Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych? To fake news w czystej postaci - zapewnia poseł PiS

Redakcja
Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych? To fake news w czystej postaci - zapewnia poseł PiS.
Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych? To fake news w czystej postaci - zapewnia poseł PiS. Marcin Stadnicki
Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży antykoncepcji barierowej, czyli np. prezerwatyw czy kapturków? Takie informacje pojawiają się w mediach w związku z przyjętą przez sejm nowelizacją ustawy o zawodzie farmaceuty. Poseł PiS z Wielunia Paweł Rychlik, który stanął na czele komisji pracującej nad nowym prawem zapewnia, że jest to klasyczny fake news i nie ma żadnych podstaw prawnych, by aptekarze odmawiali sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Sensacje na ten temat dementuje też Naczelna Izba Aptekarka.

Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych?

W czwartek 29 października Sejm w drugim czytaniu przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty. W mediach natomiast zaczęły pojawiać się informacje, że nowe prawo umożliwi aptekarzom odmowe sprzedaży środków antykoncepcyjnych takich, jak prezerwatywy, kapturki, wkładki wewnątrzmaciczne czy inne.

Chodzi o zmianę zapisu w art 96 ustawy rozszerzającą katalog produktów, których sprzedaży może odmówić farmaceuta. Dotąd farmaceuta mógł odmówić jedynie sprzedaży produktów leczniczych w określonych okolicznościach. Według niektórych doniesień zmiana prawa spowoduje, że aptekarze będą mogli teraz powołując się na klauzulę sumienia odmówić sprzedaży także środków antykoncepcyjnych.

"Fake news w czystej postaci"

Sensacje na temat sprzedaży antykoncepcji stanowczo dementuje poseł PiS z Wielunia, z zawodu farmaceuta Paweł Rychlik.

Szerzone w Internecie informacje należy uznać za fake news w czystej postaci - zapewnia Rychlik -Prawo odmowy wydania z apteki określonych produktów leczniczych, ściśle reguluje art. 96 ust. 5 ustawy Prawo farmaceutyczne, które jednoznacznie wskazuje na przesłanki jakie mogą kierować farmaceutą podczas podejmowania decyzji o odmowie. Należą do nich m.in. sytuacje, w których wydanie produktu może skutkować zagrożeniem zdrowia pacjenta lub gdy istnieje podejrzenie o zastosowaniu danego preparatu leczniczego w celach pozamedycznych (np. odurzenie pseudoefedryną). Trudno jednak wyobrazić sobie aby środki antykoncepcyjne mogły być stosowane w celu pozamedycznym. Procedowany obecnie w Parlamencie RP projekt ustawy o zawodzie farmaceuty nie zawiera przepisów związanych z tzw. klauzulą sumienia - wyjaśnia.

Poseł Rychlik stoi na czele komisji, która zajmowała się nowelizacją ustawy.

Nie tylko szef komisji zapewnia, że informacje o klauzuli sumienia są wyssane z palca. Podobne stanowisko zajmuje też Naczelna Rada Aptekarska.

– Głupszej rzeczy, niż informacja, że Farmaceuta będzie mógł odmówić wydania prezerwatywy na podstawie Ustawy o zawodzie farmaceuty, dzisiaj nie przeczytacie – pisze na twitterze Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto