MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czternasta emerytura - ile wyniesie zastrzyk gotówki? Mamy nowe informacje

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
W 2021 roku emeryci i renciści mają dostać tzw. "czternastą emeryturę".
W 2021 roku emeryci i renciści mają dostać tzw. "czternastą emeryturę". pixabay.com
Czternasta emerytura. Emerytura w 2021 roku ulegnie waloryzacji. Wielu emerytów dostało już też tzw. trzynastą emeryturę, ale rząd szykuje kolejne dodatkowe świadczenia dla seniorów. Czternasta emerytura ma być sporym zastrzykiem gotówki. Ile wyniesie 14. emerytura? Sprawdź!

Czternasta emerytura

W 2021 roku emeryci i renciści mają dostać tzw. "czternastą emeryturę". 14. emerytury, czyli tzw. "czternastki" wszyscy nie dostaną w jednakowej kwocie. Ile wyniesie 14. emerytura? To zależeć będzie od wysokości emerytury lub renty.

W 2021 roku emeryci i renciści mają dostać tzw. "czternastą emeryturę".

Emerytura dodatkowa, tzw. trzynastka została wypłacona już wiosną. Trzynasta emerytura wypłacona emerytom i rencistom wyniosła 1200 zł brutto, czyli ok. 981 złotych "na rękę".

W 2021 roku emeryci i renciści dostaną kolejny zastrzyk gotówki - 14. emeryturę. Ile ona wyniesie? Kto ją otrzyma? Odpowiadamy!

To Cię może też zainteresować

14. emerytura 2021 - dla kogo?

Wiele rozwiązań zapisanych w projekcie jest analogicznych do obowiązujących przy wypłacie 13. emerytury - to samo grono uprawnionych (m.in. emeryci i renciści ZUS, KRUS, systemów mundurowych, inwalidzi wojenni i wojskowi, osoby dostającą emeryturę matczyną) i warunki wypłaty.

Jak otrzymać czternastą emeryturę? Aby dostać 14. emeryturę nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Czternasta emerytura będzie wypłacana w takiej formie, jak otrzymywana renta lub emerytura.

14. emerytura 2021 - ile wyniesie "czternastka"?

Tzw. czternasta emerytura prawdopodobnie będzie miała wysokość 1300 zł - przyznał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego.

Tzw. czternasta emerytura prawdopodobnie wyniesie 1300 zł.

Nie wszyscy dostaną tyle samo, jak to jest w przypadku 13. emerytury. Pełna "czternastka" ma trafić do osób, których świadczenie przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń (czyli brutto) nie przekracza 2900 zł.

Dla świadczeń wyższych niż 2900 zł stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę". Czyli jeśli ktoś ma emeryturę wynoszącą np. 3100 zł, dostanie "czternastkę" mniejszą o 200 zł.

Inna też będzie data graniczna - w przypadku "czternastki" prawo do świadczeń musi istnieć 31 października 2021 i nie może być w tym dniu zawieszone.

Sprawdź koniecznie

14. emerytura - kiedy wypłata czternastej emerytury?

14. emerytura, czyli tzw. "czternastka" zgodnie z planem ma zostać wypłacona emerytom i rencistom na koniec 2021 roku.

Według szacunków rządu dodatkowe świadczenie otrzyma ok. 9,1 mln świadczeniobiorców (prawie 94 proc. emerytów i rencistów), w tym 7,9 mln dostanie wypłatę w pełnej wysokości. Koszt wypłaty to 10,6 mld zł.

"Czternastka" także ma być finansowane z Funduszu Solidarnościowego, który będzie mógł na ten cel zapożyczyć się w Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Waloryzacja emerytur 2021

Emerytura w 2021 roku miałaby wzrosnąć o 3,84 proc. Taki wskaźnik waloryzacji rent i emerytur rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego. Oznacza to pozostawienie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. Rząd niskie podwyżki emerytur chce łatać dodatkowymi świadczeniami.

Sprawdź koniecznie

Czternasta emerytura 2021

Tzw. czternasta emerytura to jedna z obietnic Prawa i Sprawiedliwości z ubiegłorocznej kampanii parlamentarnej a także Andrzeja Dudy z tegorocznej kampanii prezydenckiej.

Andrzej Duda w kampanii prezydenckiej obiecał wypłacenie w 2021 r. czternastych emerytur. - Powiedziałem do koleżanek i kolegów z rządu: słuchajcie, sprawa jest prosta; trzeba zacząć wypłacać emerytom i rencistom dodatkowe świadczenia i trzeba starać się wypłacać ich coraz więcej. Może w końcu uda się nam dojść do pełnych dwunastu i że będzie za każdym razem dwa razy tyle, co do tej pory mieli. Bo o to właśnie chodzi, bo to będzie dla nich rzeczywiście znaczący wzrost. Do tego zmierzamy - powiedział na wiecu wyborczym w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czternasta emerytura - ile wyniesie zastrzyk gotówki? Mamy nowe informacje - Gazeta Pomorska

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto