Czy hala przy SP nr 5 w Wieluniu w ogóle powstanie? Część środków zdjęta z budżetu

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
źródło: dokumentacja projektowa
Rada Miejska w Wieluniu na ostatniej sesji większością głosów przyjęła zmiany w budżecie i WPF proponowane przez burmistrza Pawła Okrasę. Oznacza to wycięcie z tegorocznego planu finansowego środków na kilka inwestycji, w tym budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Wieluniu. Radny Robert Kaja stwierdził w trakcie obrad, że hala w zaplanowanym obecnie kształcie ze względu na koszt jej budowy nie powstanie. Tym bardziej, że miasto musi liczyć się w przyszłym roku ze sporym wydatkiem na połączenie ul. Warszawskiej z ul. Sieradzką.

Spis treści

Rada Miejska w Wieluniu na ostatniej sesji pochyliła się nad proponowanymi przez burmistrza Pawła Okrasę zmianami w budżecie na bieżący rok i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Burmistrza zaproponował wycięcie z planu finansowego na bieżący rok sporych środków zaplanowanych na inwestycje. Jak wyliczył radny Sławomir Kaftan, na 2022 rok zaproponowano zmniejszenie wydatków inwestycyjnych o prawie 11 mln zł. Kaftan stwierdził, że zmiany te dokonywane po 8 miesiącach bieżącego roku są nie akceptowalne.

Najwięcej uwagi podczas obrad radni poświęcili budowie hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Wieluniu, z którego to zadania z zaplanowanych 4 mln 350 tys. zł szef ratusza zaproponował zostawić w tegorocznym budżecie jedynie 500 tys. zł, budowie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
(o czym szerzej napiszemy w innym artykule) czy z ul. Kolejowej.
Radny Kaftan sugerował, że gmina nie radzi sobie z wykonywaniem zaplanowanych inwestycji. Jak wyliczał, w ubiegłym roku udało się je zrealizować na poziomie 30 mln zł i po zmianach rok bieżący zamknie się podobną kwotą. Na rok 2023 natomiast zaplanowano je w kwocie ponad 55 mln zł.

Skoro nie radzimy sobie z wykonaniem budżetu inwestycyjnego na poziomie 40 mln, a teraz już się myśli o 55 mln, ja czarno widzę wykonywanie tych zadań inwestycyjnych w roku przyszłym - mówił Sławomir Kaftan.

Radny Kaja sugeruje budowę mniejszego obiektu

Z kolei radny Robert Kaja sugerował, że może nadszedł już najwyższy czas, by burmistrz zrewidował swoje wyobrażenie o hali sportowej przy SP nr 5. Radny stwierdził nawet, że budowa obiektu w proponowanym obecnie kształcie to już historia.

Patrząc na możliwości naszego budżetu i wyzwania, jaki jeszcze stoją przed panem w odniesieniu do dokumentu, który cały czas noszę ze sobą, czyli "Porozumienia da Wielunia" na lata 2018-2023, to przed panem jest jeszcze kolejne zadanie, gdzie mamy przyznane środki zewnętrzne w wysokości 18 mln 700 tys. Chodzi o przedłużenie ul. Warszawskiej do Sieradzkiej. To zadanie nie będzie kosztować parę złotych, a na pewno będzie trzeba zabezpieczyć ogromne pieniądze, żeby przygotować się do ogłoszenia przetargu. Wątpię, czy ten przetarg uda się ogłosić z końcem września - mówił Robert Kaja.

Wspomniane "Porozumienie dla Wielunia" to nic innego jak najważniejsze cele do zrealizowania przez gminę w bieżącej kadencji przedstawione przez burmistrza na jej początku. Pełną listę punktów, które znalazły się w dokumencie znajdziecie na końcu artykułu.

Przypominamy, że w pierwszym przetargu na budowę hali sportowej udział wzięło 11 oferentów, a najniższa z ofert opiewała na kwotę 22 mln zł. W ostatnim przetargu udział wzięły już tylko trzy firmy, a najniższa z ofert przekroczyła wartość 30 mln zł.

W budowę potężnego obiektu sportowego w mieście nie wierzy nie tylko radny Kaja. Już na wcześniejszej sesji Radosław Buda stwierdził, że w Wieluniu prędzej powstanie McDonald's, niż gmina wybuduje halę, a przewodniczący rady Piotr Radowski skrytykował samo przygotowanie ostatniego przetargu na inwestycję.

Wygląda na to, że tak duża inwestycja przerasta ratusz nie tylko finansowo, ale też organizacyjnie. Choć był to już drugi przetarg na budowę hali, to w jego trakcie zainteresowane zleceniem firmy wychwyciły istotne braki w dokumentacji. Mogło to skutkować błędnymi wycenami i zawieraniem dodatkowych, kosztownych umów już w trakcie budowy. Radni mówią o "przetargu pisanym na kolanie" i "ogromie nieprawidłowości". - Nie pamiętam tak słabo przygotowanego przetargu - mówił Radowski.

Podczas ostatniej sesji radny Kaja sugerował, by burmistrz odstąpił od budowy gigantycznego obiektu i np. odkupił od powiatu wieluńskiego projekt hali sportowej, która powstała przy Zespole Szkół nr 1 i z której już korzystają nie tylko uczniowie tej placówki, ale i kluby sportowe. Kaja obawia się także kosztów, jakie będzie generować duża hala sportowa, co jego zdaniem może odbyć się na finansowaniu klubów sportowych.

Powstanie takiego obiektu spowoduje - hipotetycznie, bo on nie powstanie, ja to wiem - że kluby sportowe, które w tej chwili są na bardzo dobrym poziomie wspierane przez gminę Wieluń, tym klubom będzie trzeba ograniczyć finansowanie - mówił radny.

Burmistrz Okrasa: rok wariacji na rynku wykonawców

Burmistrz Paweł Okrasa w odpowiedzi na zarzuty radnych stwierdził, że naturalnym jest to, że budżet należy urealnić względem planu, jeśli w ciągu roku zaszły okoliczności uniemożliwiające realizację poszczególnych zadań. Okrasa krytycznie ocenił też pomysł, by zrezygnować z obecnego projektu hali przy SP nr 5 i budować inny, mniejszy obiekt.

Jak to państwo sobie wyobrażają, że my bierzemy projekt, który został zrealizowany przez powiat przy Zespole Szkół nr 1? Przecież to nie jest tak, że my ten projekt dzisiaj weźmiemy i jutro możemy ogłosić przetarg. Musimy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, czyli w tym roku nie ma możliwości żadnych, żebyśmy ogłosili przetarg - mówił Okrasa.

Burmistrz przyznał, że słusznie "zbiera cięgi" od radnych w związku z tym, że wydłuża się proces wyłonienia wykonawcy inwestycji, zaznaczył jednak, że w swoich działaniach jest konsekwentny.

Chcemy zbudować taką halę, która będzie odpowiadała potrzebom zarówno szkoły jak i klubów sportowych - mówił.

Okrasa twierdził, że gmina Wieluń potrzebuje dużej hali sportowej chociażby dlatego, że na obiekcie przy ul. Częstochowskiej grafik jest już tak napięty, że nie wszystkie kluby sportowe są w stanie korzystać z hali. Burmistrz stwierdził ponadto, że rok 2021 i początek roku bieżącego był rokiem "wariacji na rynku wykonawców".

Przewodniczący rady przekonywał z kolei, że to nie wykonawcy stanowili problem. Piotr Radowski przypomniał, że gmina miała gotowy projekt obiektu, który zaakceptowali wszyscy już w roku 2019.

Problemem się stało to, że pan ten projekt ustalony, zaakceptowany przez wszystkich zaczął zmieniać. Rok 2020 i 2021 to był właśnie ten czas zmian, korygowania, później trzeba było dokonywać zmian w miejscowym planie - mówił Radowski - Ten projekt trzeba było w roku 2020 realizować i nie dokonywać kolejnych zmian.

Radni ostatecznie większością głosów przyjęli proponowane zmiany w budżecie i WPF mimo, że burmistrz jasno dał do zrozumienia, że z budowy hali sportowej w obecnie zaprojektowanym kształcie wycofać się nie zamierza. Lwia część środków przeznaczonych na tą inwestycję na rok bieżący została więc zdjęcia z planu finansowego.

Porozumienie dla Wielunia:

  1. Budowa "Trasy Średnicowej" zwanej także "Obwodnicą Śródmiejską", która pozwoli na dywersyfikacje ruchu tranzytowego na osi północ-południe oraz rosnącego w szybkim tempie miejskiego ruchu lokalnego. Równocześnie kontynuowane będę starania o budowę przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad obwodnicy zewnętrznej, która wyprowadzi z miasta ciężki ruch tranzytowy.
  2. Budowa nowego Kompleksu Basenów przy ul. Broniewskiego, w oparciu o gotową dokumentację w formie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dopasowaną do możliwości finansowych Gminy Wieluń, która pozwoli na optymalizacje kosztów funkcjonowania Kompleksu Basenów w przyszłości.
  3. Powstanie i wprowadzenie do systemów i sieci energetycznych Gminy Wieluń instalacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), jak geotermia, biomasa, biogaz, fotowoltaika lub budowa nowych systemów i sieci energetycznych w oparciu o OZE. Działania te prowadzić będą do zapewnienia stabilnego cenowo źródła energii dla Mieszkańców i przedsiębiorców oraz poprawy stanu powietrza w Gminie Wieluń. Celem długofalowym są także działania zmierzające do samowystarczalności energetycznej Gminy Wieluń w oparciu o OZE.
  4. Popieranie wszelkich działań realizowanych przez Gminę Wieluń w ramach priorytetowego programu pilotażowego Ministerstwa Środowiska Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, który pozwoli na utrzymanie kosztów gospodarki surowcami wtórnymi i odpadami dla gminy na Mieszkańców na najniższym możliwym poziomie. Równocześnie zapewni zwiększenie świadomości ekologicznej wśród wszystkich Mieszkańców Gminy Wieluń.
  5. Budowa mieszkań oraz żłobka przy ul. Agrestowej w Wieluniu w ramach rządowych programów Mieszkanie Plus oraz Maluch Plus, lub w innej formule, jeżeli będzie ona bardziej korzystna finansowo dla Mieszkańców Gminy Wieluń.
  6. Budowa nowych Sal Gimnastycznych przy Szkole Podstawowej nr 2 oraz Szkole Podstawowej nr 5 w Wieluniu w oparciu o gotowe dokumentacje przygotowane przez Gminę Wieluń.
  7. Kontynuowane będa inwestycje służące poprawie warunków życia mieszkańców jak rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, infrastruktury drogowej i oświetleniowej oraz innych mających miejsce w poprzedniej kadencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie