Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Wieluniu powstanie elektrociepłownia na słomę? Co z ogrodami działkowymi? Debata z planistami [FOTO]

Redakcja
Decydują się losy budowy elektrociepłowni na słomę w Wieluniu. W piątek, 29 marca, odbyła się debata publiczna nad projektem planu przestrzennego, który miałby umożliwić inwestycję TergoPower. Ze strony radnych padła zapowiedź złożenia uwagi do planu, która ma wykluczyć instalacje na biomasę na obszarze tzw. błoni. Na spotkaniu z planistami wybrzmiały też obawy o przyszłość Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Sobótka".

To drugie podejście do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rozległego obszaru między ulicami Fabryczną, Jagiełły, Sieradzką i Ciepłowniczą. Projekt ma na celu głównie wyznaczenie nowych terenów pod zabudowę przemysłowo-usługową. Jako dopuszczalne przeznaczenie terenów przewiduje się m.in. urządzenia wytwarzające energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW (z wyłączeniem elektrowni wiatrowych). Przyjęcie przez Radę Miejską planu w proponowanej wersji otworzyłoby drogę do uzyskania przez firmę TergoPower zezwoleń na budowę elektrociepłowni opalanej słomą.

Za pierwszym razem plan został odrzucony przez radnych w burzliwych okolicznościach w 2017 r. Dziś okazuje się, że nawet gdyby został przyjęty, to zapewne zostałby unieważniony przez wojewodę łódzkiego jako niezgodny ze studium przestrzennym gminy Wieluń. Taki m.in. wniosek płynie z piątkowej dyskusji nad założeniami drugiej wersji planu. Spotkanie z planistami i urzędnikami ratusza przebiegało w dość burzliwej atmosferze, bo też wokół inwestycji TergoPower narosło sporo wątpliwości.

W debacie publicznej wzięli udział m.in. radni klubów Razem Dla Wielunia oraz PiS. Radny Robert Kaja zapowiedział, że zostanie złożony wniosek o zmianę zapisów planu w taki sposób, aby inwestycje w odnawialne źródła energii na tym obszarze ograniczyć do geotermii i fotowoltaiki jako technologii neutralnych dla otoczenia. Autorka planu dr Danuta Mirowska-Walas potwierdziła, że istnieje taka możliwość. Przyjęcie tak zmienionego planu wykluczyłoby instalacje na biomasę. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższych tygodniach.

Podczas debaty publicznej żywo dyskutowano również na temat niepewnej przyszłości Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Sobótka”. Zarówno obowiązujący plan przestrzenny, jak i nowy, nie gwarantuje ochrony ogródkom w rejonie ul. Ciepłowniczej, bo tereny te są oznaczone jako przemysłowe. Taki stan rzeczy rodzi obawy działkowców przed likwidacją ich oaz spokoju, o czym mówił Robert Troczka, prezes zarządu ROD „Sobótka”.

Więcej na temat piątkowego spotkania napiszemy w „Naszym Tygodniku”, piątkowym dodatku do „Dziennika Łódzkiego”.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto