Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom seniora w dawnym pałacu w Rudzie k. Wielunia. Są zgody na rewitalizację, trwają zabiegi o pozyskanie źródeł finansowania ZDJĘCIA, WIDEO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Trwają starania o pozyskanie źródeł finansowania inwestycji rewitalizacyjnych na terenie zabytkowego majątku podworskiego w Rudzie koło Wielunia. Dawny pałac ma szansę stać się domem seniora! Inicjatywę można też wesprzeć poprzez odpis 1,5 proc. podatku w rozliczeniu rocznym

XIX-wieczny pałac może stać się domem seniora

Dom seniora dziennego pobytu w dawnym pałacu w Rudzie to inicjatywa Waldemara Kluski, prezesa Stowarzyszenia „Tacy Sami” w Wieluniu. Zrujnowany zabytek z XIX-wieczną metryką i ciekawą neorenesansową fasadą wymaga jednak głębokiej renowacji. W ostatnim czasie zapadły decyzje zezwalające na prowadzenie prac rewitalizacyjnych. Najpierw zielone światło zapalił konserwator zabytków, a w styczniu 2023 r. Starostwo Powiatowe w Wieluniu udzieliło pozwolenia budowlanego.

- Jesteśmy już w pełni gotowi do tego, aby podjąć konkretne działania zmierzające do odnowienia pałacu i zmiany jego przeznaczenia na dom seniora – mówi Waldemar Kluska, prezes Stowarzyszenia „Tacy Sami” w Wieluniu.

Udzielenie administracyjnych zgód wymagało uprzedniego wykonania badań konserwatorskich, archeologicznych i architektonicznych. Trwało to w sumie kilkanaście miesięcy. Teraz priorytetem jest pozyskania źródeł finansowania pierwszych remontów dawnego pałacu. Jak obiekt docelowo może wyglądać po rewitalizacji, możecie zobaczyć w galerii zdjęć.

W planach jest też warsztat terapii zajęciowej

Dom seniora to niejedyny pomysł na wykorzystanie majątku podworskiego w Rudzie. Trwa już renowacja budynków gospodarskich pod kątem utworzenia w nich warsztatu terapii zajęciowej, czyli miejsca przygotowującego osoby niepełnosprawne do życia zawodowego. Tu sporo udało się już zdziałać własnym sumptem.

W koncepcjach rewitalizacyjnych dużą wagę przykłada się do otoczenia dawnego pałacu. W planach jest założenie ogrodu sensorycznego i rewitalizacja parku, w którym rośnie monumentalny dąb o statusie pomnika przyrody. Aranżacja terenu powstała we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Wieluniu.

- Współczesny styl życia powoduje, że nie mamy zbyt dużo czasu dla starszego pokolenia. Nierzadko zdarza się, że osoby w podeszłym wieku są pozostawione same sobie. Nasi najbliżsi, na których nam zależy, mogą mieć opiekę, towarzystwo, czuć się bezpiecznie, mieć możliwość rozwijania pasji wspólnie z innymi. Takie zadanie będzie miał właśnie dom seniora dziennego pobytu – wyjaśnia Waldemar Kluska.

ZOBACZ WIDEO:

od 16 lat

Trwają zabiegi o pozyskanie źródeł finansowania inwestycji w Rudzie

Plany są dalekosiężne, a póki co podejmowane są próby pozyskania funduszy na ich stopniową realizację. Nadzieje na środki na remont elewacji i wymianę okien Waldemar Kluska wiąże m.in. z Rządowym Programu Odbudowy Zabytków, do którego aplikuje się za pośrednictwem lokalnych samorządów. W ostatnim czasie przeprowadzony został nabór wniosków.

Z kolei do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi poprzez wieluński ratusz złożony został właśnie wniosek o środki na pierwszy etap ogrodu sensorycznego. Źródłem finansowania warsztatu terapii zajęciowej ma być natomiast Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. O przebudowie pałacu na dom seniora myśli się też w kontekście nowego rozdania funduszy unijnych.

Bardzo ważne jest jednak również wsparcie sponsorów instytucjonalnych i ludzi dobrej woli. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć działania rewitalizacyjne w Rudzie, mogą to aktualnie zrobić poprzez odpis 1,5 podatku dochodowego. Numer KRS, jaki należy wpisać w zeznaniu rocznym, to 00002206682.

Stowarzyszenie „Tacy Sami” nabyło nieruchomości w Rudzie w 2020 r. W pierwszej kolejności uporządkowano park, a następnie rozpoczęto systemem gospodarskim prace w budynkach gospodarczych. Planuje się utworzyć tutaj warsztaty terapii zajęciowej początkowo dla 25 osób, które będą rozwijać umiejętności w pracowniach ślusarsko-kowalskiej, dekoratorskiej, stolarskiej, artystycznej, ogrodniczej i gospodarstwa domowa.

- To jest bardzo duże zadanie, a to co już zostało zrobione naszymi siłami, to jest naprawdę olbrzymia rzecz. Włożyliśmy mnóstwo w remonty pracy, czego może na pierwszy rzut oka nie widać. Wykonaliśmy m.in. całą opaskę wzmacniającą mury budynku, który będzie siedzibą warsztatu terapii zajęciowej – wyjaśnia Waldemar Kluska.

Stowarzyszenie „Tacy Sami” zbudowało w Wieluniu ośrodek rehabilitacyjny

Stowarzyszenie „Tacy Sami” prowadzi przy ul. Traugutta w Wieluniu ośrodek rehabilitacyjny, którego budowa też wydawała się karkołomnym zadaniem, a dziś to miejsce o ugruntowanej pozycji. Z zajęć terapeutycznych korzysta w nim 80 osób o różnym stopniach niepełnosprawności pod opieką wykwalifikowanej kadry rehabilitantów. Waldemar Kluska i jego współpracownicy zdeterminowani, by również w Rudzie zrealizować od podstaw przedsięwzięcie odpowiadające na ważkie społeczne potrzeby.

Po wojnie w majątku podworskim działał PGR

Pałac w Rudzie został wzniesiony w 1851 r. przez Emanuela Taczanowskiego h. Jastrzębiec, na terenie istniejącego już w XVI w. folwarku. Do II wojny światowej majątek znajdował się w posiadaniu rodziny Taczanowskich. Po wojnie działał tu PGR. Pałac stopniowo popadał w ruinę, dzieląc los podobnych zabytków, i obecnie nadaje się do kapitalnej renowacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto