Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał projektu "Woźny. Otwarta lekcja historii" w I LO w Wieluniu[FOTO, WIDEO]

Redakcja
W poniedziałek 28 października odbyło się podsumowanie projektu "Woźny. Otwarta lekcja historii" autorstwa fundacji Słowem Pisane. W Auli I LO w Wieluniu wręczono nagrody laureatom konkursów i wystawiono spektakl pt. "Woźny" poświęcony postaci Bronisława Nowaka.

W poniedziałek fundacja Słowem Pisane i I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu podsumowały projekt "Woźny. Otwarta lekcja historii". W ramach podsumowania projektu nagrodzono laureatów konkursów: plastycznego, selfie i filmowego. Odbył się też wykład i spacer "szlakiem wieluńskiej edukacji" prowadzony przez dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka. Punktem kulminacyjnym podsumowania projektu był wystawiany dwukrotnie w auli I LO spektakl "Woźny" w reżyserii Jarosława Figury.

W poświęconym bohaterskiemu woźnemu z I LO Bronisławowi Nowakowi spektaklu wystąpili uczniowie i nauczyciele z szkół i kół teatralnych z terenu powiatu wieluńskiego.

Fundacja Słowem Pisane na realizację projektu pozyskała z Instytutu Pileckiego w Warszawie 20 tys. zł. Instytut przydzielił granty na realizację podobnych projektów łącznie 12 podmiotom. Projekt wieluńskiej fundacji został spośród nich oceniony najwyżej. "Woźny. Otwarta lekcja historii" to projekt mający głównie przybliżyć postać Bronisława Nowaka - woźnego Gimnazjum Męskiego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, później także pracownika liceum.

- Mówiąc o tradycjach szkoły, mówimy wielokrotnie o wybitnych uczniach, którzy coś osiągnęli, o wybitnych nauczycielach, którzy przygotowali tych uczniów, o dyrektorach szkół, ale często zapominamy o kadrze technicznej, bez której szkoła by nie funkcjonowała, jak woźny, czy o administracji szkoły. Pomyślałem, że fajnie by było pokazać te postaci z naszego regionu przez pryzmat woźnego - mówi o pomyśle stworzenia projektu Grzegorz Nowak z fundacji Słowem Pisane.

Bronisław Nowak, którego dotyczył projekt, w trakcie I Wojnie Światowej walczył na froncie zachodnim. Brał także udział w Powstaniu wielkopolskim. W czasie II Wojny Światowej z narażeniem życia ratował książki ze szkolnej biblioteki, tablicę upamiętniającą polskich patriotów. Ratował też życie ludzkie ukrywając wieluńskich Żydów.

Jak mówi Grzegorz Nowak, woźny pokazał, że aby być dobrym Polakiem wcale nie trzeba być generałem, czy wysoko wykształconym człowiekiem.
- Wystarczy być dobrym obywatelem, rzetelnym i odpowiedzialnym pracownikiem - mówi Nowak i dodaje, że w trakcie zbierania materiałów o woźnym dowiedział się, że Bronisław Nowak był bardzo życzliwym, pomocnym i otwartym na uczniów i ich potrzeby człowiekiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto