Dopłaty na produkcję roślinną w systemie IPR. Komu przysługują? Płatność zależy od powierzchni. Oto zasady nowego ekoschematu

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Nabór o dopłaty w ramach ekosystemu skierowany jest do rolników, którzy prowadzą uprawy roślin zgodnie z metodykami IPR.
Nabór o dopłaty w ramach ekosystemu skierowany jest do rolników, którzy prowadzą uprawy roślin zgodnie z metodykami IPR. pixabay.com/BlancaEnelda
Od 15 marca rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie w ramach wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027. W tym roku pojawiło się kilka zmian, m.in. wprowadzono dopłaty na ekoschematy. Obejmują one 6 pozycji, wśród nich jest prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Co to oznacza? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać płatność?

Spis treści

Ekoschematy. Nowość w dopłatach bezpośrednich 2023

Nabór na ekoschematy nie jest ustawiony roboczo, oznacza to, że po zalogowaniu do aplikacji eWniosekPlus każdy chętny musi dodatkowo zaznaczyć chęć ubiegania się o dopłaty w tym zakresie.

Tegoroczne dopłaty bezpośrednie obfitują w wiele zmian. Pojawiły się definicja aktywnego rolnika, zasada warunkowości i od dawna zapowiadane ekoschematy. Ostatnią formę wsparcia formalnie zapisano jako Schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt.

Na płatności bezpośrednie w latach 2023-2027 dostępny budżet wynosi 17,33 mld euro, w tym na ekoschematy planowana do wydatkowania kwota wynosi 4,33 mld euro, co stanowi 25% koperty finansowej płatności bezpośrednich – czytamy na stronie Agencji.

W ramach ekoschematów można uzysłać dopłaty na:

  • Obszary z roślinami miododajnymi;
  • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin;
  • Biologiczną ochronę upraw;
  • Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych;
  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi;
  • Dobrostan zwierząt.

Produkcja roślinna w systemie IPR. Co to oznacza? Płatność przyznawana do powierzchni

Co trzeba wiedzieć, gdy chcemy starać się o dopłatę na prowadzenie produkcji roślinnej w systemie IPR? Uzyskać mogą je ci wnioskujący, którzy w danym roku chcą prowadzić uprawy zgodne z metodykami integrowanej produkcji roślin pod nadzorem podmiotu certyfikującego, w tym przypadku Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Przy tym typie interwencji rolnik, który chce otrzymać dopłaty, musi posiadać certyfikat krajowego systemu jakości, który określi, że uprawa roślin jest zgodna z IPR i jej metodyką.

Ważne: Dla płatności do integrowanej produkcji roślin wymagane jest zachowanie w danym roku kalendarzowym wszystkich posiadanych w gospodarstwie trwałych użytków zielonych. Płatności nie przyznaje się, gdy powierzchnie trwałe użytków zielonych są wrażliwe pod względem środowiskowym.

Płatność do integrowanej produkcji roślin jest przyznawana do powierzchni:

  • gruntów położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika, na których prowadzi integrowaną produkcję roślin, co jest potwierdzone informacjami zawartymi w wykazie producentów, którzy spełniają wymagania integrowanej produkcji roślin,
  • trwałych użytków zielonych położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika, nie większej niż powierzchnia gruntów, o której mowa w pkt 1.

Źródła: ARiMR, MRiRW

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie