Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drobnice. 7 zastępów straży pożarnych zadysponowanych na pomoc osobie tonącej

Natalia Ptak
Natalia Ptak
7 zastępów straży pożarnych ruszyło na pomoc tonącemu dziecku. Zdarzenie miało miejsce w Drobnicach. Jak się okazało, matka straciła z oczu swojego syna.

Dwie Jednostki Ratowniczo- Gaśnicze z Wielunia, w tym jedna z łodzią ratunkową, dwa zastępy z KSRG OSP Osjaków, OSP Drobnice oraz OSP Raduczyce zostały zadysponowane do miejscowości Drobnice na pomoc tonącemu dziecku. Na miejsce zmierzała również jednostka z JRG Sieradz SGRWN, ale została zawrócona.

Jak informuje rzecznik prasowy wieluńskiej straży, żadnej osoby tonącej nie było.

Osoba, która miała znajdować się w wodzie się w niej nie znajdowała- mówi Grzegorz Kasprzyczak z PSP w Wieluniu.

Jak udało nam się ustalić, matka straciła dziecko z oczu. W obawie, że mogło ono utonąć, natychmiast zareagowała. Tymczasem dziecko najprawdopodobniej przeszło na drugi brzeg.

Osoba ta nie została w żaden sposób obciążona kosztami. To było wezwanie w dobrej wierze, tak jak np. widzimy gdzieś dym i reagujemy- dodaje rzecznik PSP.

Lepiej reagować, zanim będzie za późno

Niestety, utonięcia nie są rzadkie w naszym regionie. Tragiczne wydarzenia, jak choćby to sprzed 7 lat, gdzie 6 sierpnia 2013 r. na dzikim kąpielisku w Trębaczewie nurt rzeki porwał czwórkę kąpiących się dzieci - 7-letnią Hanię, 11-letnią Kasię, 14-letniego Mieczysława i o rok starszego Andrzeja. Cała czwórka utonęła. Mama rodzeństwa Beata B. rozpaczliwie próbowała ratować swoje pociechy i omal sama nie utonęła. Asystentka rodziny z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Działoszynie przebywała na brzegu z piątym, najmłodszym z rodzeństwa.

Policja apeluje

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

  • Brak umiejętności pływania
  • Brawura
  • Przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich
  • Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji
  • Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie
  • Pływanie w miejscach zabronionych
  • Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu

Zasady bezpiecznej kąpieli!

1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
2. Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
6. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.
9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.
11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.
12. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.
15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.
17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
18. Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.

Pamiętaj o numerach alarmowych!

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :
Dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100
Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel to zdrowie i życie nasze oraz najbliższych i zależy często od nas samych. Wypoczywajmy odpowiedzialnie -apeluje Policja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto