Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Gloria Artis" dla Wandy Majtyki. Ceremonia wręczenia medalu poprzedziła Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Ożarowie ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Twórczyni ludowa z powiatu wieluńskiego Wanda Majtyka została uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Ceremonia wręczenia odznaczenia poprzedziła Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Ożarowie.

Pochodząca z Popowic Wanda Majtyka przez ponad dwie dekady kierowała Zespołem Śpiewaczo-Obrzędowym z Ożarowa, sięgając z nim po laury rangi ogólnopolskiej. Dała się poznać jako twórczyni ludowa wielu talentów: śpiewaczka, autorka scenariuszy, reżyserka, aktorka widowisk teatru wiejskiego, wykonawczyni plastyki zdobniczej, rekwizytów obrzędowych, mistrzyni koronkarstwa. Powszechnie znane jest też gawędziarstwo pani Wandy, która posługuje się gwarą. Nie sposób nie wspomnieć też o jej działalności edukacyjnej, podejmowanej m.in. we współpracy z Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, którym właśnie została uhonorowana, to najwyższe odznaczenie tego rodzaju nadawane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Ceremonia wręczenia odznaczenia poprzedziła Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych, który zorganizowano w pierwszy weekend lipca w sali widowiskowej Domu Kultury w Ożarowie. Medal wręczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński.

- Cieszę się bardzo, gdzieżby to się człowiek nie cieszył, jak go tak na starość pogłaskają pięknie – mówiła Wanda Majtyka z typowym dla siebie poczuciem humoru.

Laudację wygłosił wybitny teatrolog prof. Lech Śliwonik, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej, (współorganizatora sejmiku). Wskazywał m.in., że pomimo talentu aktorskiego pani Wanda nigdy nie chciała być „gwiazdą” na scenie. - Nie po to robiła teatr, żeby błyszczeć na tle zespołu. Zależało jej na tym, aby wszyscy, którzy pojawiają się na scenie, czuli się aktorami, mieli satysfakcję i godnie zasłużone brawa publiczności – podkreślił.

Na samych tylko sejmikach ożarowska grupa wystawiła 17 spektakli, wszystkie autorstwa Wandy Majtyki. Tak zasłużona twórczyni wspomina swoje początki w Ożarowie sprzed blisko ćwierć wieku:

- Poszłam do pani Sołtysiak, żeby mnie przyjęła, a ona na to: przecież ty nie z Ożarowa, w Popowicach masz zespół. No ale tam nie wyszło, a wiedziałam, że żadnym cudem nie poradzę żyć bez zespołu. Spytała, czy mam prawo jazdy, odpowiedziałam, że mam, na rower. Pomyślała sobie, że długo tu nie pociągnę, a ja wytrzymałam mało co 25 lat i tym rowerem jeździłam, bardzo fajny zresztą był. Wszystko się tak ułożyło dzięki temu, że tu takie dobre kobiety były, one się cieszyły z wszystkiego – opowiadała laureatka „Gloria Artis”.

Jeszcze przed ceremonią wręczenia medalu zaśpiewali Włościanie z Chotowa. Później wystąpił także Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa. Gratulacje Wandzie Majtyce składali przedstawiciele władz samorządowych, delegacja wieluńskiego muzeum, członkowie zespołu z Ożarowa.

Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych odbył się w Ożarowie po raz 14. Wystąpiły grupy z województw łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Impreza otrzymała ministerialne dofinansowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto