Do 2025 r. Grupa Wielton będzie jedynym właścicielem niemieckiego Langendorfa FOTO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zakład produkcyjny spółki Langendorf w Wieluniu
Zakład produkcyjny spółki Langendorf w Wieluniu Landendorf GmbH
Do 2025 roku Grupa Wielton stanie się 100-procentowym właścicielem niemieckiej spółki Langendorf. Jest to jedna z pięciu europejskich marek przejętych przez wiodącego producenta naczep, przyczep i zabudów samochodowych

Langendorf jest firmą z blisko 80-letnim doświadczeniem w produkcji naczep. Jej matecznik to 30-tysięczne miasto Waltrop położone niedaleko Dortmundu. W 2017 r. dołączyła do Grupy Wielton jako lider niemieckiego rynku w segmencie pojazdów do przewozu szkła. Wielton kupił wtedy 80 proc. udziałów w niemieckiej spółce. W 2020 r. uruchomiono fabrykę Langendorfa w Wieluniu, którą później jeszcze rozbudowano.

Ale na tym nie koniec działań związanych z niemiecką marką. Grupa Wielton poinformowała właśnie, że stanie się 100-procentowym właścicielem Langendorfa do końca 2025 r. Taki czas na sfinalizowanie transakcji przewidziano w umowie podpisanej 15 marca 2023 r. „Inwestycja wiąże się między innymi z przejęciem nowoczesnej produkcji w Waltrop oraz sieci 45 serwisów partnerskich" – poinformował wieluński producent.

W sumie Grupa Wielton wchłonęła firmy produkujące pojazdy transportowe w pięciu europejskich krajach. Zaczęło się w 2015 r. od wykupienia włoskiej marki Viberti, a następnie lidera rynku francuskiego – Fruehauf. W 2017 r. do grona przejmowanych konkurentów dołączył niemiecki Langendorf, rok później – brytyjski Lawrence David. Wreszcie w 2022 r. częścią Grupy Wielton stała się hiszpańska firma Guillén Desarrollos Industriales S.L.

W 2022 r. Grupa Wielton sprzedała 23 180 pojazdów transportowych, co oznacza wzrost o 6 proc. rok do roku. Trzeci w Europie producent branży naczep, przyczep i zabudów samochodowych utrzymał wiodącą pozycję na kluczowych rynkach. Szacowane przychody Grupy osiągnęły rekordowy poziom 3,44 mld zł – o 28 proc. większe niż w 2021 r. Zadowalające wyniki udało się osiągnąć w niesprzyjających warunkach gospodarczo-rynkowych, przy wyraźnym schłodzeniu popytu w branży transportowej i pomimo wstrzymania działalności na rynku rosyjskim.

Przeczytaj więcej o ubiegłorocznych wynikach Grupy Wielton:

Wieluńską fabrykę Langendorfa zlokalizowano w sąsiedztwie zakładów Wieltonu, co pozwala na bieżącą kooperację. Zatrudnienie znalazło w niej ok. 70 osób. Powstają tu gotowe naczepy niskopodwoziowe oraz komponenty do innych pojazdów produkowanych w macierzystych zakładach Langendorfa w niemieckim Waltrop.

- Zasadnicze procesy inżynieryjne pozostają w Waltrop, ale cieszymy się, że udało nam się pozyskać do zespołu w Polsce również bardzo kompetentnych i dobrze wyszkolonych pracowników, stanowiących uzupełnienie kadry Langendorfa. Ponadto, korzystamy z możliwości lakierowania techniką KTL w zakładzie Wieltonu, co przekłada się na dodatkową przewagę konkurencyjną – mówił w 2021 r. dr Klaus P. Strautmann, dyrektor zarządzający Langendorf Polska, podsumowując rozbudowę wieluńskiej fabryki.

Wspomniana linia lakiernicza do antykorozyjnego zabezpieczania metodą kataforezy w zakładach Wieltonu to jedno z największych tego typu zautomatyzowanych urządzeń w Europie. Została przetransportowana w 2018 r. do Wielunia z włoskiej Pescary. Była to jedna z szeregu inwestycji związanych z przejęciem przez Grupę Wielton spółki Compagnia Italiana Rimorchi. Langendorf może korzystać także z jedynego w Polsce symulatora do całopojazdowego badania naczep, który Wielton uruchomił w 2016 r.

Polecamy również:

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie