania tych dróg, to jeszcze przeznaczamy je na inne cele – twierdzi burmistrz Paweł Okrasa.

Gmina przejmuje jednak również arterie, których do tej pory nie miała na swoim utrzymaniu (choć dokładała powiatowi do inwestycji na nich). Są to ulice: Młodzieżowa, POW, Św. Barbary, Szpitalna, Graniczna, Krakowskie Przedmieście i Kolejowa. Podczas dyskusji poprzedzającej głosowanie okazało się, że burmistrz nie do końca zdawał sobie sprawę, że wśród przekazywanych ulic znajduje się również Kolejowa.

Temat zniszczonej ulicy, przy której znajduje się m.in. odrestaurowany dworzec kolejowy, mleczarnia i przychodnia lekarska, poruszyła radna Anna Dziuba-Marzec. Przypomniała, że na niedawnym zebraniu osiedla nr 2 mieszkańcy po raz kolejny upomnieli się o pilny remont ul. Kolejowej. Burmistrz odpowiedział im, żeby zebrali podpisy i wystąpili do powiatu jako zarządcy drogi.

- Następnego dnia zobaczyłam ulicę Kolejową w wykazie ulic, które ma przejąć gmina. Mimo to burmistrz kazał ludziom biegać od domu do domu i zbierać podpisy, żeby złożyli wniosek do powiatu o remont drogi. Byłam oburzona. Jak można było tak potraktować mieszkańców. Przecież wystarczyło powiedzieć: poczekajcie, będziemy tę drogę przejmowali. Wstyd mi za pana – wytykała burmistrzowi Okrasie radna Dziuba-Marzec.

Burmistrz podkreślił, że uzgodnienia z powiatem trwały długo. Finalnie gmina nie zdecydowała się wziąć na swoje barki m.in. ulic Fabrycznej i Jagiełły.

- Byłem przekonany, że również Kolejowa nie została przyjęta. Muszę to wyjaśnić, bo nie jestem tą drogą zachwycony – odparł radnej burmistrz. - Jeżeli takie były między nami uzgodnienia, a widocznie były, to będziemy musieli realizować remont z naszego budżetu. Mogę tylko przeprosić mieszkańców za zaistniałą sytuację. Oczywiście nie uważam, żeby było cokolwiek złego w tym, że zbierają podpisy.

Procedura przekazania dróg wymagała również zgody radnych powiatowych. Ci stosowną uchwałę podjęli w czerwcu. Do tej pory stosowano taką praktykę, że gmina Wieluń pokrywała połowę kosztów inwestycji na drogach będących w bezpośrednim zarządzie powiatu. Czy po zmianie właściciela inwestycje nadal będą finansowane pół na pół? Burmistrz mówi, że wspólnie z powiatem będą realizowane te zadania, które mają już przygotowane projekty. Dotyczy to m.in. modernizacji ulic Krakowskie Przedmieście i Szpitalnej.

Wykaz wszystkich dróg przejmowanych przez gminę od powiatu zamieściliśmy w galerii zdjęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto