Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ERASMUS+ w Szkole Podstawowej w Osjakowie- podsumowanie projektu

Red.
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie od września 2019 r. realizowała program ERASMUS+„JĘZYK ANGIELSKI W CZASACH PŁYNNEJ NOWOCZESNOŚCI” wraz ze szkołą partnerską z miejscowości Cuba w Portugalii.

Celem nadrzędnym projektu było upowszechnienie idei stosowania zróżnicowanych metod i aktywnego podejścia do nauki j. angielskiego oraz zwiększenie motywacji wśród uczniów do nauki, a co za tym idzie zwiększenie efektywności w procesie uczenia się. Kluczową kwestią była również współpraca międzynarodowa, dzięki której mieliśmy możliwość porównania metod uczenia języków obcych w poszczególnych krajach oraz wypracowanie i przetestowanie wypracowanych technik na różnych grupach narodowych. Ponadto uczniowie biorący udział w projekcie osobiście doświadczyli sytuacji, w której to znajomość języka obcego jest podstawą komunikacji i funkcjonowania w społeczeństwie. Ponadto poprzez udział w projekcie zwiększona została efektywność nauczania języka angielskiego poprzez poprawę zaangażowania uczniów do nauki dzięki upowszechnieniu wśród nauczycieli idei stosowania zróżnicowanych, współczesnych metod aktywizujących. Projekt zakładał również wyrównanie szans młodzieży z terenów wiejskich i zapobieganie wykluczeniu społecznemu poprzez stworzenie realnych sytuacji do komunikowania się w j. angielskim. Po długim okresie pandemii Covid19 w roku szkolnym 2021/22 wreszcie udało nam się spotkać i zrealizować projekt do końca .

ERASMUS+ w Szkole Podstawowej w Osjakowie- podsumowanie projektu

Na przełomie kwietnia i maja 2022 r. grupa 12 uczniów z klas 7-8 naszej szkoły wraz z 4 nauczycielkami (P. Aneta Pierzyna, P. Katarzyna Wojcieszek, P. Iwona Nowak oraz p. Karolina Kempa) udała się do Portugalii na 7-dniową wyprawę, podczas której mieli okazję poznać kulturę i obyczaje portugalskie oraz w praktyce sprawdzić umiejętności posługiwania się j. angielskiem. Grupa zwiedziła stolicę Portugalii -Lizbonę, Cobo da Roca – najdalej wysunięty na zachód przylądek Europy, Boca de Inferno, czyli „Usta piekieł” - fascynującą formację skalną, w której wody Oceanu Atlantyckiego z wielka siłą i hukiem rozbijają się o fantastycznie wyrzeźbione ściany małej jaskini, Cristo Rei – pomniki Chrystusa Króla, który umieszczony jest na 80 metrowym cokole oraz mieli okazję przejechać przez most 25 Kwietnia - dwupoziomowy drogowo-kolejowy most, który jest szóstym pod względem długości mostem wiszącym w Europie. Ponadto uczniowie i nauczyciele zwiedzali miejscowość Cuba, w której mieści się pomnik Kolumba, Muzeum literackie poświęcone miejscowemu pisarzowi – Fialho de Almeida oraz piękny, późnobarokowy miejscowy kościół wyróżniający się rzeźbami na ołtarzach i malowidłami ściennymi. Kolejnym poznanym miastem była Evora - wspaniałe, pełne portugalskiego uroku miasteczko wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO wraz ze starożytną świątynią z czasów rzymskich oraz katedrą i kaplicą czaszek.

Podczas wizyty w szkole portugalskiej uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach prezentujących i porónujacych kulturę polską i portugalską, quizach wiedzy, warsztatach chemicznych opartych na metodzie CLIL, w czasie których uczniowie wykonali dwa eksperymenty, zajęciach z wirtualnej rzeczywistości i robotyki -dzięki okularom VR uczniowie mogli przenieść się m.in. na górskie szczyty lub zwiedzić podwodny świat, w seansie magicznym oraz w sesji nagraniowej, gdzie każdy z uczestników podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu (oczywiście w języku angielskim). Ponadto grupa brała udział w zajęciach na basenie, wspólnych zabawach i rozgrywkach na hali sportowej oraz warsztatach garncarskich, podczas których każdy miał okazję własnoręcznie wykonać wazon, kubek lub inne naczynie. Wszystkie te działania i zajęcia miały na celu integrację grupy polskiej z portugalską, poznanie kultury, obyczajów oraz przede wszystkim rozwijanie kompetencji językowych, bowiem wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim.

W dniach 27 – 31 maja 2022 r. gościliśmy w naszej szkole 12 uczniów i 4 nauczycieli ze szkoły partnerskiej z miejscowości Cuba w Portugalii. Była to ostatnia mobilność w ramach unijnego programu ERASMUS+. Wizyta rozpoczęła się od oficjalnego powitania, krótkiego montażu słowno-muzycznego oraz zwiedzania szkoły. Podczas pobytu w Polsce grupa miała okazję zwiedzić Osjaków - kościół parafialny, GOK, Urząd Gminy, pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej, Wieluń oraz Warszawę wraz z najciekawszymi miejscami tj. Stadion Narodowy oraz Park Łazienkowski, Pałac Kultury i Nauki i centrum miasta oraz Stare Miasto: Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Syreny oraz Zamek Królewski. Obowiązkowym punktem programu było również kupowanie pamiątek na Starówce.

Podczas pobytu w szkole uczniowie brali udział w warsztatach kulinarnych i uczyli się lepić tradycyjne polskie pierogi, w grach i zabawach sportowych promujących współzawodnictwo, zdrowy styl życia oraz integrację kulturową oraz warsztatach tanecznych, podczas których uczyli się tańczyć poloneza. Poza tym uczniowie wspólnie przygotowywali plakaty w języku angielskim o miastach, które udało im się zobaczyć podczas mobilności w Portugalii i w Polsce, poruszali także kwestie związane bezpośrednio z tematem projektu, tj. tolerancja czy wielokulturowość, szukali podobieństw oraz różnic pomiędzy krajami partnerskimi w zakresie szkolnictwa i edukacji, świąt i tradycji, sportu, przyrody czy sposobów spędzania wolnego czasu, przekazując swoje spostrzeżenia, brali udział w „Angielskim Escape Roomie”, w zabawach w hali gimnastycznej w ramach szkolnego Dnia Dziecka oraz warsztatach artystycznych, podczas których wykonywali portugalskiego koguta oraz polskiego orła metodą quillingu. Atrakcją był także „Dzień Kultury Anglojęzycznej”oraz gra terenowa – „W poszukiwaniu zaginionych kolegów”, podczas której uczniowie pracując w czteroosobowych zespołach, eksplorowali Osjaków, rozwiązywali zagadki angielskie oraz poznawali historię naszej miejscowości.

Projekt ERASMUS+ dał bezpośrednią możliwość odwiedzenia Portugalii 12 uczniom oraz 6 nauczycielom naszej szkoły oraz otworzył bramy Osjakowa dla gości z Portugalii. Był niesamowitą okazją do poszerzenia horyzontów, do poznania Portugalii, jej mieszkańców, zwyczajów i kultury oraz do zawarcia nowych przyjaźni. Wielką wartością była możliwość praktykowania i podniesienia kompetencji posługiwania się językiem angielskim a także możliwość zauważenia podobieństw i różnic kulturowych łączących Polskę oraz Portugalię, podobieństw i różnic w systemie edukacyjnym oraz życiu codziennym. Była to także lekcja tolerancji dla uczniów i okazja do uświadomienia im, że świat jest różny, inny i to jest wartością, którą należy doceniać. Dla wielu z nas była to z pewnością przygoda życia.

Tekst i zdjęcia Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto