Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geodezja traci na popularności. Podczas konferencji w ZS nr 1 dyskutowano o tym jak odwrócić ten trend[ZDJĘCIA]

Ewa Misiak
Słabnące zainteresowanie kierunkiem kształcenia technik geodeta było tematem konferencji, którą zorganizowano dzisiaj w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu. Zaproszeni eksperci wśród których znaleźli się m.in. dyrektor Departamentu Geodezji i Kartografii – Grzegorz Stefaniak, Geodeta Województwa Łódzkiego – Andrzej Dziubiński, zastępca dyrektora Departamentu Geodezji i Kartografii – Ryszard Podladowski, naczelnik Wydziału Kartografii i Systemu Informacji Przestrzennej – Małgorzata Krawczyk, dyrektor Wojewódzkiego Biura Geodezji w Łodzi – Mariusz Piechura oraz członek Zarządu Województwa Łódzkiego - Jolanta Zięba – Gzik, zastanawiali się, w jaki sposób zachęcić młodzież do nauki właśnie w technikum geodezyjnym.

- Kształcenie geodezyjne w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu, a wcześniej w Zespole Szkół Budowlanych, ma swoją mocną, świetną tradycję. Niestety od 4-5 lat zauważyliśmy, że to kształcenie zaczyna być mniej popularne wśród absolwentów gimnazjów, za chwilę szkół podstawowych. Inne kierunki techniczne zaczęły być modne, w tym kierunku szły dosyć duże działania promocyjne. Natomiast geodezja została pozostawiona tylko do promocji przez szkoły i robiliśmy wszystko co mogliśmy, aby geodezję rozwijać, ale w pewnym momencie stanęliśmy pod ścianą - mówiła podczas konferencji Elżbieta Urbańska-Golec, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu.

I dodała, że działania, które są w tej chwili podejmowane, m. in. przez uruchomienie geoportalu - jeden z projektów Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz obecność na konferencji tak znamienitych gości świadczy o tym, że wszystkim zależy na zwiększeniu działań w zakresie kształcenia geodetów.

- To jak bardzo region potrzebuje kadr technicznych jest niezmiernie widoczne jeśli chodzi o wszystkie rankingi zawodów. Geodezja jest bardzo mocno związana z budownictwem, współpracą z projektantami, współpracą z kierownikami budów. Jest to dziedzina niezwykle ważna nie tylko dla naszej lokalnej społeczności, ale też całego regionu, nie mówiąc już o Polsce. Od kilku lat udaje się przekonywać ludzi do tego, że to jest niezmiernie ważne by nie tracić tych kierunków, które mają mocną, świetną tradycję.Moi drodzy: korzystajmy dzisiaj z okazji, że mamy tak potężne wsparcie - apelowała zarówno do przyszłych uczniów, jak i tych, którzy już wybrali ten kierunek nauczania dyrektor Zespołu Szkół nr 1.

Zaproszeni goście rozmawiali o tym jak ważne jest kształcenie geodetów dla przyszłości gospodarczej regionu. Prelekcje dotyczyły m.in. możliwości zatrudnienia w geodezji, współpracy z Departamentem Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, zagadnień ściśle geodezyjnych m.in. scalenia i wymiany gruntów, klasyfikacji gruntów, oprogramowania i tworzenia baz danych a także możliwości praktyk zawodowych.

- Wykształcenie techniczne, w pewnym momencie, było zapomniane przez rodziców a co za tym idzie też przez młodzież. Tutaj w tej szkole widać, że wykształcenie techniczne nadal funkcjonuje. Tak jak pani dyrektor powiedziała: są zawody o których zapominamy. To dzisiejsze spotkanie przyczyni się do tego, że zachęcimy młodzież do tego aby kształciła się w kierunku geodety. Takim zwieńczeniem tego spotkania będzie spot, który nakręcimy i mamy nadzieję, że dzięki promocji tego spotu w mediach społecznościowych, telewizji, na różnego rodzaju targach edukacyjnych zachęcimy młodzież do kształcenia w kierunku geodety.Wiemy dobrze, że zawód geodety to taki zawód gdzie potrzeba tego interdyscyplinarnego przygotowania. Gdzie bardzo ważna jest matematyka, ekonomia, podstawy prawa, doskonała orientacja przestrzenna. No i tak na prawdę to co najważniejsze w tym naszym XXI wieku - praca z różnorodnymi oprogramowaniami. Kształcąc się w kierunku geodety mamy ogromne możliwości na rynku pracy. Jest to zawód trochę niedoceniany, ale ci którzy zdobędą go wiedzą, jak jesteśmy potrzebni... Wszystkie budowy oparte są na geodetach. - zachęcała do zawodu geodety wicemarszałek województwa łódzkiego Jolanta Zięba - Gzik.

Głos zabrał również dyrektor Departamentu Geodezji i Kartografii - Grzegorz Stefaniak:

- Zawód geodety to zawód interdyscyplinarny, przy niewielkim nakładzie pracy, dodatkowych studiów czy kursów możecie spokojnie, bez stresu, z pełną odwagą szukać pracy w innych dziedzinach, nie tylko związanych z geodezją. Czasy gdzie kończyliśmy studia i szliśmy do pracy, gdzie spędzaliśmy 40 lat do emerytury dawno się skończyły. Dzisiaj wielu z was w ciągu swojej kariery zawodowej wielokrotnie zmieni pracę. Gwarantuję, że wielu z was nie będzie pracowało przez 40 lat w zawodzie geodety bo będziecie chcieli się rozwijać, poznawać swoje nowe pasje. Będziecie cały czas szukali swojej ścieżki i to spowoduje, te studia i zawód geodety, że będzie wam bardzo, bardzo łatwo - mówił Grzegorz Stefaniak.

Efektem spotkania w Zespole Szkół nr 1 będzie spot reklamowy promujący naukę w zawodzie Technik Geodeta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto