Dachowanie kombajnu, pożary i inne wypadki podczas prac w polu. Policja apeluje o ostrożność

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Miejmy na oku dzieci, które spędzają czas na podwórku i nigdy nie dajmy się zwieść rutynie przy wykonywanych pracach rolnych- apelują wieluńscy policjanci. Pamiętajmy też, że obowiązkiem jest dbanie o stan swoich maszyn. Ostatnie pożary w regionie wskazują, że nie zawsze jest on dobry...

Wieluńska policja apeluje o zachowanie bezpieczeństwa

Wieluńscy policjanci zwracają się z apelem do mieszkańców powiatu, aby podczas żniw zadbali oni o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Miejmy na oku dzieci, które spędzają czas na podwórku i nigdy nie dajmy się zwieść rutynie przy wykonywanych pracach rolnych- apeluje Katarzyna Grela, rzecznik KPP w Wieluniu.

Policja ostrzega, co roku podczas prac polowych dochodzi do wypadków. Niektóre z nich kończą się tragicznie, dotyczą zarówno dorosłych jak i dzieci.

Bezpieczeństwo rolników i ich dzieci zależy w dużej mierze od nich samych. Pamiętanie o tym, aby sprzęt był sprawny technicznie, a ładunek odpowiednio zabezpieczony, niejednokrotnie pomaga uniknąć niechcianych wypadków. Rolniku, nim rozpoczniesz pracę w polu, czy w obrębie gospodarstwa sprawdź maszyny i dobrze przygotuj je do pracy- apeluje rzecznik Grela.

Pożar zboża na pniu. Winne maszyny

Niestety, w regionie nie brakuje sytuacji, kiedy płoną hektary zbóż, a winę za to ponoszą rolnicy. Tak było w przypadku pożaru na polu w Mieleszynie w gminie Galewice czy też w miejscowości Platoń w gminie Czarnożyły. Pierwszy z pożarów, w Mieleszynie strawił około 1,6 ha zboża na pniu i ścierniska. Winny okazał się kombajn, który uległ uszkodzeniu. To właśnie od niego rozprzestrzenił się ogień na polu. Co gorsza, zaledwie kilka dni później, dosłownie w tym samym miejscu ponownie doszło do pożaru. Tym razem skończyło się na spalonych kilkunastu arach. Jak się okazało, na polu pracował ten sam kombajn co przy pierwszym pożarze. Cztery jednostki OSP z terenu gminy Czarnożyły gasiły natomiast pożar ścierniska i obornika w miejscowości Platoń. Akcja trwała dwie godziny. Skierowani na miejsce wieluńscy policjanci ustalili, że do pożaru doszło podczas prowadzonych prac żniwnych z wykorzystaniem kombajnu do zboża. W wyniku zdarzenia spaleniu uległo ściernisko oraz słoma.

Obecnie w tej sprawie prowadzone są czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie celem ustalenia przyczyn i okoliczności tego zdarzenia- informuje Katarzyna Grela.

W naszej galerii zdjęć znajdziecie przykłady wypadków, do jakich doszło podczas prac polowych w ostatnich dniach.

Dachowanie kombajnu, pożary i inne wypadki podczas prac w po...

Dziecko podczas prac w gospodarstwie

Dla wielu dzieci prace wykonywane w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Podwórze gospodarstwa rolnego jest codziennym miejscem pracy rolnika, a jednocześnie to tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin. Zdarza się również, że dzieci wchodzą na maszyny rolnicze. A to już krótka droga do nieszczęśliwego zdarzenia.

Pamiętajmy, że prace polowe nie zwalniają nas od opieki nad dziećmi. Najmłodsi nie powinni pracować czy pomagać w okolicznościach, które mogą zagrażać ich życiu i zdrowiu. Chrońmy dzieci przed niebezpiecznymi zabawami przy maszynach rolniczych. Od naszej odpowiedzialności zależy życie innych- apeluje wieluńska policja.

Jak uniknąć zagrożeń?

 • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
 • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
 • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
 • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
 • Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
 • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
 • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
 • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
 • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
 • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
 • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie