Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z budową elektrociepłowni TergoPower w Wieluniu? Inwestor spotkał się z radnymi [FOTO, FILM]

Zbyszek Rybczyński
Plan budowy elektrociepłowni na biomasę w Wieluniu cały czas jest aktualny. Przedstawiciele firmy TergoPower po raz pierwszy spotkali się z Radą Miejską nowej kadencji

- Nasza oferta jest aktualna i praktycznie niczym nie różni się od tej prezentowanej w 2017 r. Nadal uważamy, że lokalizacja w Wieluniu jest bardzo dobra dla realizacji naszej inwestycji. Nie chcemy wciskać się z naszą działalności na siłę. Liczymy na rzeczowy dialog, którego zabrakło w poprzedniej kadencji. Było wtedy zbyt wiele emocji i brakowało przestrzeni do merytorycznej dyskusji o tym, co planujemy zrobić. Jesteśmy gotowi odpowiadać na wszelkie pytania – deklarowali przedstawiciele norweskiego TergoPower podczas roboczego spotkania z radnymi miejskimi w Wieluniu.

Podstawowym paliwem elektrociepłowni ma być słoma, uzupełniania zrębkami drzewnymi, czy sorgo energetycznym. Miejsce dla zakładu o mocy 50 MWe przewidziano na niezagospodarowanych obecnie terenach między ulicą Jagiełły a bocznicą kolejową. Koniecznym dla realizacji inwestycji TergoPower jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. W poprzedniej kadencji uchwały w sprawie planu nie poparł żaden z radnych. Towarzyszyły temu duże kontrowersje, które doprowadziły do zerwania koalicji popierającej burmistrza.

ZOBACZ: Frontalne uderzenie w burmistrza Wielunia. Kluczowe uchwały odrzucone [FOTO]

Na początku spotkania z nowymi radnymi głos zabrał Einar O. Vangsnes, wiceprzewodniczący zarządu TergoPower. O technologicznych aspektach funkcjonowania elektrociepłowni oraz jej oddziaływaniu mówili prowadzący działania inwestora w Polsce Marcin Śmiech i Jacek Wojerz.

Na spotkaniu padły zapewnienia, że TergoPower jest w stanie zapewnić energię cieplną po niższej cenie niż w taryfie obowiązującej obecnie w wieluńskiej EC. Wstępnie omawiano również propozycję wyjazdu dla samorządowców i mediów do Wielkiej Brytanii, gdzie funkcjonują zakłady podobne do tego, który miałby powstać w Wieluniu. Burmistrz Paweł Okrasa zadeklarował, że gmina pokryje koszty podróży. Zapowiedział również, że odrzucony w poprzedniej kadencji plan przestrzenny będzie chciał ponownie przedłożyć radnym w marcu.

Wieluń jest jedną z kilku lokalizacji, w których TergoPower przygotowuje grunt pod budowę instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Radni przywoływali przykład Święciechowa, gdzie przeciwko planowanemu zakładowi na biomasę głośno zaprotestowali mieszkańcy.

Szerzej na temat planowanej inwestycji TergoPower w Wieluniu napiszemy w „Naszym Tygodniku”, piątkowym dodatku do „Dziennika Łódzkiego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto