Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzwon "Pamięć i przestroga" już w Wieluniu. Czy kiedyś zawiśnie w odbudowanej wieży kościoła farnego? [ZDJĘCIA]

Redakcja
Fot. Zbigniew Rybczyński
Dzwon "Pamięć i przestroga" podarowany Wieluniowi przez prezydenta RP Andrzeja Dudę stanął przy reliktach kościoła farnego. Władze miasta chcą, aby docelowo zawisnął w odbudowanej wieży zniszczonej w czasie II wojny światowej świątyni. W niedzielę (15 września) odbędzie się tutaj uroczystość odsłonięcia dzwonu.

Na dzwonie odlanym na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej widnieją inskrypcje „Pamięć i przestroga” oraz „1 IX 1939 Wieluń”. W piątek, 13 września, został przywieziony do Wielunia. Zamocowany na specjalnej konstrukcji o wadze prawie dwóch ton, stanął przy reliktach kościoła farnego i wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców. Niedzielna uroczystość powitania dzwonu rozpocznie się o godz. 15 mszą świętą w kościele św. Józefa pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo. Wydarzeniu będzie towarzyszyść koncert muzyki operowej i operetkowej w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury. Szczegółowy program znajduje się na umieszczonym w galerii zdjęć plakacie.

Ważący 800 kg (nawiązanie do 80. rocznicy) dzwon został wykonany z brązu w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Wybrzmiewa w tonacji fis/ges1 i można w niego uderzać ręcznie. Po raz pierwszy oficjalnie wybrzmiał podczas obchodów 1 września na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Symbolicznie uderzali w niego prezydenci Polski Andrzej Duda i Niemiec Frank-Walter Steinmeier, wiceprezydent USA Mike Pence, a po nich inni zaproszeni goście. Słowa „pamięć i przestroga” były motywem przewodnim uroczystości.

W ubiegłym tygodniu prezydencki minister Wojciech Kolarski wręczył w stolicy burmistrzowi Pawłowi Okrasie akt przekazania dzwonu mieszkańcom Wielunia. W dokumencie podpisanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę zapisano, że dzwon został ufundowany „dla uczczenia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, której początkiem była zagłada Wielunia - akt terroru i ludobójstwa”. Dzwon - czytamy dalej - zostaje przekazany w hołdzie ofiarom zbrodniczego bombardowaniu Wielunia oraz wszystkim rodakom poległym i pomordowanym podczas największego i najokrutniejszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata.

- Niech wzywa wszystkie narody do zachowania pamięci o grozie wojny oraz do zjednoczenia w staraniach na rzecz pokoju - czytał prezydencki akt minister Kolarski.

Kościół kolegiacki 1 września 1939 r. został uszkodzony w trakcie bombardowania miasta, a kilka miesięcy później wysadzony w powietrze przez niemieckiego okupanta. Pamiątką po farze są odrestaurowane 30 lat temu fundamenty. Dekadę temu zrodził się pomysł odbudowy wieży kościelnej w ramach rewitalizacji starówki, który jednak upadł wobec braku dotacji unijnej. Teraz temat częściowej rekonstrukcji kościoła odżywa za sprawą prezydenckiego dzwonu. Władze miasta chcą, aby wraz z wieżą, w której zawisnąłby dzwon "Pamięć i przestroga", odtworzyć część południowej nawy, pomyślanej jako muzeum pamięci cywilnych ofiar II wojny światowej. Burmistrz zapewnia, że metropolita częstochowski jako administrator terenu jest przychylny pomysłowi. Inwestycja miałaby nie obciążać budżetu gminy Wieluń.

- Chcielibyśmy i pewne rozmowy już w tym kierunku prowadzimy, żeby to zostało sfinansowane z budżetu państwa. Liczymy na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, ale być może również niemieckie fundacje zaangażują się w to przedsięwzięcie - mówi burmistrz Paweł Okrasa.

Wizualizacje częściowo odrestaurowanego kościoła według wstępnej koncepcji ratusza prezentujemy w galerii zdjęć. Można je również zobaczyć na tablicy ustawionej wraz z dzwonem przy reliktach fary.

Zobacz, jak powstawał dzwon: Prezydent RP Andrzej Duda ufundował dzwon z inskrypcją „Wieluń 1 IX 1939” [FOTO, WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto