18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dermatologa w Pajęcznie nie uświadczysz

Redakcja
Na zdjęciu dyrektor szpitala Adam Stachera i szefowa łódzkiego NFZ Jolanta Kręcka. W sprawie kontraktu na dermatologię nie udało się osiągnąć kompromisu
Na zdjęciu dyrektor szpitala Adam Stachera i szefowa łódzkiego NFZ Jolanta Kręcka. W sprawie kontraktu na dermatologię nie udało się osiągnąć kompromisu
Pajęczańskiemu szpitalowi skończył się kontrakt na poradnię dermatologiczną. Pacjentom pozostają podróże do innych miast

Jest dopiero połowa roku, a w Pajęcznie wykorzystany został już cały kontrakt na poradnię dermatologiczną. To oznacza, że przez kolejne miesiące osoby borykające się ze schorzeniami skóry będą musiały jeździć np. do Wielunia, by bezpłatnie skonsultować się ze specjalistą. Dlaczego poradnia osiągnęła już roczny limit świadczeń?

Dyrektor SP ZOZ Adam Stachera tłumaczy, że przyczyna niekorzystnej sytuacji tkwi w sposobie wyliczenia tegorocznego kontraktu przez NFZ. Za punkt odniesienia wzięto wykonanie umowy za pierwsze półrocze 2013 r. Sęk w tym, że wtedy był wielki problem z funkcjonowaniem poradni, bo jedyny lekarz odszedł na emeryturę i nie sposób było wywiązać się z kontraktu. Starania Stachery o zwiększenie puli pieniędzy na dermatologa spełzły na niczym.

- Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas aneksowania umów na rok 2014 r., świadczeniodawca otrzymał propozycję umowy adekwatną do kontraktu, który wykonał. Ta zasada stosowana jest sprawiedliwie wobec wszystkich świadczeniodawców. Szef placówki, podpisując umowę z NFZ, znał wysokość kontraktu i tym samym zobowiązał się do jego realizacji do tej wysokości przez cały rok - mówi Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ. - Ponadto zwracamy uwagę, że szpital dwa razy - w lipcu 2013 r. i w styczniu 2014r. - poprosił o przesunięcie pieniędzy z poradni dermatologicznej do innego zakresu. W sumie szpital sam zmniejszył swój kontrakt o około 15 tys zł. Jeżeli chodzi o problemy z personelem, świadczeniodawca w pierwszym półroczu 2013 r. nie zgłaszał przeszkód w realizacji umowy w zakresie dermatologii.

Adam Stachera przekonuje, że w drugim półroczu 2013 r., udało się znaleźć nowego dermatologa i do końca roku kontrakt zrealizowano w 100 proc. Zmiana personelu została zgłoszona do NFZ w dniu 12 sierpnia.

- Moje argumenty nie docierały jednak do urzędników Funduszu. Rozumiem, że mają swoje procedury, ale dlaczego ma na tym cierpieć pacjent? Przecież głównym zadaniem NFZ jest zapewnić dostęp do świadczeń - rozkłada ręce dyrektor SP ZOZ.

Stachera nie składa broni w walce o zwiększenie kontraktu. W minionym tygodniu przekazał kolejne pismo w tej sprawie, tym razem na ręce samego dyrektora łódzkiego oddziału NFZ. Anna Leder daje jednak do zrozumienia, że wolna pula pieniędzy została już rozdysponowana. I dodaje, że najbliższe poradnie znajdują się w Wieluniu. Są to: Przychodnia Lekarzy Specjalistów ESKULAP, Specjalistyczny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ProVitaMed , Przychodnia Specjalistyczna "MEDYK", Specjalistyczny Gabinet Lekarski -Deramatologia Jolanta Kuranda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto