Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna cukrownia w Wieluniu. Biurowiec zmieni się w hostel, gmina zbuduje drogę. Zrujnowana hala ma już nowego właściciela ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Znamy kolejne zamierzenia inwestycyjne na terenach byłej cukrowni w Wieluniu. Biurowiec zmieni się w hostel, gmina szykuje budowę drogi. Nie wiemy na razie, jaki jest plan na zrujnowaną halę, która od kilku tygodni ma nowego właściciela. Niektóre zabudowania w kompleksie zostały rozebrane.

Gmina Wieluń kupiła dawną cukrownię pod koniec 2015 r. za 12 mln zł. 30-hektarowy kompleks został podzielony na siedem działek o przeznaczeniu produkcyjno-usługowym. Większa część została włączona do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oddzielną nieruchomość stanowi bocznica kolejowa. Do dziś udało się znaleźć inwestorów dla sześciu działek. W zasobach gminy pozostaje 2,5-hektarowy teren inwestycyjny i bocznica, które wystawiano na sprzedaż w pakiecie dwa razy w 2020 r., ale nie było chętnych.

Zobacz w galerii zdjęć, jak obecnie wyglądają tereny dawnej cukrowni w Wieluniu

Ostatnią dotąd sprzedaną nieruchomością jest działka 62/3, na której znajduje się zrujnowana główna hala dawnej cukrowni, komin i pomniejsze budynki gospodarcze. Akt notarialny został podpisany 23 grudnia 2020 r. Nabywcą jest firma ecoRom Barbara Ruchniak, która ma siedzibę w Wieluniu i działa w branży surowców wtórnych. Póki co nie udało nam się dowiedzieć, jakie są plany dla tego terenu.

Wiemy natomiast, że znajdujący się na sąsiedniej działce budynek biurowy zostanie przekształcony w hostel. W styczniu tego roku Starostwo Powiatowe w Wieluniu wydało pozwolenie na przebudowę i rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania przyległego do ul. Długosza budynku. Inwestorem jest wieluńska spółka Workprofit Employment.

Cukrownia "Wieluń" działała przez 90 lat. Zostały po niej ce...

Swoje plany inwestycyjne na terenie dawnej cukrowni zrealizowała już spółka Trans-Technik Poland. To pierwszy inwestor, który kupił działkę od gminy. Była to jedyna transakcja przeprowadzona przez ŁSSE – inwestor nabył teren wraz z pozwoleniem strefowym uprawniającym do zwolnień podatkowych. Firma zbudowała tutaj zakład produkcji komponentów do nadwozi samochodowych. Powstała nowa hala i odrestaurowany został budynek służący w czasach działalności fabryki cukru za magazyn wysłodków suchych.

Kolejne nieruchomości zostały sprzedane już bez udziału ŁSSE, w przetargach ogłaszanych przez ratusz. Dwie działki o łącznym areale ponad 20 ha nabył Wielton. Wieluński potentat zasypał dawne stawy cukrowni i obecnie magazynuje naczepy i przyczepy na części terenu. Jednocześnie zbudowana została nowa hala na innych terenach Wieltonu.

Pewne plany inwestycyjne ma również spółka AMGB, która kupiła w 2019 r. działkę z dawnym magazynem cukru (wcześniej przez kilka lat była jego dzierżawcą). Jej wniosek o pozwolenie na budowę hali namiotowej spotkał się jednak z decyzją odmowną. Inwestor ten dokonał na swoim terenie kilku wyburzeń. Rozebrany został m.in. budynek portierni, w którego miejscu powstała nowa brama wjazdowa. Firma dostała też zgodę starostwa – w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków – na usunięcie dwóch innych budynków.

W ostatnich latach gmina doprowadziła do kompleksu przy ul. Długosza nową infrastrukturę kanalizacyjną. Ale to nie koniec uzbrajania tych terenów. Obecnie urząd przygotowuje się do budowy drogi przecinającej tereny dawnej cukrowni. Według projektu ulica, której nadano już nazwę Cukrownicza, ma przebiegać od Długosza do Jagiełły. W ratuszu mówią jednak, że niekoniecznie przetarg zostanie rozpisany na budowę całej zaprojektowanej drogi. W każdym razie w tegorocznym budżecie gminy zapisano na to zadanie 1,2 mln zł.

Inwestorzy w kompleksie dawnej cukrowni:

  • działka 62/1, powierzchnia 1,84 ha, zabudowana, nabywca – AMGB (Wieluń), cena sprzedaży netto - 1 mln 293 tys. zł
  • działka 62/2, powierzchnia 0,4 ha, zabudowana, nabywca – Workprofit Employment (Wieluń), cena sprzedaży netto – 162 tys. zł
  • działka 62/3, powierzchnia 1,43 ha, zabudowana, nabywca – ecoRom Barbara Ruchniak (Wieluń), cena sprzedaży netto – 630 tys. zł
  • działka 62/4, powierzchnia 0,85 ha, zabudowana, nabywca – Trans Technik Poland (Wieluń), cena sprzedaży netto – 490 tys. zł
  • działka 62/8, powierzchnia 7,95 ha, zabudowana, nabywca – Wielton, cena sprzedaży netto - 3 mln 35 tys. zł
  • działka 62/14, powierzchnia 11,64 ha, niezabudowana, nabywca – Wielton, cena sprzedaży netto – 3 mln 13 tys. zł

Nieruchomości w zasobach gminy:

  • działka 62/10, powierzchnia 2,54 ha, niezabudowana, do sprzedania, wartość z operatu szacunkowego – 1 mln 390 tys. zł
  • bocznica kolejowa, powierzchnia 3,5 ha, wartość z operatu szacunkowego – 4 mln 870 tys. zł

Dawna cukrownia w Wieluniu. Biurowiec zmieni się w hostel, g...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto